Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Greenlight’tan David Einhorn, hala “hisse senetlerinde düşüş ve enflasyonda yükseliş” olduğunu söyledi

Greenlight’tan David Einhorn, hala “hisse senetlerinde düşüş ve enflasyonda yükseliş” olduğunu söyledi

Serbest fon kurucusu David Einhorn, CNBC’nin “Devre Arası Raporu” ile Çarşamba günü yaptığı röportajda yaptığı açıklamalara göre, enflasyon birçok kişinin beklediğinden daha inatçı olduğu için ABD hisse senetlerinin düşmeye devam edeceğine bahse giriyor.

Einhorn, “Bence hisselerde düşüş ve enflasyonda yükseliş olmalı” dedi. “Bence şu anda Main Street için oldukça iyi olan bir politika içindeyiz, ancak finansal varlıklar için zor ve giderek daha zor olacak.”

Hem kısa hem de uzun vadeli tahvil faiz oranlarının yükselmeye devam etmesini beklediğini de sözlerine ekledi. Nakit eşdeğeri altı aylık Hazine bonolarının getirileri kısa süre önce %5’i aştı, bu da kısa vadeli borcun şu anda yatırımcılara ABD hisse senetlerinden daha cazip, riske göre ayarlanmış bir getiri sunduğu anlamına geliyor.

Ve Çarşamba günü, 10 yıllık Hazine bonosu TMUBMUSD10Y,
%4.005
FactSet verilerine göre, Kasım ayından bu yana ilk kez kısa bir süre için %4’e dokundu.

Görmek: Hisse senetleri düşüyor. Neden 2007’den beri sahip olduğundan daha fazla getiri sağlayan ‘nakit’ kral olabilir?

Einhorn, “Hem uzun hem de kısa vadeli oranların daha yüksek ve muhtemelen insanların beklediğinden daha yüksek olduğunu düşünüyorum” dedi.

Tesla Inc. TSLA gibi hızla büyüyen isimlere karşı bahis oynayarak yıllarca para kaybettikten sonra,
-1.90%
ve Amazon.com Inc. AMZN,
-%2,76,
Einhorn’un Mayıs 1996’da kurduğu Greenlight Capital, Einhorn’un “kabarcık kovasındaki” hisse senetlerinin çoğu çöktüğü için nihayet 2022’de parasını ödedi.

Unsur.net tarafından yatırımcılara gönderilen 17 Ocak tarihli bir mektuba göre, firmanın stratejisi nihayetinde Greenlight’a 2022’de ücretler hariç %36,6’lık bir getiri kazandırdı. Mektupta Einhorn, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının, üzerinde anlaşmaya varılan hisse başına 54,20 $’lık fiyatla kapanacağına dair bir iddianın, şirketin kârına büyük ölçüde katkıda bulunduğunu söyledi.

Karşılaştırıldığında, S&P 500 SPX,
-%0,65,
FactSet verilerine göre ABD’nin en popüler hisse senedi karşılaştırması, temettüleri hesaba katmadan %19,4’lük bir düşüş kaydetti.

Mektupta Einhorn, 2022’yi firma için “son derece iyi bir yıl” olarak kutladı.

“Birçok yönden şimdiye kadarkilerin en iyisiydi ve en son teknoloji balonunun patlamasından sonraki yıl olan 2001 ile karşılaştırılabilir.”

Ayrıca şirketin “muhtemelen 2022’de göründüğümüz kadar akıllı olmadığını, ancak muhtemelen 2018’de göründüğümüz kadar aptal da olmadığımızı” söyledi. Stratejimiz için son derece elverişsiz olan bir dönemi hemen takip eden bir dönemde, altını çizdiğimiz gibi pazar ortamı, stratejimiz için son derece elverişli hale geldi.”


İlginizi Çekebilir

Credit Suisse anlaşmasının ardından Sergio Ermotti, UBS CEO’su olarak geri döndü

UBS Group AG Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ralph Hamers’ın yerine yeni genel müdür olarak Sergio …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: