Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Wall Street’in her zaman anlatacak bir hikayesi vardır ve en iyi yatırımcılar olay örgüsünün sürpriz olmasını beklemeyi bilirler.

Görüş: Wall Street’in her zaman anlatacak bir hikayesi vardır ve en iyi yatırımcılar olay örgüsünün sürpriz olmasını beklemeyi bilirler.

Wall Street harika bir hikaye anlatıcısıdır ve borsa sicili uzun bir kısa hikaye koleksiyonu gibidir. Yatırımcıların yalnızca her hikayenin ne hakkında olduğunu değil, olay örgüsünün onu okumaya değer kılan her yönünü belirlemesi gerekir.

Yatırımcılar ayrıca hikayenin hem yatay hem de dikey boyutlarını dikkate almalıdır. Yatay yön, olayların zaman çizelgesine atıfta bulunurken, dikey olan, anlatı boyunca yatırımcıların değişen gerilim seviyelerini tasvir ediyor. Wall Street, gerilim yaratmakta ve onu aylarca, bazen yıllarca sürdürmekte ve bu arada, bir sonraki taksitler için geri dönen yatırımcıları cezbetmek ve cezbetmek konusunda harikadır.

Her hikaye bir “saat” ile birlikte gelir – yatırımcıların olay örgüsünün kritik bileşenlerine odaklanabilmeleri ve nasıl sonuçlanacağını tahmin edebilmeleri için, yatırımcıların hikayenin ne zaman sona ereceğini bilmelerini sağlayan bir olay. Genellikle işsizlik, enflasyon veya GSYİH büyümesi gibi önemli bir makroekonomik ölçüm saattir. Bazen başkanlık seçimi veya merkez bankacıları toplantısı gibi siyasi veya düzenleyici bir olay saattir. Diğer zamanlarda, jeopolitik bir olaydır. Hikaye boyunca gerilim yükselir ve düşer. Son olarak, süre dolduğunda, gerilim çözülmeden zirveye ulaşır.

İyi bir hikayenin diğer bir unsuru, yazarların “silah” dediği şeydir – bir kez patladığında her şeyi değiştiren bir olay. Wall Street, hikayenin başlarında silahı kurmakta, sonra saklamakta ve zaman zaman geri getirmekte harikadır, böylece yatırımcılar her zaman orada olduğunu bilirler, ancak ateşlendiğinde yine de şaşırırlar. Bir kez gerçekleştiğinde, gerilimler çözülür ve hikaye mutlu ya da trajik sonunu ortaya çıkarır.

Son olarak, yatırımcıları meşgul eden şey, hikayeler arasında ölü boşluk olmamasıdır. Wall Street, sinemada bir filmin sonunda gösterilen devam filminin fragmanı gibi, bir sonraki hikayenin konusu olarak yatırımcılar için daha da büyük bir tehdit gibi görünen şeyi sunmadan önce, bir hikayedeki gerilimin tamamen ortadan kalkmasına asla izin vermez. Örneğin, 2022’nin sonlarında, ABD ekonomisinin kaderi hakkında ortaya çıkan endişeler 2023’te okunacak bir sonraki bölüm olarak devralana kadar enflasyon krizi tamamen çözülmedi.

2021’de bölüm, Federal Rezerv’in etkisizliği, yani enflasyon eğrisinin çok gerisinde kalıp kalmadığıyla ilgiliydi. Saat, enflasyonun düşündükleri kadar geçici olmadığını kabul etmelerinin zamanıydı. Ve silah, FOMC tutanakları ve Fed Başkanı Powell’ın konuşmalarıydı. 2021’in başlarındaki bu duyurular sırasındaki kaçamak ve tarafsız dil, bir an için gerilimi yükseltti ve sonunda Kasım 2021’de silah patladı ve Fed fiyatlar konusunda yanıldığını kabul etti. Bununla birlikte, Ocak 2022’de yatırımcıların odaklanacağı bir sonraki hikaye olarak hiperenflasyon riski – daha büyük bir kriz – ortaya çıkana kadar gerilimler tamamen azalmadı.

2022’de hiperenflasyon hikaye oldu ve saat, nihai faiz oranı artışının zamanlaması ve Fed’in enflasyonu düşürmeyi başardığının tanınmasıydı. Silah, aylık enflasyon verileriydi ve ancak enflasyon tekrar Fed’in hedefinin altına düştüğünde patlayacaktı. Merkez bankası gözlemcileri, enflasyonun birçok tanımı arasındaki ve hangisinin Fed için en önemli olduğu arasındaki farkları istismar ettikçe, her yayında gerilimler artırıldı veya düşürüldü.

Manşet enflasyonda art arda yedi aylık düşüşün ardından, silah ateşlendi ve Fed nihayet daha küçük (25 baz puan) bir faiz artırımına gitti. Fed, enflasyonla mücadelesinin henüz bitmemiş olsa da çözüme doğru gittiğini açıkladı. Aynı zamanda Wall Street, enflasyondan kaynaklanan gerilimler tamamen çözülmeden önce bir sonraki hikayeyi açarak, uzun bir yüksek faiz oranları döneminden zarar görecek bir ekonomi konusunu gündeme getirdi.

Hikaye şimdiye kadar

2023’te tartışma, ABD ekonomisinin yumuşak mı yoksa sert inişe mi yöneldiğiyle ilgili. Saat, Fed’in enflasyonla mücadeleden durgunluğu önlemeye geçeceği ilk oran indiriminin (diğer adıyla pivot) zamanlaması. Tabanca, GSYİH büyüme verileridir ve yalnızca ardı ardına ikinci üç ayda bir negatif büyüme (aka, resesyonun teknik tanımı) açıklandığında patlayacaktır.

İstihdam piyasasının ve tüketici harcamalarının esnekliği ile enflasyonun yenildiği ve Fed’in ekonomiyi desteklemeye ve hikayeyi bir çözüme kavuşturmaya yöneleceği beklentileriyle karşılaştırıldığında, yıl boyunca gerilimler yükselecek ve azalacaktır. O zamana kadar, bir “iniş yapmama” senaryosu potansiyeli, yatırımcıları yaklaşan her faiz oranı kararı hakkında tahmin yürütmeye ve her FOMC toplantısında riskleri artırmaya devam ediyor.

Tüketici fiyatlarında art arda birkaç aylık yavaşlamanın ardından 2022’nin dördüncü çeyreğinde azalan gerilim, sabırsız yatırımcıları zaten enflasyon öyküsünün mutlu sonunu bekleyen kitapta ilerlemeye teşvik etti. 2023 durgunluk hikayesini üstünkörü bir şekilde okuduktan sonra, kısa bir saate sahip olacağı ve enflasyona karşı kazandığı zaferden yeni çıkmış olan Fed’in hızla durgunluğu önleme moduna geçeceği sonucuna vardılar.

Ancak bu inişli çıkışlı hikayede, Şubat ayında, beklenenden daha güçlü istihdam ve tüketici harcaması verileri ve ardından Fed yetkililerinin bu yılki faiz indirimlerine kapıyı çarparak kapattığı birkaç konuşma arasında gerilim yeniden yükseldi. Bu olaylar, 2023 hikayesinin saatini en erken 2024’ün ilk zamanlamasına sıfırladı. Wall Street’teki bazıları, gerilimi erkenden yükseltmek için, Fed’in Ocak ayında 25 baz puanlık daha küçük bir oran artışının ardından, önümüzdeki aylarda daha büyük oran artışlarına geri dönebileceğini söylüyor.

2023 hikayesinde Wall Street’in bize 2024 planını vermesi için henüz çok erken, ancak bu yılın hikayesinin nasıl bittiğine bağlı olarak gelecek yıl için yarışmacı olarak iki olası senaryo tasavvur edebiliriz.

Mevcut hikaye, Fed’in yumuşak iniş yaptığı, enflasyonun hedef seviyelere doğru düşmeye devam ettiği, işsizliğin arttığı ve tüketici harcamalarının düştüğü mutlu bir sonla biterse, o zaman 2024 ekonomiyi yeniden büyüme patikasına döndürmek için hafif bir masal olabilir. . Bu senaryoda saat, ekonomiyi yeniden canlandırmaya ve %4 GSYİH büyümesine ulaşmaya dayalı olacak ve silah, üç aylık kazanç raporları aracılığıyla gerilimlerin yükseltilmesi veya düşürülmesiyle birlikte Fed faiz indirimleri olacak.

Enflasyon 2023’te inatla yüksek kalırsa, Fed’i faiz oranlarını yükseltmeye devam etmeye ve daha uzun süre yüksek tutmaya zorlayarak ekonominin sert bir iniş yapmasına neden olursa, o zaman 2024 pekala artan kurumsal temerrüt oranları ve bir kredi kriziyle ilgili bir trajedi olabilir. Bu hikayede, saat bir piyasa çöküşünde sona erecek ve silah ateşlenirken ekonominin potansiyel bir kurtarma paketi ile federal fon oranı kararı olacaktı. Ek olarak, gelecek yılın ABD’de başkanlık seçimi yılı olması, siyasi saat Kasım ayı sonuçlarına doğru ilerlerken gerilimi bir kat daha artırıyor.

Yatırımcı olmak, herkesin her hafta aynı kitabı okuyup aynı bölümü tartıştığı bir kitap kulübünün üyesi olmaya benzer. Hikayeye sadık kalın, geride kalmayın veya ileri atlamayın ve unutmayın ki Wall Street beğenilmek için değil, hatırlanmak için yazar. Bunun portföyünüz için iyi ya da kötü bir anı olup olmadığı, piyasayı okuma becerilerinize bağlı olacaktır.

Olivier d’Assier, APAC uygulamalı araştırma başkanıdır. Doğrulanmış Deutsche Boerse’ye ait bir finansal analitik ve endeks sağlayıcısı.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: