Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Silikon Vadisi’nde bir patlama dönemi sona eriyormuş gibi geliyor

Görüş: Silikon Vadisi’nde bir patlama dönemi sona eriyormuş gibi geliyor

Çoğu teknoloji şirketi için 2022’nin keskin bir şekilde daha düşük finansal sonuçlarına bakıldığında, Silikon Vadisi’ndeki bankanın geçen haftaki şok edici çöküşü, geçtiğimiz on yılın büyük teknoloji patlamasının acı sonunu belirledi.

Geçtiğimiz Cuma günü Silicon Valley Bank’ın neredeyse Lehman benzeri çöküşü, yeni fikirlerin ve şirketlerin geldiği başlangıç ​​ve risk sermayesi ekosistemine büyük bir darbe oldu. Ve bu haftanın başlarında, Meta Platforms Inc.’de daha fazla işten çıkarma ve sınırlı işe alma. META,
+3.63%
ve Apple Inc. AAPL,
+1.87%,
sırasıyla, şirketler daha katı, maliyet odaklı bir gerçeklikle uğraşırken, potansiyel olarak ilk beklenenden daha uzun bir ekonomik gerilemeye işaret etti.

Silikon Vadisi, son 12 ila 13 yıllık çılgın büyümeden, genellikle sorumsuz harcamalardan, kibirden ve havadan sonra sıfırlanıyor – bazıları buna bir başarı da diyebilir -. Big Tech astronomik bir şekilde büyüdü ve sosyal medya, bulut bilişim, mobil uygulamalar ve elektrikli araçlar geliştiren şirketlerde gerçek başarılar elde edildi. Ancak Theranos ve WeWork gibi sahtekarlıklar ve fiyaskolar da vardı.

Sıfırlama oluyor, ancak daha önce oldu ve tekrar olacak.

“Vadi bir hız trenidir. Büyük inişler ve büyük düşüşler olacak, ”dedi yeni başlayanların halka açılmaya hazırlanmasına yardımcı olan Class V Group’un kurucusu ve müdürü Lise Buyer. “Bu filmi daha önce birçok yönden gördük.”

Şimdiye kadar, bu gerileme döneminde, yatırımcılar, Wall Street’in endişelerine yanıt olarak işleri azaltan, gayrimenkul varlıklarını satan ve ofis alanını azaltan Big Tech ve halka açık diğer büyük teknoloji şirketlerinde devam eden büyük yenilemeye odaklandılar. pandemi sırasında aşırı işe alım dahil. Daha küçük, özel girişimler, Silikon Vadisi’nin ve ABD’deki diğer teknoloji merkezlerinin genel ekonomisi için önemli olmalarına rağmen Sokak’tan eskisi kadar ilgi görmedi.

Silikon Vadisi Bankası’nın risk sermayesi finansmanının merkezinde yer almasıyla birlikte, daha fazla sermaye finansmanı turu alamadıkları için oradaki hesaplarından daha fazla para çeken yeni kurulan şirketlere artık daha fazla odaklanılıyor. Bu, bankanın hızlı ölümüne katkıda bulunan faktörlerden biri olduğu ortaya çıktı.

2008’deki kötü şöhretli “RAP İyi Zamanlar” sunumundan sonra Silikon Vadisi’nin bir parça kahini haline gelen Sequoia Capital, geçen Mayıs ayında yine kasveti öngördü ve kemer sıkma tavsiyesinde bulundu. Girişim şirketi, Federal Rezerv faiz oranlarını hızlı bir şekilde yükseltirken, bedava para çağının sona erdiği konusunda yeni başlayanları uyardı.

Sequoia, “Dayanmak İçin Uyum Sağlamak” başlıklı 52 sayfalık sunumunda, “Bunun, birçoğunuz için zorluklar ve fırsatlar sunacak, Potalı bir An olduğuna inanıyoruz,” dedi. Ayrıca, “ne pahasına olursa olsun büyüme” çağının artık ödüllendirilmediğini de kaydetti. “Her doların eskisinden daha değerli olduğu düşünülürse, önceliklerinizi nasıl değiştireceksiniz?” firma sordu.

İyi zamanlarda, girişimlere büyük miktarlarda para akıtıldı. Beş Büyük Teknoloji şirketi — Alphabet Inc. GOOG,
+%4,68

GOOGL,
+4.38%,
Amazon.com Inc. AMZN,
+%3,99,
Apple Inc. AAPL,
+1.87%,
Meta Platformlar A.Ş. META,
+3.63%
ve Microsoft Corp. MSFT,
+4.05%
— 2021’de 1,4 trilyon dolarlık toplam gelirle kârı zirveye çıkardı, risk sermayesi de yeni zirvelere ulaştı. Risk sermayesi verilerini izleyen PitchBook’a göre, 2021’de ABD’de risk sermayedarları tarafından 344,7 milyar dolarlık devasa bir yatırımla 18.521 girişim anlaşması yapıldı. Geçen yıl, risk sermayesi 15.852 anlaşma ile %31 düşüşle 238.3 milyar dolara geriledi.

Doktorların evrak işlerinde zaman kazanmalarına yardımcı olmak için sesle etkinleştirilen bir AI uygulaması geliştiren Suki adlı bir girişimin kurucusu ve CEO’su Punit Soni, “Sektöre çok fazla sermaye akışı olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu, şişirilmiş değerlemelere ve her ne pahasına olursa olsun büyümeye odaklanmaya yol açtı, daha önce olmayan bir şey değil… bu her on yılda bir oluyor.”

Teknoloji, 2000’deki nokta iletişim patlamasından bu yana iki büyük gerileme yaşadı: 2001-’03’teki çöküş ve 2008-’09’daki mali kriz. Bu kriz zamanlarında, girişim topluluğu başarısızlıklara karşı daha savunmasızdı ve krediler için Silicon Valley Bank gibi bir ortağa daha fazla güveniyordu.

August Capital’in eski ortağı ve diğer teknoloji alanlarının yanı sıra yarı iletken endüstrisinde eski bir yatırımcı olan Andy Rappaport, 1990’lardan başlayarak, kendisinin bir başlangıç ​​bankası olarak kabul edilmesinden sadece birkaç yıl sonra, SVB’nin müşterilerine fonlara dayalı olarak borç vereceğini söyledi. Teminat olarak girişimin kredisi ile müşterilerden satın alma siparişleri, bir şirketin ihtiyaç duyduğu malzemeleri satın almasını sağlar.

Rappaport, “Saf bir yenilik değildi, ancak işin gelişimine daha fazla dahil olma isteğiydi” dedi. Ayrıca dot-com iflası sırasında şirketlerinden birinin sermayesinin defalarca yeniden sermayelendirildiğini, sorunlu şirkete altı aylık bir podyum sağlayan bir SVB kredisi alabildiğini de hatırladı. “Şirketi ayakta tutmak için birkaç kez yardıma ihtiyacımız oldu” dedi. “Bu şirket 1 milyar dolara yakın bir fiyata satıldı ve bu iyi bir sonuçtu, herkes iyi iş çıkardı.”

Artık yeni başlayanların onlara yardım edecek böyle bir ortağı olmayacak ve bu muhtemelen binlerce yeni başlayan şirketin daha hızlı bir şekilde ayıklanmasına, en güçlü ve en zayıf olanın tercih edilmesine yol açacaktır. Morgan Stanley, sonuç olarak, girişimlerin büyük bir kısmının başarısız olacağını tahmin etti.

Soni, “Sistematik değil,” dedi. “Fikirlerin akışı durmayacak gibi değil. Ben iyimser olma eğilimindeyim. Bence önümüzdeki birkaç yıl gerçekten zor olacak, fon bulmak zor olacak. Ama iki yılın sonunda ayakta kalanlar kazanacak… Darwinizm’i oyun içinde görüyorsunuz.”

PitchBook’ta kıdemli bir analist olan Kyle Sanford, “Bu gerekli bir düzeltme” dedi. “Bir yıldaki 345 milyar dolar, yıllık bazda beklememiz gereken bir şey değil.” Girişimlerin ve risk sermayesi fonu topluluğunun geleceği, ileriye dönük faiz oranlarına ve halka arz piyasasının ne zaman geri döneceğine bağlı olacaktır.

Şu anda en büyük baskı, halka açılması gereken ve her ikisi de daha düşük değerlemelerle ek yatırım hisselerini kabul etmedikçe veya satın alınmadıkça son bir finansman turu bulmakta zorlanacak olan sonraki aşamadaki şirketler üzerinde. Bu risk sermayesi firmalarını ve diğer yatırımcıları etkileyecektir. “10 milyar dolardan çıkmayı bekleyen ancak yalnızca 1 milyar dolardan çıkan bir şirket, bu getiri genel ortaklara göre çok daha düşük olacak” dedi.

Bu senaryolar şimdiden gerçekleşmeye başladı. Özel bir fintech şirketi olan Stripe Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kendisine Mart 2021’de 95 milyar dolar değerinde olan bir finansman turunun neredeyse %50 altında, 50 milyar dolar değerinde bir finansman turu aldığını söyledi.

Ancak yüzyılın başındaki nokta iletişim patlaması ve çöküşü ve mali krizle karşılaştırıldığında, teknoloji sektörünün çoğu artık çok daha sağlam temeller üzerinde. Pandemi öncesi bazı sektörlerde büyüme yavaşlamaya başlarken, COVID-19 başta bulut bilişim, e-ticaret ve mobil uygulamalar olmak üzere hemen hemen her şey için teknoloji kullanımını hızlandırdı ve temel altyapılar için işe alma ve harcamalarda bir başka mini patlamaya yol açtı. hem uzaktan çalışma hem de e-ticaret için veri merkezleri gibi.

Son üç yılda personelin çoğu evde çalıştığından, şirketler çok sayıda işe alımı uzaktan yaptı ve bazı çalışanlar tüm görev süreleri boyunca patronlarıyla veya iş arkadaşlarıyla hiç yüz yüze görüşmedi. Teknik işe alma harcamalarının aşırı seviyelere ulaştığının bir işareti olarak, bazı çalışanlar bildirildiğine göre evden çalışırken birden fazla maaşı gizlice kazanabilen, birden fazla şirkette tam zamanlı çalışan, bir yazılım mühendisinin Wall Street Journal’a anlatmasıyla haftada üç ila 10 saat fiili iş yaptı.

Bu tür bir aşırılık, bazı durumlarda hızla pencereden dışarı çıkıyor. Artık Elon Musk’a ait olan Twitter, müteahhitler de dahil olmak üzere çalışanlarının en az yarısını işten çıkardı ve yoga odaları ve kahve barları gibi ikramiyeleri söküp attı. Salesforce.com Inc. CRM’nin kurucu ortağı ve CEO’su,
+2.40%
Marc Benioff geçtiğimiz günlerde Business Insider’a vadideki her CEO’nun Musk’ın ne yaptığını izlediğini söyledi. ve kendilerine “kendi Elon’larını serbest bırakmaları” gerekip gerekmediğini soruyorlar. Binlerce kişiyi işten çıkaran Salesforce da ofisleri konsolide ediyor ve daha fazla kişinin ofise girmesini gerektiriyor. Hatta bir zamanlar Kaliforniya’daki Scotts Valley’in sekoyalarında tesis dışı bir işçi dinlenme yeri sözleşmesini bile iptal etti. Uzaktan çalışanların bağlanabileceği Trailblazer Ranch.

Geçen ay Unsur.net’a konuşan Benioff, “Bu benim ilk durgunluğum değil” dedi ve Salesforce’un sık sık lanse edilen “Ohana” aile benzeri kültürünün aynı zamanda şirketin çalışanlarından yüksek performans talep ettiği bir performans kültürü olduğunu belirtti.

Meta Platforms’un kurucu ortağı Mark Zuckerberg, işe alım ekibinin boyutunu küçültmeyi ve 5.000 çalışanı daha işe alma planlarını rafa kaldırmayı içeren ikinci tur toplu işten çıkarmalarla yeni bir kemer sıkma politikasını benimsiyor ve bu yılı “verimlilik yılı” olarak nitelendiriyor. ”

Bir teknoloji uzmanı, pandemi sırasında Silikon Vadisi veya Kaliforniya’daki yüksek harcamalardan uzaklaşan çalışanları olan şirketlerin, coğrafyalarına bağlı olarak bazı durumlarda onlara daha az ödeme yaptığını söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen işe alma görevlisi, “Austin’deki birine New York veya San Francisco’dakiyle aynı parayı vermeyecekler,” dedi. “Bazıları genel olarak %20-%30 daha azını yapıyor.” Bazı şirketlerin işten çıkarma yapmak yerine ücretlerinde kesintiye gittiğini de sözlerine ekledi.

Şimdiye kadar hala iyi durumda olan şirketler, yeni işe alımlar çekmek için hala tipik Silikon Vadisi tipi ikramiyeleri lanse ediyor. Roblox Corp.RBLX,
+6.11%,
örneğin, LinkedIn’deki yakın tarihli bir iş ilanında bazı ek avantajlar listelendi: yemekli öğle yemekleri, tam dolu bir mutfak, yerinde bir spor salonu ve San Mateo, Kaliforniya’daki genel merkezine yıllık banliyö treni bileti. San Francisco’dan Silikon Vadisi’ndeki Alphabet, Meta ve Apple merkezlerine giden günlük servis otobüsleri de daha az frekansta da olsa geri döndü.

Teknolojideki son patlama sona eriyor gibi görünüyor ve büyük değişiklikler kapıda. Tam olarak hangi yeni teknolojinin büyümedeki bir sonraki artışı tetikleyeceği, Wall Street’in ileriye dönük en büyük sorusu olmaya devam ediyor. Ancak nihayetinde, sürekli gelişen Silikon Vadisi’nde bir başka değişim döngüsünü temsil edecek.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: