Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: ‘Savunmayı önleme’ futbolda işe yarayabilir, ancak güvenli oynamak emeklilik yatırımcıları için bir oyun kazandırmaz

Görüş: ‘Savunmayı önleme’ futbolda işe yarayabilir, ancak güvenli oynamak emeklilik yatırımcıları için bir oyun kazandırmaz

Amerikan futbolu koçları, bir maçın sonuna doğru önde giden takımlarını “savunmayı önleme” moduna sokmakla ve diğer takımın sahadan galibiyet golü atmasını veya puan tablosuna gol atmasını engellemekle ünlüdür.

Örneğin, bir takım uzun pas tamamlamalarını engellemek için beş, altı ve hatta yedi defans oyuncusu kullanabilir.

Taktik bazen işe yarar. Rakip takım oyunu kazanmak için hızlı bir dizi mütevazı mesafeli oyunu tamamladığından, genellikle olmaz. Alaycılar, bir önleme savunmasının önlediği tek şeyin takımınızın oyunu kazanması olduğunu söylüyor.

Pek çok modern yatırım stratejisi bana savunmayı önlemeyi hatırlatıyor – kısa vadede güvenli gibi görünse de uzun vadede maliyetli. Örneğin, ortalama-varyans analizi ve Sermaye Varlıkları Fiyatlandırma Modeli (CAPM), zarif matematikleri ve portföy çeşitlendirmesinin değeri ve varlıklar arasındaki korelasyonların önemi dahil olmak üzere ikna edici içgörüleri nedeniyle haklı olarak övüldü (aslında Nobel ödülleriyle ödüllendirildi). İadeler.

Yine de bunlar, değer yatırımının içgörülerini görmezden gelen ve baltalayan, değerden bağımsız stratejilerdir. Daha da kötüsü, riski piyasa fiyatlarındaki kısa vadeli dalgalanmalarla ölçerler.

Bir şirket özel mülkiyete ait olduğunda, potansiyel alıcılar, yatırımcıların halka açık şirketlerde odaklandığı değere, yani şirketin varlıkları, karları ve nakit akışına odaklanır. Riski, şirketin kârına ilişkin uzun vadeli projeksiyonlarına duydukları güvene göre ölçerler.

Yine de bir şirket halka arz edildiğinde, çok sayıda yatırımcı piyasa fiyatlarındaki yıllık, aylık, hatta günlük dalgalanmalara odaklanır.

Bu yanlış odaklanma, yalnızca bireysel hisse senedi seçimini çarpıtmakla kalmaz, aynı zamanda yatırımların hisse senetleri ve tahviller arasındaki tahsisini, en bariz şekilde 60/40, hedef tarih ve tahvilde yaşlanma stratejilerinize sahip olma konusunda çarpıtır.

60/40 stratejisi, %60 hisse senedi ve %40 tahvildir. Bir hedef tarih stratejisi, bir hedef emeklilik tarihi seçer ve bu tarih yaklaştıkça hisse senetlerinden tahvillere geçer. Örneğin, yakın zamanda işverenimin emeklilik planından, planın varsayılan yatırım seçeneğinin, yatırımcı 40 yaşına gelene kadar %90 hisse senetlerine ve %10 bonolara yatırım yapan, kademeli olarak %30 hisse senedine geçen bir hedef fon olduğunu belirten bir mektup aldım. Önümüzdeki 30 yılda %70 sabit gelir ve bundan sonra 30/70’te kalır. Bağlarda yaşlanma stratejisi kulağa şuna benzer: 40 yaşındaki biri için %40 tahvil, 60 yaşındaki biri için %60 tahvil vb.

Bu stratejilerin her birinin motivasyonu, kısa vadeli oynaklığı azaltmak için tahvil kullanırken hisse senetlerinden daha yüksek getiri elde etmektir. Yine de kısa vadeli oynaklığı azaltmak, futbolda savunmayı engellemek gibidir – kısa vadeli güvenlik aramak ve uzun vadeli başarıyı feda etmek.

Maaşı geçim masraflarından fazla olan, daha uzun yıllar çalışmayı bekleyen, hisse senedi portföyünden önemli gelir elde eden ve bir noktada Sosyal Güvenlik yardımları alacak olan 50 yaşındaki birini düşünün. %50’lik bir tahvil portföyü muhtemelen nihai vasiyeti önemli ölçüde azaltır ve bu kişinin servetinden daha uzun yaşama olasılığını artırır. Bu kişi 60, 70, 80 yaşına gelip %60, %70, %80 tahvile geçtiğinde maliyetler daha da yükselecektir.

Başka bir örnek. Faturalarını ödeyecek paraları tam anlamıyla bitmedikçe, 90 yaşındakilerin %10’u hisse senetlerine yatırılan ve %40, %50 ve hatta %60 hisse senetlerine dönüştürülecek portföylere sahip olmaları mantıklı değil. öldüklerinde ve portföylerini çocuklarına miras bıraktıklarında.

%100 hisse senedi portföyünün gerçekten riskli olduğu bazı durumlar vardır – bir ev satın almak veya çocuğunuzun üniversite masraflarını karşılamak için portföyünüzü kısa süre içinde tasfiye etmeniz gerekir – ancak evrensel bir 60/40, hedef-emeklilik veya yaş- Tahvil stratejisi, çoğu insan için olmasa da çoğu insan için kesinlikle kötü bir fikirdir.

Bu tür stratejilerin tarihsel olarak nasıl ilerlediğini görelim. Geçtiğimiz Aralık ayında Kongre, gerekli minimum dağıtımların (RMD’ler) başlaması gereken yaşı 73’e çıkardı. Yaşam beklentileri arttıkça gelecekte daha da yükselmesi muhtemeldir.

Bu çerçevede, bir emeklilik fonunda 25 yaşında başlayıp 50 yıl boyunca 75 yaşına kadar devam eden aylık hisse senedi ve tahvil yatırımını düşünün. Aylık yatırımın başlangıçta 100$ olduğunu ve her yıl %5 büyüdüğünü varsayalım.

Veriler Ocak 1926’ya kadar, tarihsel verilerdeki tüm olası başlangıç ​​tarihlerine baktım. 50 yıl. 30 yılı aşkın bir süredir, tüm hisse senedi stratejisi, hedef getiri, tahvilde yaş ve 60/40 stratejilerini sırasıyla %88, %92 ve %93 oranında yendi. 50 yılı aşkın ufukta, hisse senetleri zamanın %93, %98 ve %99’unu kazandı.

Bu ne kadar önemliydi? Çok fazla. Aşağıdaki şekil, 50 yıla kadar çeşitli ufuklardaki ortalama zenginliği göstermektedir. En başarılı önleme-savunma stratejisi için 2.67 milyon $ ile karşılaştırıldığında, tüm hisse senedi stratejisi 50 yıl sonra ortalama 4.13 milyon $ ile sonuçlandı.

Geçmiş elbette geleceğin garantisi değil. Aslında, değer yatırımı perspektifinin tüm amacı, geçmişi değil, geleceği düşünmektir. Hisse senetlerini şu anda ve ileriye dönük olarak tahvillerle karşılaştırdığımda, hisse senetleri genellikle daha iyi bir uzun vadeli yatırım gibi görünüyor – tıpkı geçmişte olduğu gibi.

30 yıllık Hazine bonolarının cari getirisi US00,
+%1,22
Gelecekteki kuponlar önemli ölçüde daha yüksek veya daha düşük faiz oranlarıyla yeniden yatırılmadıkça, tahvillerin uzun vadeli getirisine ilişkin makul bir tahmin olan %3,8 civarındadır. Mevcut S&P 500 SPX,
-1.10%
temettü artı geri alım getirisi %5 civarında. Temettüler artı geri alımlar zamanla artarsa, hisse senetlerinin uzun vadeli getirisi daha da yüksek olacaktır – belki de önemli ölçüde daha yüksek olacaktır. Ekonomideki %5’lik büyüme ve kurumsal harcamalarla birlikte, hisse senetlerinin uzun vadeli getirisi geçmişte olduğu gibi çift hanelere yakın olacaktır.

Kısa vadeli fiyat oynaklığını büyük ölçüde göz ardı edebilen uzun vadeli yatırımcılar için, önleme-savunma yatırım stratejisinin finansal zaferinizi engellemekten başka bir şey için nasıl iyi olduğunu görmek zordur.

Pomona College’da Fletcher Jones Ekonomi Profesörü olan Gary Smith, düzinelerce araştırma makalesinin ve 16 kitabın yazarıdır, en son Distrust: Big Data, Data-Torturing, and the Assault on Science, Oxford University Press, 2023

Daha fazla: Hisse senetleri önümüzdeki on yılda size büyük para kazandırmayacak, ancak enflasyonu yenmek için en iyi seçeneğiniz. Endeks yatırımının gurusu bunun nedenini açıklıyor.

Ayrıca okuyun: Borsayı zamanla yenmek neredeyse imkansızdır, ancak yine de denemelisiniz.


İlginizi Çekebilir

Bu şehirlerdeki kiracılar gelirlerinin %30’dan fazlasını konuta harcıyor ve Amerika’da gıda güvensizliği dört yılın en yüksek seviyesine ulaşıyor.

Merhaba Unsur.neter’lar. Bu en iyi hikayeleri kaçırmayın. Bu Silikon Vadisi Bankası müşterisi, özellikle bir kriz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: