Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Micron az önce nesnel olarak korkunç bir kazanç raporu yayınladı. Hisse senedi neden düşmüyor?

Görüş: Micron az önce nesnel olarak korkunç bir kazanç raporu yayınladı. Hisse senedi neden düşmüyor?

Micron Technology Inc., tarihin en kötü çeyreğini bildirdi ve üç ay içinde 2 milyar dolardan fazla kayıp ve nokta-com çöküşünden bu yana en kötü brüt kar marjını açıkladı.

Yine de uzatılmış ticaret seansı Salı günü sona erdiğinde, Micron MU,
-%0,85
hisseleri yüzde 1.2 yükseldi.

Peki az önce ne oldu?

Bunun cevabı aslında çeyreğin ne kadar kötü olduğu olabilir. Citi Research analisti Christopher Danely’nin kazanç raporundan önce işaret ettiği gibi, Micron’un brüt kar marjı en son bu kadar kötüyken – çip üreticisi son çeyrekte sattığı her 1 $ değerindeki ürün için 1,30 $’dan fazla harcadı – bu, 2008-’09 mali krizi sırasında benzer bir baygınlık.

Korkunç rakamlar, bunun yine dip olabileceğini gösteriyor ve Micron yöneticileri, hazırladıkları açıklamalar ve analistlerle yaptıkları tartışmalarla bu mesaja eğildiler. Micron İcra Kurulu Başkanı Sanjay Mehrotra, elektronik üreticileri ve diğer teknoloji şirketlerinin satın almayı bırakmasıyla uçuşa geçen envanter sorunlarının çeyrekte “zirveye ulaştığını”, envanterde 1,43 milyar dolarlık bir değer düşüklüğü aldığını ve 500 milyon doların daha ihtiyacı olacağını tahmin ettiğini söyledi. cari çeyrekte silinecek.

Mehrotra analistlere, “Müşteri stoklarının hala yüksek olmasına rağmen iyileştiğini görüyoruz, ancak toplamda müşteri envanterleri gelişiyor” dedi. “Ve hem DRAM için hem de sevkiyat hacminin artmasını bekliyoruz. [dynamic random access memory] ve NAND [flash] bundan sonra da sıralı olarak artarak devam edecek.”

Micron CEO’sunun en önemli yorumlarından biri, Mehrotra’nın önümüzdeki mali çeyrekte yeniden gelir artışı görmeyi beklediğini ve müşteri envanterlerinin takvimin sonuna kadar “nispeten sağlıklı seviyelere” ulaşması gerektiğini söylediği veri merkezi segmenti hakkındaydı. yıl.

Micron, piyasa koşullarının “son derece zorlu” olmaya devam ettiğini ancak DRAM ve bit sevkiyatlarının artmaya devam edeceğini ve bu takvim yılının geri kalanında arz talep dengesinin kademeli olarak iyileşeceğini beklediğini kaydetti.

Bellek yongası üreticisi telefon görüşmesinde fabrikalarının yeterince kullanılmamasının muhtemelen şirket tarihindeki en düşük seviyelerde olduğunu söyledi, bu da bir analisti bu kadar büyük miktarlar yazıyorlarsa neden hala ürün ürettiklerini sormaya sevk etti. Micron’un CFO’su Mark Murphy, şirketin daha sonra tamamlayabileceği bazı ürünlerinin yapımını en aza indirdiğini, böylece üretiminin bir kısmını azaltmanın nakit faydalarını en üst düzeye çıkarabileceğini söyledi.

ISI Evercore analisti CJ Muse, Micron’dan gelen raporun “hemen hemen beklendiği gibi” olduğunu söyledi; bu, kazanç raporu ne kadar kötü olursa olsun, Wall Street’in hazırlandığını gösteriyor. Buna rağmen, bazı yarı iletken endüstrisi yatırımcıları, Twitter’da Micron yöneticilerinin bu kadar korkunç rakamlar bildirirken iyimser tavırları hakkındaki şüphelerini dile getirdiler.

High Tech Strategist’in editörü Fred Hickey, Tayvan’daki bir yarı iletken endüstrisi araştırma şirketinin aradığını kaydetti. TrendForce, DRAM’in ortalama satış fiyatlarının ilk çeyrekte %20 düştüğünü kaydetti ve tahmin edilen ASP’ler yine %10-%15 daha düşecek. Yöneticiler bir dönüşün geleceğine söz verseler bile, Micron’un üçüncü çeyrek rehberliği, başka bir negatif brüt kar marjı ve devam eden kayıplar için çağrıda bulunduğundan, harika değildi.

Micron geçmişte büyük bir yarı iletken döngüsünün iniş çıkışlarını nasıl yöneteceğini bildiğini Wall Street’e kanıtlamış olsa da, yorumunun sonuçlarla bağlantısı kesilmiş görünüyordu. Yatırımcılar, yılın ikinci yarısında ve gelecek yıl için güçlü bir toparlanma öneren bu yoruma bahse giriyorlar – ancak Mehrotra & Co. döngünün sonu konusunda yanılıyorsa, o zaman şu anda kaçındıkları hisse senedi düşüşü, o zaman daha büyük moda.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: