Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Marc Benioff’un Salesforce peri masalı onun etrafında çöküyor

Görüş: Marc Benioff’un Salesforce peri masalı onun etrafında çöküyor

Salesforce Inc., Wall Street’ten neredeyse evrensel bir övgü toplarken, kendisini çalışanlarına kar etmekten daha yüksek ideallere sahip bir “aile” olarak satabilen benzersiz bir teknoloji şirketi olmuştur.

Salesforce CRM’nin merkezinde,
+%0,29
lovefest her zaman kurucu ortak ve CEO Marc Benioff olmuştur ve çalışanlarına gönüllü hizmet ideallerini ve Hawaii’nin aile bağları veya “ohana” kavramını vaaz etmiştir. Wall Street’i bulut kavramını ciddiye almaya ikna ederek, Salesforce’un 2004’teki ilk halka arzında ancak 1 milyar doları aşan piyasa kapitalizasyonunu zirvede yaklaşık 300 milyar dolara çıkardı ve mavi çipli Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA’ya girmeye zorladı. ,
-%0,71.

Yol boyunca, Silikon Vadisi’nin sınırlarını kaydırdı ve teknoloji endüstrisinin bazı bölümlerinin yeni bir şekilde San Francisco’ya taşınmasına yardımcı oldu. Salesforce, San Francisco’nun en yüksek binası olan ve 1,4 milyon metrekarelik gökdeleninin yarısı Salesforce çalışanlarına ayrılmış olan pırıl pırıl Salesforce Tower’ın ana kiracısıdır. Bulut yazılım firması San Francisco’daki en büyük özel işverendi ve 2017’de binaya taşındığında geliri iki kattan fazla artarak 8,4 milyar dolara ulaştı.

Şehrin neredeyse her yerinde bulunan kule, Salesforce’taki dizginsiz büyümenin ve Benioff’un bir milyarder ve hayırsever olduğu için memleketi üzerindeki etkisinin bir işaretçisiydi. Ve San Francisco’da teknoloji konferanslarının her yerde olduğu bir çağda, Benioff’un gerçek Salesforce inananlarının kitlesel akışından kaçınmak için sakinleri düzenli olarak şehir dışına gönderen yıllık Dreamforce konferansı kadar hiçbiri şehre daha büyük kalabalıklar göndermedi.

Ancak geçen yıl bir yerlerde Salesforce treni rahat raylarından çıktı. Şirket, pandemi sırasında gelir artışı ve işe alım artışı gördükten sonra, eş CEO Bret Taylor, Benioff ile eş CEO statüsüne ulaşan ikinci yönetici olarak görevde sadece bir yıl geçirdikten sonra geçen Kasım ayında istifa edeceğini söyledi. pozisyonda iki yıldan fazla.

Therese’den daha fazlası: Salesforce, seçtiği haleflerini kovalamaya devam ettiği için sorumlu Marc Benioff’a alışsa iyi olur

Ama bu kötü haberlerin sadece başlangıcıydı. Geçen yıl birkaç küçük işten çıkarmanın ardından şirket Ocak ayında, çift haneli gelir büyümesi hızla yavaşladığından 73.541 çalışanının %10’unu işten çıkaracağını doğruladı ve Benioff, salgın sırasında fazla işe almanın suçunu üstlendi. Benioff, Fransız Polinezyası’na yaptığı 10 günlük bir gezi sırasında, son altı ayın çılgınlığının ortasında ve sonrasında telefonunu kapattı. New York Times’a bundan bahsettibir “dijital detoksa” ihtiyacı olduğunu söyleyerek.

Kaos, eski aile kültürünü ve bunun sonucunda birçok Salesforce çalışanının tutumunu değiştirmeye başladı. Benioff, The Wall Street Journal’a verdiği bir röportajda, bu ayın başlarında bir yönetici inzivasında, çalışanları ölçütlere göre sıralamak için bir strateji planı önerdiğini söyledi., satış görevlilerinin ne kadar gelir getirdiği de dahil olmak üzere, daha sonra çalışanların protestolarından sonra geri çektiği bir teklif. Ayrıca Journal’a, Salesforce’un maliyetleri ve satış çalışanları için aylık bir “sağlık” günü gibi bazı avantajları nasıl azalttığını ve yakınlardaki Scotts Valley’de “Trailblazer Ranch” olarak sergilediği kurumsal bir inziva yeri ile bağlarını nasıl kopardığını anlattı. Geçen sonbahar Dreamforce konferansı.

Ayrıca: İşten çıkarmaların ortasında, Salesforce’un Matthew McConaughey’e yılda 10 milyon dolardan fazla ödeme yaptığı bildiriliyor

Salesforce en yüksek değerlemesinin neredeyse yarısını kaybetti ve dört Wall Street analistinden üçünden fazlasının Salesforce hissesinin satın alınmasını tavsiye etmesiyle on yıl sonra, Salesforce hisselerinin “satın alma” notlarının yüzdesi şimdi 2012’den bu yana en düşük noktasına geriledi. FactSet’e göre.

Sonra aktivistler var. Çok sayıda aktivist yatırımcı, son aylarda benzeri görülmemiş bir hızda Salesforce hisselerine yığıldı. Macquarie Capital analisti Sarah Hindlian-Bowler, Unsur.net’a yazılım endüstrisini takip ettiği 22 yılı aşkın süredir, hiçbir şirkette bu kadar ani bir aktivist artışı görmediğini söyledi.

Derinlemesine: ‘Kimse bağışık değil’ – Aktivist yatırımcılar, hisse senetleri düştükten sonra teknoloji şirketlerini hedef alıyor

Bunlardan en önemlisi hedge fondur. Bulut yazılım devinde milyarlarca dolarlık hisse biriktiren Elliott Management. Hisse satın alan ve değişiklik arayan diğer aktivistler ValueAct Capital, Starboard Capital ve Inclusive Capital’dir. Third Point LLC bu ayın başlarında bir hisse satın aldı, ancak şimdiye kadar sessiz kalırken, Starboard’un kurucusu Jeff Smith geçen yılın sonlarında CNBC’ye şirketin Salesforce’un bulut yazılımındaki rakiplerine göre kar marjları konusunda endişeli olduğunu söyledi.

Bir veya iki aktivistten gelen baskı, genellikle yatırımcılar için değişikliklerin geleceğine dair bir kırmızı bayraktır, ancak aynı şirkete satın alan beş aktivistin nadir ve alışılmadık bir şekilde gruplandırılması, herhangi bir şirketi harekete geçirmek için korkutabilir, ancak Barron’s, aktivistlerin bunu yapmadığını belirtmiş olsa da tamir şirketlerinde iyi bir sicile sahip olmak.

Tüm bunlar, Benioff’u Çarşamba günü şirket tarihindeki en önemli kazanç raporlarından biri için hazırlıyor. Wedbush Securities analisti Dan Ives, bunu “CRM hikayesi için ufuk açıcı bir çağrı” olarak nitelendirdi ve Wall Street’in “standart çerez kesici konferans görüşmesi ve 2024 mali yılına ilişkin görünümden” memnun olmayacağını öne sürdü.

Bulut kazançları hakkında daha fazlası: Bulut yazılımındaki fırtına ne kadar büyük? Salesforce, Okta ve Snowflake size anlatmak üzere.

Ancak potayı karıştıran dört, potansiyel olarak beş aktivistle, mevcut duruma tepki verme süreci daha uzun sürecek ve Çarşamba günkü kazanç çağrısı muhtemelen dördüncü çeyrek sonuçlarının ötesinde çok fazla yanıt vermeyecek. Bir Salesforce sözcüsü, şirketin Çarşamba günü analistlerle yapacağı görüşmede kazançlara ve soruların ele alınmasına odaklanacağını söyledi, ancak bunun ötesinde yorum yapamadı.

Hindlian-Bowler, Unsur.net’a “Kazançlarını yaptıkları zamana kadar tüm aktivistlerle bir çözüme ulaşmalarını beklemiyorum” dedi. “Bir tür çözüm olacağını ummuştum.”

“Genellikle daha fazla insan dahil oldukça, karar verme süresi uzar” dedi. “Geri satın alma veya bazı maliyet tasarrufları hakkında bir güncelleme duymak isterim, herhangi bir resmi anlaşmaya varacağımızdan emin değilim.”

Salesforce, Starboard haberinden sonra uzun süredir devam eden yönetim kurulu üyelerinden üçünü çoktan değiştirdi ve yeni yöneticilerden biri de ValueAct Capital’in CEO’su Mason Morfit. Ancak asıl soru, CEO’sunda olduğu gibi tepede daha kalıcı bir değişimin zamanının gelip gelmediğidir.

Hindlian-Bowler’a göre bu, aktivistlerin bazı anlaşmazlıklar yaşadığı bir konu. Elliott Management, Benioff’u CEO olarak istifa etmesi için zorlamak istedi, ancak bunun artık masada olmadığını söyledi.

“Bence bu, Elliott pozisyonuna göre daha izole ve Elliott için başarılı olmak zor,” dedi. “O [Benioff] Salesforce’un öyle bir dokusu ki, şirketin ve kültürünün öyle bir parçası ki, yaptığı hatalar olsa bile o şirket için gerçekten bir yol gösterici.” Elliott, Salesforce’un durumu veya başarmayı umduğu şey hakkında bir yorum talebine yanıt vermedi.

Ayrıca bakınız: “Bu bir işveren pazarıdır” — Teknik işten çıkarmalar, Büyük İstifayı Büyük Yeniden Taahhüt’e çevirmiş olabilir

Salesforce, Benioff olmadan başarılı olsa bile teoride şirketi kolayca devralabilecek üst düzey yönetici kalmayabilir. Benioff’un halefi olarak yetiştirilen iki eş CEO dizginleri teslim etmeyince ayrıldı.

“Asıl soru şu: Marc gerçekten bu işi bırakabilir mi?” dedi Futurum Research’ün kurucu ortağı ve baş analisti Daniel Newman. “Başka kimse Marc olamaz gibi görünüyor. Bu bir semptom mu yoksa bir hastalık mı, yoksa iyi bir şey mi?”

Şirket içinden ve Wall Street’ten bir yıl önce bile düşünülemez bir şekilde saldırıya uğradığı için Benioff’un karşı karşıya olduğu büyük soru bu. İleriye giden yol Çarşamba günkü kazançlarla başlayabilir, ancak on yılını güneşin tadını çıkararak geçiren bir şirket için oradan uzun ve karanlık bir yol olabilir.


İlginizi Çekebilir

Bed Bath & Beyond hisse senetleri, satış sonrası düşük uyarı ve büyük hisse arzı nedeniyle rekor kırdı

Bed Bath & Beyond Inc. BBBY’nin Hisseleri, -26.23% Perşembe günü, sorunlu ev eşyaları perakendecisinin büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: