Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Küçük sermayeli bir fon gurusu, neden küçük şirketlere yatırım yapmanız gerektiğini açıklıyor: onlar borsanın keşfedilmemiş külçeleri.

Görüş: Küçük sermayeli bir fon gurusu, neden küçük şirketlere yatırım yapmanız gerektiğini açıklıyor: onlar borsanın keşfedilmemiş külçeleri.

Küçük çaplı hisse senetleri, ucuz oldukları için şu anda para yatırmak için harika bir yerdir. Ne kadar ucuz? Bank of America analistleri geçtiğimiz günlerde bu grubun uzun vadeli ortalama fiyat/kazanç oranlarının %10 altında işlem gördüğüne dikkat çekti.

Küçük sermayelere ve dikkate alınması gereken isimlere nasıl yatırım yapılacağı konusunda rehberlik için, kısa süre önce küçük, daha az bilinen şirketlere yatırım yapma konusunda 50 yılı aşkın deneyime sahip bir yatırım fonu yöneticisiyle konuştum. Bu, Royce Investment Partners’tan Chuck Royce olurdu.

Royce 1972’de küçük sermayeli yatırımlarda uzmanlaşmış yatırım dükkanını kurduğunda, sadece 13 küçük sermayeli yatırım fonu vardı. Artık yatırımcılar 500’den fazla küçük sermayeli fon ve 100’den fazla küçük sermayeli borsa yatırım fonu (ETF) arasından seçim yapabilir.

Royce, elli yılı aşkın yatırımdan gelen bilgeliği getirmekle kalmıyor, aynı zamanda yaklaşımını destekleyen güçlü bir sicile sahip. Royce Pennsylvania Yatırım Fonu PENNX,
-2.53%
Morningstar ABD küçük sermaye endeksini 1,5 ve son üç ve beş yılda yıllık bazda iki yüzde puanı geride bırakıyor.

İşte genel olarak borsa hakkında Royce’tan üç önemli çıkarım, daha iyi performans göstermesine yardımcı olan taktikler ve göz önünde bulundurulması gereken en sevdiği küçük sermayeli isimlerden bazıları.

1. Küçük harfler parlayacak: Royce, küçük sermayelerin ucuz olduğu konusunda Bank of America stratejistiyle aynı fikirde. Ama biraz farklı bir mantık kullanıyor. Geçen yıl çok kötü performans gösterdikleri için küçük oyuncuların daha iyi performans göstermesini bekliyor.

2022’nin ikinci yarısının çoğunda küçük sermayeli şirketler için takip eden üç ve beş yıllık getiriler %4-%6 civarında geldi. Bu tahmin edilebilir, çünkü 1978’den bu yana grubun uzun vadeli ortalaması olan yaklaşık %10’un altındaydı. Royce, tarihsel olarak, ortalamanın altındaki getiri dönemlerini, neredeyse %100’lük bir katı performansın izlediğini söylüyor. “Değerlemelerin tam olarak doğru yerde olduğuna ikna olduk” diye ekliyor. “Varlık sınıfının büyük sermayeden pazar liderliğini geri alması için sahnenin hazır olduğunu düşünüyoruz.”

2. Küçük harfler “FAANG’ları” yenecek: Son birkaç yılın düşük faiz oranı ortamı, uzak gelecekte artan kazançlara güvenen şirketleri destekledi. Bu uzak kazançlar, şimdiye kadar daha düşük oranlarda iskonto edildiğinde daha büyük görünüyordu. Bu artık doğru değil, şimdi oranlar daha yüksek.

Bu değişiklik “FAANG’lerin” performansını engelleyecektir: Meta Platformlar META,
-4.55%
; Amazon.com AMZN,
-1.09%
; elma AAPL’si,
-%0,55
); Netflix NFLX,
-2.12%
ve Alfabe GOOGL,
+1.30%.
Royce, küçük sermayeli şirketlerin pazar liderliğini devralacağını söylüyor. “FAANG’lara göre küçük sermayelerin düşük performansı olağanüstüydü” diyor. “Bu, mutlak ve göreli bir değerleme avantajı oluşturdu.”

‘Giriş noktaları yavaş ve kasıtlı olmalıdır. Harika bir ortalama fiyat istiyorsunuz.’

3. “Yeniden test” konusunda fazla endişelenmeyin: Şimdi bir tartışma, piyasanın Ekim 2022’deki düşük seviyeleri tekrar test edip etmeyeceği. Royce, “Bunun çok önemli olduğunu düşünmüyorum,” diyor. “Bu düşüşün 8. veya 9. turunda olduğumuzu biliyorum.”

İki nedenden dolayı, satın alırken tam olarak doğru zamanlamayı belirlemeye gerek olmadığını söylüyor:

İlk olarak, küçük sermayeler için önümüzde mükemmel bir çok yıllı dönem olduğunu gözlemliyor, bu nedenle tam olarak en düşük seviyelerden alım yapmasanız bile TAMAM yapmalısınız. Ardından, pozisyonlara girerken “mükemmel” fiyatı unutun, diyor. “Pek çok portföy yöneticisi, 12 dolardan bir hisse senedi almaları gerektiğini düşünüyor, bu yüzden hisse senedi 13 dolardansa, onu satın almayacaklar. Nihayetinde önemli olan ödediğiniz ortalama fiyattır. Giriş noktaları yavaş ve kasıtlı olmalıdır. Harika bir ortalama fiyat istiyorsunuz.”

küçük kalmak

İşte Royce’un performansına katkıda bulunduğunu söylediği üç yatırım stratejisi ve şimdi seçtiği beş hisse artı bir bonus isim:

1. Kaliteye odaklanın: Olumlu değerlendirmelerin yanı sıra, Royce kaliteyi aramayı sever. Yatırımda “kalite” sübjektif bir kavramdır. Ancak Royce için mesele, kalıcı ve sürdürülebilir bir avantaj bulmaktan ibaret. Bu, güçlü markalara, güçlü itibara, sürekli gelire veya fiyatlandırma gücüne sahip şirketler anlamına gelebilir. Kalitenin kanıtı, üstün sermaye getirisi, serbest nakit akışı ve temettüler gibi ölçütlerde de kendini gösterir.

Bir örnek, Artisan Partners Asset Management APAM,
-1.70%,
yönetimi altında yaklaşık 138 milyar dolar olan bir yatırım şirketi. Royce, yönetim ve yatırım getirilerine dayalı büyük bir üne sahip olduğu için onu kalite kampına koyuyor. Ayrıca “varlık-hafif” olmasını da seviyor, bu da çok fazla sermaye harcamasına ihtiyaç olmadığı anlamına geliyor. Yani serbest nakit akışı yüksektir. Royce, hisse senedi fiyatının önümüzdeki üç ila beş yıl içinde ikiye katlanabileceğini düşünüyor.

Başka bir örnek, Morningstar MORN’dur.
-%1,37,
yatırımcılara analitik, veri, bağımsız araştırma ve para yönetimi hizmetleri sunan. Abonelikler, lisanslama ve para yönetimi önemli miktarda yinelenen gelir sağlar. Bu da işletmenin kalitesine katkı sağlar. Royce, “Son 15-20 yıl içinde sadece karşılıklı fon derecelendirmelerinden yayıncılık ve para yönetimindeki çeşitli faaliyetlere kadar en büyüleyici şekilde geliştiler” diyor. “Müşteri biriktirme ve sürekli gelir elde etme konusunda olağanüstü bir iş çıkardılar ki bu çok önemli.”

2. Uzun vadeli düşünün: Royce, uzun vadeli birleştiriciler dediği şeyde olmayı sever. “Sonsuza kadar bir şirket sahibi olabileceğimi düşünmek istiyorum” diyor. “30 veya 40 yıl önce bu düşünce benim için açık değildi ve piyasada çoğu zaman açık değil. Ancak stokları 10 yıl veya daha fazla tutmakta rahatız.”

Pek çok insanın kısa vadeye odaklandığı yatırım dünyasında bunun kendisine bir avantaj sağladığını söylüyor. 10 yıl daha elinde tutmaktan çekinmeyeceğini söylediği pozisyonlardan biri giyim, ayakkabı ve aksesuar şirketi Ralph Lauren RL.
-%1,12.
Güçlü markası, Ralph Lauren’i kalite kampına sokuyor. Royce şöyle diyor: “Çoğu markanın zamanla solup gitmesi, hikayenin bir istisnasıdır.”

Güçlü markası, Ralph Lauren’e küresel olarak genişleme gücü de veriyor. Şirket ürünlerini Kuzey Amerika’da (satışların %48’i), Avrupa’da (%28) ve Asya’da (%21) satmaktadır. Royce, Ralph Lauren’in geleceği hakkında “Büyüme fırsatları tüm dünyada iyi” diyor. “Dünya büyümeye devam ettikçe, onlar iyi iş çıkaracaklar.” Küresel büyüme, Royce’un görmek istediği sürekli gelirde uzun vadeli bileşik sağlar.

Diğer bir uzun vadeli bekletme adı ise Air Lease AL,
-4.20%.
Şirket, Boeing BA’dan uçak satın alıyor,
-1.05%
ve Airbus EADSY,
-2.39%
ve bunları havayollarına kiralar. Air Lease, yaklaşık 70 ülkede 200’den fazla havayolu şirketine tedarik sağlıyor. Bu, onu gelişmekte olan pazarlarda büyüyen orta sınıf üzerinde bir oyun haline getiriyor. İnsanlar daha çok kazandıkça daha çok seyahat eder. Havayolları yakıt açısından daha verimli, modern uçakları tercih ettiğinden, bu aynı zamanda uzun vadeli değiştirme döngüsünde de bir oyundur. Air Lease yaklaşık 420 uçağa sahiptir ve 2029’a kadar 400 uçak daha satın alarak boyutunu ikiye katlamayı planlamaktadır. Bu, uzun vadeli bekleme tezini desteklemektedir.

3. Büyüme ile arkadaş olun: Royce temelde bir değer yöneticisidir, ancak getirileri artırmak için bazı büyüme stokları eklemeyi sever. Beklenmedik bir büyüme olmak zorunda değil — %10 – %12 gayet iyi.

Bir örnek Kennedy-Wilson Holdings KW,
-6.35%,
ABD, İngiltere ve İrlanda’da çok aileli ve ofis mülklerine yatırım yapan bir emlak şirketi. Şirket, zayıf emlak piyasalarında kelepir bulmak için güçlü bilançosunu ve nakit akışını kullanır. Wall Street analistleri, şirket için %21 orta vadeli yıllık kazanç artışı öngörüyor.

Hava Kiralama, yüksek büyüme fırsatına başka bir örnektir. Satışlar geçen yıl %11 arttı ve analistler orta vadeli yıllık kazanç artışının %26 olacağını tahmin ediyor. Morningstar da buna uyuyor: gelir, geçen yıl üçüncü çeyreğin sonuna kadar %12,8 arttı. Ralph Lauren de hak kazanıyor. Şirket, 2023 satış büyümesini yüksek tek haneli rakamlarda öngörüyor. Analistler, %8,5 orta vadeli yıllık kazanç artışı öngörüyor.

İşte size bir bonus ipucu: Performansı düşük birçok menajerin aksine, Royce işe yarayan konsantre portföy bahisleri alarak getiri elde etmiyor. Bunun yerine, tek şirket riskini azaltmak için tamamen çeşitlendirilmiş kalma eğilimindedir. Örneğin, Royce Pennsylvania Yatırım Fonu’ndaki en büyük pozisyon yazılım şirketi Agilysys AGYS,
-%3,34,
portföyün %2’sinden daha azını temsil etmektedir. Buna karşılık, birçok yatırım fonundaki en yüksek varlıklar %3 ila %5 pozisyonlarıdır.

Michael Brush, Unsur.net’ta köşe yazarıdır. Yayınlandığı sırada META, AMZN, AAPL, NFLX, GOOGL ve KW’ye sahipti. Brush, stok haber bülteninde META, AMZN, AAPL, NFLX, GOOGL, APAM, RL, KW ve AGYS’yi önerdi, Hisse Senetlerini Tazeleyin. Onu Twitter’da takip edin @mbrushstocks

Daha fazla: Hırpalanmış banka hisse senetleri şimdi cazip görünüyorsa, bu satın alma ipuçları nakit para kazanmanıza yardımcı olabilir

Artı: Buffett nakit temettüleri sever ve işte bu yüzden siz de sevmelisiniz – artı başlamanız için daha yüksek getirili 8 hisse senedi.


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: