Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Kongre TikTok’u yasaklamak yerine asıl işini yapmalı

Görüş: Kongre TikTok’u yasaklamak yerine asıl işini yapmalı

Milletvekilleri Perşembe günü TikTok İcra Kurulu Başkanı Shou Zi Chew’i sorguya çekmek için yaklaşık beş saat harcadıklarından, ciddi bir déjà vu vakası yaşadığınız için affedilebilirsiniz.

Sosyal medya yöneticilerinin dayak yediği kongre oturumları son beş yıldır Washington’da yapılıyor — Meta Platforms Inc.’e sorun. META,
+2.24%
Bu oturumların birçoğunda oturan CEO Mark Zuckerberg. Milletvekilleri ayrıca Alphabet Inc.’in GOOG’undaki yöneticilere bağırdılar,
+%1,96

GOOGL,
+2.16%
YouTube ve Twitter Inc. ve bu, TikTok’un Kongre salonlarına ilk gelişi bile değil.

ABD liderlerinin, sosyal medya şirketlerine öfke kustukları yıllarda yapmadıkları şey, aslında bu şirketlerin Amerikalıların verilerini nasıl kullandıklarına ilişkin standartlar belirleyen yasalar çıkarmaktır. Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası veya COPPA’da uzun süredir ertelenen ve çok ihtiyaç duyulan bir revizyon gibi diğer girişimlerle birlikte temel veri gizliliği yasaları getirildi, ancak Kongre harekete geçmedi.

Therese’den daha fazlası: Demokratlar, Big Tech’i dizginleme sözü verdi. Başarısız oldular.

Bu, dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından birini yasaklamayı düşündükleri için TikTok’un Çin hükümeti ve Komünist Parti ile bağları hakkında Chew’e yumruk atan Meclis üyelerinin bile yakındığı bir noktaydı. D-Fla. Temsilcisi Darren Soto, TikTok’un hem yaratıcı yönü hem de karanlık yönü nedeniyle cinin şişeden çıktığını kabul ederken, sosyal medya şirketlerinin daha fazla düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Soto, “Çözüm, gördüğüm kadarıyla, sosyal medyayı, TikTok’u ve diğerlerini düzenlemek… .. İlk anahtar mahremiyet …… son kongrede bizden kaçtı,” dedi Soto, Kongre’nin iki partiliyi geçememesinden söz ederek Geçen yıl “Amerikan Veri ve Gizliliği Koruma Yasası”.

“Gizlilik için, bu bize bağlı” dedi.

Diğer kongre temsilcileri de geçen yıl mahremiyet yasasını geçirme çabalarının başarısız olduğunu ima ettiler. D-Texas Temsilcisi Lizzie Fletcher, ABD’nin “kapsamlı bir veri gizliliği yasalarına” ihtiyacı olduğu konusunda hemfikir olduğunu belirterek, sektör çapında zorluklar olduğunu ancak TikTok’a özgü bazı sorunlar olduğunu da sözlerine ekledi.

Önerilen yasa tasarısı hakkında daha fazla bilgi için: Uzun zamandır beklenen ABD veri gizliliği yasa tasarısı, eyaletlerin Avrupa çabalarını yakalamaya çalışıyor

Federal bir veri gizliliği yasasının yokluğunda, bazı eyaletler, çoğu önerilen federal yasa tasarısını model alan kendi önlemlerini oluşturuyor. Ancak bir ticaret odası ve lobici kuruluş olan TechNet, federal bir veri gizliliği yasasının bulunmamasının, tüketiciler için kafa karıştırıcı olan ve ekonomi üzerinde “caydırıcı bir etki” yaratacak olan, büyüyen bir gizlilik yasalarının yamalı çalışmasına yol açtığı konusunda uyardı.

TechNet web sitesinde, 2018’den bu yana 44 eyaletin 170 farklı, genellikle birbiriyle çelişen gizlilik yasası getirdiğini ve beş eyaletin kendi gizlilik yasalarını çıkardığını belirtiyor.

Harvard Hukuk Kliniği’nde klinik eğitmeni olan Alejandra Caraballo’nun şu tweet’i gibi, teknoloji topluluğundaki pek çok kişi duruşma sırasında Twitter’da bu duyguyu tekrarlıyordu: “Meta aynı verileri toplayabildiğinde TikTok’u gizlilik nedenleriyle yasaklamak saçmadır ve hükümetlere ve yabancı şirketlere sat” diye tweet attı. “Görünüşe göre gözetim, kâr amacıyla yapılıyorsa bir sorun teşkil etmiyor. Temel sorun, ABD’nin anlamlı veri gizliliği yasalarının olmamasıdır.”

Çarşamba günü erken saatlerde, Çin, TikTok’un zorla satışına şiddetle karşı çıktığını söyledi., Biden yönetiminin ana şirketi ByteDance’in TikTok’u satmasını veya yasaklanmasını talep etmesinden sonra. Yakında bir şekilde uygulamayı yasaklamaya çalışmak ABD hükümetine bağlı olacak ve bu gerçekten de masada görünüyor.

Capitol Hill’deki duruşmanın ilk bölümünde R-Wash Temsilcisi Cathy Morris Rodgers, Chew’e TikTok’un ABD’de yasaklanması gerektiğini söyledi.

Wedbush analisti Dan Ives, “ByteDance ve TikTok’un ABD’li bir teknoloji oyuncusuna satış yapması için 3-6 aylık bir dönem görüyoruz” diye yazdı. “ByteDance bu zorunlu satışa karşı savaşırsa, TikTok muhtemelen 2023’ün sonlarına kadar ABD’de yasaklanacak.”

Kaçırmayın: İnternette çocukları koruyan ABD yasaları Avrupa’nın gerisinde kalıyor

Kongre üyeleri, Perşembe günü alışılmadık bir şekilde Chew’in amansız ızgarasında birleştiler ve birçoğu, önceki duruşmalarda sefil bir bilgisizlik gösterdiğinden beri teknoloji hakkında daha iyi bir bilgi edinmiş görünüyor. R-Va.’dan Temsilci Morgan Griffith, iki genç oğluna TikTok CEO’sunun gençlerin uygulamayı kullanmalarına ilişkin 60 dakikalık bir sınırla ilgili açıklamalarını kontrol etmeleri için bile mesaj attı (alaylarla karşılandığını ve 15- yaşında istediği kadar TikTok’ta olduğunu söyledi).

Eğer Kongre teknoloji hakkında daha fazla şey öğrenebilir ve bir sosyal medya uygulamasına karşı nefret içinde birleşebilirse, o zaman bu ülkenin on yıldır ihtiyaç duyduğu bir veri gizliliği yasasını geçirmek için bir araya gelmeleri gerekir. Teknoloji yöneticilerine yöneltilen daha sert bir tavırdan veya birçok Amerikalının ihtiyaç duyduğu neşeyi getiren bir uygulamanın yasaklanmasından çok daha hoş karşılanırdı.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: