Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Kalıcı evinizi tasarlamak için neden sonsuza kadar beklememelisiniz?

Görüş: Kalıcı evinizi tasarlamak için neden sonsuza kadar beklememelisiniz?

Emekliliği düşünmeye başlamak için asla erken değildir. Çoğumuz için bu, bir emeklilik hesabı açmak veya yatırımlarımızı yeniden düzenlemek anlamına gelir, ancak çok azı emekliliğimizi yaşamak istediğimiz evi tasarlamaya erken başlamanın birçok faydasını takdir eder. Yerinde yaşlanmaya yönelik artan hareket ve ilgili tasarım uygulamaları ve malzemeleriyle birlikte, bir “kalıcı yuva” biz işverenimize istifa mektubunu göndermeden çok önce temettü ödeyebilir.

Geçmişte, yaşlılar ve emekliliğe girenler için tasarım yapmak, ayakta duran küvetler ve daha geniş kapılar gibi hareketlilik ve güvenlik sorularına odaklanan dar bir dizi gereksinimi içerme eğilimindeydi. Yaşam kalitesiyle ilgili büyük sorularla pek ilgilenmeden, riski azaltmayı amaçlayan gerekli ama neşesiz bir faaliyetti. Ve birçok durumda, bu tür tasarımlar emekliler için hayatı daha rahat veya güvenli hale getirme çıtasını bile aşamadı.

Ancak günümüzde, ömürlük yuvalara odaklanan yeni tasarımlar güvenliği artırıyor ve bu evleri daha yaşanabilir ve eğlenceli kılıyor. Bu, ev sahiplerine hayatlarını iyileştirme ve emekliliğe yavaş bir geçiş yapmanın yanı sıra evi çok satılacak durumda tutma fırsatı verir.

Bilgili ev sahiplerinin şimdi evlerini güncellediklerini gördüğüm modern yollardan bazıları:

Yeni yaklaşımın bir örneği doğal olarak banyoyu içeriyor. Bu dik küvet yerine, basamak gerektirmeyen düşük eşiğe sahip bir duş ve duş kontrollerine ve elde tutulan duş başlığına yakın yükseltilmiş bir tezgah düşünün. Daha yüksek bir tuvalet, henüz dizleriyle ilgili sorunları olmayanlar için bile bir artıdır.

Alçak eşikli bir duş, duş kontrollerine yakın yükseltilmiş bir oturma grubu ve elde tutulan duş başlığı her yaşa ve fitness seviyesine uygundur.

Kredi: 5blox Inc.

Bu arada, huzurevinde zorunlu hale gelen daha geniş kapılar, genellikle yaşlıların zahmetsizce açılıp kapanması için çok büyüktür ve bu da, açık kulplu veya topuzlu cep kapıları için artan bir tercihe yol açar. Koridorların, merdivenlerin ve kapı girişlerinin uygun şekilde aydınlatılması özellikle yaşlılar için çok önemli olduğundan, artık iç aydınlatmanın güvenlik açısından duş elcikleri kadar önemli olabileceğini biliyoruz.

Aydınlatma sorunu ayrıca, kalıcı evlerin tasarımcıları için yeni ve önemli bir odak noktasına, yani bireylerin duygusal ve zihinsel sağlıklarına hitap etme gereksinimlerine işaret ediyor.

Yaşlılar, açık plan mutfaklardan ve daha fazla doğal ışık alan yaşam alanlarından ve bir mutfağın çalışma üçgeninde ve evin diğer yüksek trafikli alanlarında birden fazla kişi için odadan, büyümekte olan ailelerin yararlanabileceği kadar veya daha fazla yararlanabilir. . Evden çalışmaya geçiş, işlevsel ev ofislerini çalışma çağındaki ev sahipleri için önemli bir öncelik haline getirdiği gibi, yaşlılar da evrak işleri ve diğer görevleri halletmek için mutfak masası dışında bir yere sahip olmaktan yararlanabilir.

Çerez kesici tasarıma son (nihayet)
Ömürlük bir yuvanın her sahibinin özel gereksinimlere veya arzulara sahip olmasının takdirinin arttığını görüyorum. Bazıları için bu, daha fazla ve daha sığ dolaplar, nesneleri almak için gereken mesafeyi kısaltmak için yerleşik tembel Susan’ların eklenmesi ve eğilmeye gerek kalmaması için dolapları yüksek tutmak olacaktır. Diğerleri için öncelik, yalnızca duşta değil, evin her yerindeki kapı girişlerinde eşit bir eşiğe (adım atlama olmadan) sahip olmak olabilir.

Tek katlı bir yerleşim planının yaşlılar için en iyisi olduğu yerleşik bir bilgelik gibi görünse de, bazıları bunun yerine, tek kattaki odalar ve koridorlarda daha uzun bir yürüyüşe tercih edilen bir asansör veya merdiven kaydırıcı içeren çok katlı bir yerleşim planı bulabilir. Ve birçok yaşlının boyu bir veya iki inç kısalırsa, birkaç inç daha yüksek bir tavan günlük mutluluklarını önemli ölçüde artırabilir (aynı zamanda %5 ila %25 araştırmalara göre yeniden satış değeri, bu da aynı şekilde iç huzurlarını artırabilir).

Bir tasarımcıyla konuştuğunuzda, daha özgür ve verimli yaşamanıza yardımcı olmak amacıyla yalnızca ifade ettiğiniz isteklerinizi değil, şu anda nasıl yaşadığınızı da ölçtüklerinden emin olun. Bu tür pek çok istişarede, ev sahipleri, son derece verimsiz yerleşim düzenlerine ve olanaklara nasıl alıştıklarına ve daha düşünceli tasarımlarla hayatlarının şu anda ne kadar dramatik bir şekilde iyileştirilebileceğine şaşırıyorlar.

Gerçekten de, muhtemelen ev tasarımındaki en büyük değişiklik, yaşlı yaşam ile çalışma çağındaki yaşam arasındaki çizgilerin giderek daha fazla bulanıklaştığının daha iyi anlaşılmasıdır. Çoğu, daha erken hareket etmekten yararlanabilir. Faydaları: Emekli olmadan önce hayattan daha iyi zevk alabilmek ve altın yıllarınıza geçişin daha uygun bir konut yaratma telaşıyla karmaşık olmamasını sağlamak. Ayrıca, yaşlılar için yapılan değişikliklerin, daha genç ailelerin bulunduğu bir mahallede bile bir mülkün yeniden satış değerine katkıda bulunacağı ve onu birden fazla anlamda kalıcı bir yuva haline getireceği anlamına gelir.

Josh Goldenberg, bir konut tadilat uzmanı ve kurucu ortağıdır. 5 blokbüyük Los Angeles’ta bir ev yenileme ajansı.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: