Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Kadınlar nasıl daha fazla finansal okuryazarlık elde edebilir ve paralarının kontrolünü nasıl ele alabilir?

Görüş: Kadınlar nasıl daha fazla finansal okuryazarlık elde edebilir ve paralarının kontrolünü nasıl ele alabilir?

Bir hayat sigortası poliçesine sahip olmak, finansal sağlığınızı iyileştirmek ve nesiller boyu zenginlik oluşturmak için önemli bir adımdır. Herkesin sahip olması gereken bir şey ama hayat sigortası satın alma konusunda erkekler hala kadınları geride bırakıyor. Hayat Sigortası Pazarlama ve Araştırma Derneği (LİMRA) verileri, %78 Kadınların oranı kişisel mali durumu çok önemli görüyor, yalnızca %31’i hayat sigortası satın almayı planlıyor.

Öncelikler ve eylem arasındaki bu kopukluk, kadınlar ve finansla ilgili derinlere yerleşmiş klişelerin, kadınların mali danışmanlara ve bilgiye erişim eksikliğinin yanı sıra süregelen cinsiyetler arasındaki ücret farkının bir sonucu olabilir. Haven Life’ın Cinsiyet Rolleri ve Hayat Sigortası Araştırması, kadınların büyük olasılıkla yemek yapmak, market alışverişi yapmak, çocuklara ve evcil hayvanlara bakmak gibi ev işlerini erkek partnerlerinden daha fazla yapmak.

Her şeyi kadınlar yapıyor ama birçoğu erkeklerin para yönetiminde daha iyi olduğu şeklindeki zararlı düşünceyi içselleştirmiş görünüyor.

Genç bir kadın olarak finansal geleceğimin kontrolünü ele almak için yola çıktım ve bir finansal danışmanlık firmasından randevu aldım. Çok az şey biliyor muydum, firmanın önde gelen müdürlerinden biriyle randevu almıştım – net değeri 500.000 doların altında olan müşterilere rehberlik sağlamaya alışkın olmayan biri. Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, öğrenci kredisi borcumu yönetmek için görüşmemiz kısa ve garipti.

Basmakalıplar ve katı cinsiyet rolleri etrafında büyüyen bazı kadınlar, mali durumlarını açıklama, sorumluluk alma ve kendilerini savunma konusunda çekingen hissedebilirler.

Örneğin, Eşit ödeme söz konusu olduğunda, maaşımın erkek meslektaşlarımdan daha düşük olup olmadığını asla bilemedim. Ancak 2022’de yapılan bir araştırma, kadınların para kazandığını ortaya çıkardı. %82 ortalama olarak erkeklerin kazandığı kadar – maaş farkının 20 yıl önce olduğu yere benzer. Bana göre bu, maaş farkını kapatmak ve mevcut fonlarla kasıtlı, bilinçli kararlar almak için en az %18 daha iyi yatırım yapmam gerektiği anlamına geliyor.

Kadınlar olarak, mali durumumuzu anlamayı kendimize borçluyuz.

Kadınlar olarak, mali durumumuzu anlamayı kendimize borçluyuz. Araştırmalar, kadınların yatırım seçeneklerini araştırmak için erkeklerden daha fazla zaman harcadıklarını ve uygun düzeyde risk alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Kadınlar mali geleceklerinin sorumluluğunu aşağıdaki şekillerde üstlenebilirler:

  • Çevrimiçi dijital araçlardan yararlanın ve finansal eğitiminizin sahipliğini alın.

  • Kişinin kişisel mali durumunu anlayın ve bütçeleme, tasarruf, yatırım ve emeklilik temellerini öğrenin.

  • Net hedefler belirleyin ve belki bir mali danışmanın yardımıyla, bu hedeflere yerleşik bir hata payı ile ulaşmak için bir plan oluşturun.

  • Kişinin finansal hedeflerine ulaşılabilir olduğu konusunda iyimser kalın. Kadınların başarılı olmak için güçlenmiş hissetmeleri gerekir. Tamamen karamsarsanız, birikim yapmak ve gelecek için yatırım yapmak zordur.

Örneğin, güçlendirici bir başarım, otuzlu yaşlarımın başında öğrenci kredilerimi ödemekti. Net hedefler belirlediğimizde ve küçük olsalar bile bu kilometre taşlarına ulaştığımızda, güven oluşturan ve zaman içinde daha da büyük sonuçlara yol açan erdemli bir döngü oluştururuz.

Finansal okuryazarlığa öncelik vererek finansal geleceklerinin sorumluluğunu üstlenen kadınlar, ailelerine bir hizmet yapıyor ve onları nesiller boyu zenginlik biriktirecek şekilde konumlandırıyor.

Erişim güçtür

Daha önce, bir mali müşavirle yaptığım başarısız ilk toplantının bir kaydını paylaşmıştım. Olumsuz bir ilk deneyim, kadınların, özellikle de önyargılı düşünceler söz konusu olduğunda, sonraki adımları atmadan önce tereddüt etmelerine neden olabilir.

Teknoloji, kadınların mali sağlıklarının tam bir resmini elde etmelerine yardımcı oluyor ve bu da para yönetimini ikinci plana attıkları toplumsal, kültürel ve ailevi beklentilerin üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir. Çevrimiçi hizmetler, finansal okuryazarlık açığını kapatmaya ve kadınların kendileri için uygun olan bir zaman, yer ve fiyat noktasında profesyonel düzeyde danışmanlık hizmetinden yararlanmalarına yardımcı olabilir. Otomatik danışmanlar, çevrimiçi sigorta hesaplayıcıları ve diğer araçlarla kişiselleştirilmiş danışmanlık hizmetlerine erişim, kadınların hayatlarındaki ve piyasadaki belirsizliğe karşı korunmak için kendilerini daha iyi donatmalarını sağlar.

Çevrimiçi hizmetler aynı zamanda kadınlara, mahcubiyet korkusunun bir kısmını veya mali tavsiye almanın ek maliyetlerini ortadan kaldıran bir dereceye kadar anonimlik sağlar. Ne de olsa, basit bir soru sorarsanız Google suratınızı asmaz.

Netlik ve güven

Devam eden cinsiyetler arası ücret farkı ve yaklaşan durgunluk, kadınların mali sağlıklarına öncelik vermelerinin ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor. Yine de kadınlar genellikle mali durumlarının kontrolünü ele almakta tereddüt ederler. Bir başkasının “daha iyi bildiğine” veya bizim yeterince bilgili olmadığımıza kendimizi ne sıklıkla ikna ederiz?

Çoğu zaman, bu varsayımlar basitçe doğru değildir. Genellikle düşündüğümüzden daha fazlasını biliriz ve öğrenmeye devam etmek bir zaman ve ısrar meselesi haline gelir. İlgi gibi bilgi de zamanla birleşir.

Sahan-Hee Hahn, Haven Life’ta strateji ve planlama başkanıdır.

Daha fazla: Kadınların bir başlangıç ​​maaşı için pazarlık yaparken daha fazla para alma olasılığı daha düşüktür

Ayrıca okuyun: ABD’de cinsiyete dayalı ücret farkı son 20 yılda zar zor hareket etti.

Nisan, Ulusal Finansal Okuryazarlık Ayı’dır. Bu vesileyle Unsur.net, okuyucuların mali sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için bir dizi “Finansal Uygunluk” makalesi yayınlayacak ve nasıl tasarruf edileceği, yatırım yapılacağı ve paranın akıllıca nasıl harcanacağı konusunda tavsiyeler sunacak. Daha fazlasını buradan okuyun.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: