Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Hisse senedi yatırımcıları için önemli olması gereken tek piyasa tahmini: Fed ne zaman yüksek enflasyonun uygun olduğuna karar verir?

Görüş: Hisse senedi yatırımcıları için önemli olması gereken tek piyasa tahmini: Fed ne zaman yüksek enflasyonun uygun olduğuna karar verir?

Geçen yıl bu zamanlar, 2022 için yapılan her borsa tahmini yanlıştı. ABD borsası 2022’nin ilk işlem gününde zirveye ulaştı ve ardından düşüşe geçti.

Bu yıl, 2023 için yapılan her tahmin sonuç verebilir. Yükseltilmiş oynaklık. Erken ralli. Yıl ortasında bir gerileme kesinlikle mümkün. Bu sonbahar ve kış durgunluk da mümkündür. ABD ekonomisi için yumuşak iniş mi? Olabilir.

Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği’nin en son genel görünüm anketi, ekonomistlerin, Federal Rezerv’in faiz oranlarını ne kadar yükselteceğinden, oranların ne kadar süre yüksek kalacağına ve indirimlerin ne zaman başlaması gerektiğine, faiz indirimlerini neyin tetikleyeceğine ve Daha.

Fed Başkanı Jerome Powell, elinin herhangi bir ucuna her zaman “veriye bağımlı” kelimesini ekleyerek fikir ayrılığına katkıda bulunuyor, bu da bir sonraki temel ekonomik göstergeyi bilmeden merkez bankasının tam olarak ne planladığını bilemeyeceğimiz anlamına geliyor. ondan sonra (ve ondan sonraki).

Uzmanların enflasyon, para politikası, makroekonomik ivme, şirket kazançları ve jeopolitik riskler için açıklayabileceği potansiyel senaryolar dizisi, yatırımcıların finansal kararlarını neden tahminlere dayandırmaması gerektiğini hatırlatıyor.

Tahminlere ağırlık verirseniz, geniş kapsamlı trend tahmininden kaçının ve bir kez ulaşıldığında 2023’te hangi stratejilerin kazanıp hangilerinin kaybedeceğini belirleyebilecek pivot noktasını izleyin.

Martin Currie Global Portfolio Trust’ta portföy yöneticisi olan Zed Osmani, “Money Life with Chuck Jaffe” adlı podcast’imde yakın zamanda yaptığı bir röportajda, “merkez bankalarının 2023’te mi yoksa 2024’te mi hareket edeceğine dair sağlıklı bir boğa ayısı tartışması” beklediğini söyledi. ”

Herhangi bir eksene “büyüklük açısından bakıyor, bu da bu potansiyel senaryolar dizisi ve boğa ayısı tartışmaları nedeniyle piyasalarda oynaklığın yüksek kalmasına yol açıyor, enflasyon genelinde, para politikaları genelinde, döngü boyunca ve bir resesyon mu yoksa bir resesyondan mı kaçınırız.”

Tipik olarak, anlaşmazlık bir pazar oluşturur; zorlayıcı argümanlar, alıcıların ve satıcıların fiyatları duygulara dayalı olarak hareket ettirmesine yol açar. Bugünlerde, anlaşmazlık piyasayı askıya alıyor ve Fed’in enflasyonu yenmek için ne kadar ileri gitmesi gerektiğine bir cevap bekliyor.

Fidelity Investments küresel makro direktörü Jurrien Timmer, bu haftaki programımda, piyasanın Fed’in faiz oranlarını %4 aralığına yükseltmesini beklediği yerde, şimdi oranların %6 ve belki de daha yüksek olduğunu söyledi.

Timmer, “Bu seviyeler bir yıl önce düşünülemezdi” dedi. “Piyasalar bunu idare ediyor, ancak bu hassas bir denge çünkü borsa bir durgunluk yaşayabilir – mali bir kriz olmaması koşuluyla [and] çok uzun sürmemesi. %10 veya %15’lik bir düşüş olması koşuluyla, bir kazanç düşüşüne bakabilir.”

Timmer, tümseklerin üstesinden gelmek için, “daha kolay likidite koşulları vaadini gerektiriyor, bu yüzden … piyasa, Fed’den bir pivot umuduyla toparlandı” diye ekledi. … ancak bir pivot olasılığı gittikçe daha da ileriye götürülüyor.”

Yüksek enflasyonla yaşamak

Şu anda çok az kişinin bahsettiği dönüm noktası, Fed’in söylediğinden daha fazla enflasyonla yaşayabileceğine karar verdiği zamandır. Merkez bankası, enflasyon oranını yaklaşık %2’ye indirmek istediğini belirtiyor ve herkes bunu, eylemlerini yönlendiren birincil misyon beyanı olarak alıyor.

Ancak rekor düşük seviyelerdeki işsizlik ve enflasyona ve yavaşlamalara yol açması gereken diğer koşullara rağmen ekonominin hala mırıldandığı bir ortamda, ekonominin sert inişinden kaçınmak için merkez bankacılarının bir enflasyon oranını kabul etmek zorunda kalacakları gerçek bir olasılık. %2’nin üzerinde. Uzmanların düşündüğü, ancak henüz önermeye istekli olmadığı tahmin bu.

Timmer, “Enflasyon 2,5 veya 3’e düşerse, Fed zafer ilan edecek ve ‘Bu yeterince iyi, ejderhayı öldürdük’ diyecek, ancak Fed’in mevcut seviyelerde bunu söylemeye yakın olduğunu düşünmüyorum.”

Bu tür bir politika değişikliği olmadan, yatırımcılar Yeni Yıl Günü’nde inandıkları ve bekledikleri her şeye bağlı kalmalıdırlar. Piyasanın rallisi hiçbir şeyi değiştirmedi. Ocak ayında yeşil renkte yanıp sönen ancak kırmızı renkte yanıp sönmeye başlayan teknik göstergeler de rallinin ayı piyasasında bir mola olduğunu düşündürmüyor.

Bu çoğu insan için rahat değil, çünkü bu tahminler pek güvenle yapılmadı. Pek çok yatırımcı, işlerin nasıl sonuçlanacağına dair güçlü bir inançtan ziyade duygulara dayalı olarak favori tahminlerini seçti.

Şimdilik, piyasa ve ekonomi bir sonraki adımla ilgili fikrinizi değiştirmediyse, daha iyi bir gösterge elde edene kadar karıştırmak en iyi hamleniz olabilir – beceriksizce olsa bile.

Daha fazla: Fed, faiz oranlarının ‘önceden tahmin edilenden daha yüksek’ olmaya hazır olduğunu söyledi. İşte bundan kar etmenin basit bir yolu

Artı: Borsayı zamanla yenmek neredeyse imkansızdır, ancak yine de denemelisiniz.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: