Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Evden çalışma politikaları ABD’deki doğum oranını artırabilir ve kadınların kariyer ile aile arasında denge kurmasına yardımcı olabilir.

Görüş: Evden çalışma politikaları ABD’deki doğum oranını artırabilir ve kadınların kariyer ile aile arasında denge kurmasına yardımcı olabilir.

Bir ulusun gelecekteki ekonomik refahı, büyük ölçüde bir sonraki neslin büyüklüğüne bağlıdır, ancak o kadar çok değil. Amerikalı kadınlar çocuk sahibi oluyorve yapanlar daha azına sahip oluyor. Yenileme oranı veya bir ülkenin nüfusunu sabit tutmak için gereken çocuk sayısı kadın başına 2,1 doğumdur; ABD’de bu rakam şu anda 1,6.

Ya bir asırdır görülmemiş orantıda bir ekonomik şok doğum oranını olumlu yönde hareket ettirebilirse? COVID pandemisinin bunu yapma potansiyeli var – elbette virüsün kendisi değil, karantina sırasında insanların evlerinden çalışmasına izin veren teknoloji.

Evden çalışma esnekliği, pandemi sırasında doğum oranlarını artırdı.

ABD, bir Geçen yıl doğumlarda hafif artışve uzaktan çalışma bir faktör olabilir. Yeni araştırma Lyman Stone ve Adam Özimek tarafından Ekonomik İnovasyon Grubu uzaktan çalışma olgusunun aile oluşumu açısından birkaç olumlu, küçük değişikliği teşvik ettiğini buldu.

İlk olarak, evden çalışma esnekliği, özellikle daha eğitimli kadınlar için, pandemi sırasında doğum oranlarını artırdı.

İkinci olarak, evli olmayan uzaktan çalışanların, yüz yüze çalışanlara göre evlenme olasılığı daha yüksekti ve evlilik genellikle çocuk doğurmaya neden oluyordu.

Stone ve Özimek ayrıca 35 yaş üstü kadınlar için, özellikle 39 yaş üstü kadınlar için uzaktan çalışmanın çocuk doğurma niyetlerini artırdığını (aynı zamanda ev mali durumu düzelen kadınlar arasında olduğu gibi) ve hamilelik niyetlerinin %10 arttığını bildirdi. Uzaktan çalışmanın buldukları en büyük etkisi, zaten birkaç çocuğu olan kadınların daha fazla çocuk sahibi olmaya karar vermesiydi.

Düşük ve azalan doğum oranlarından muzdarip olan yalnızca ABD değil; Çin de dahil olmak üzere gelişmiş dünyanın çoğu aynı sorunu yaşıyor. Ancak, daha az (ve yaşlanan) işçinin üretkenliği, ekonomik büyümeyi, yenilikçiliği ve Medicare ve Sosyal Güvenlik gibi programlar için ödeme yapma kabiliyetini zedelediği ABD ekonomisi üzerindeki etkileri göz önüne alındığında, bu pek rahatlatıcı değil.

Ekonomik refah ve kentleşmenin daha düşük doğum oranlarına yol açtığı iyi anlaşılsa da, araştırmacılar doğum oranlarının neden bu kadar korkunç seviyelere düştüğünden emin değiller. Muhtemel açıklamalar şunları içerir: kariyer sahibi daha fazla kadın; karşılanabilir çocuk bakımı eksikliği; evlilik oranında düşüş veya daha geç evlilik ve eğitimli kadınlara kıyasla daha az uygun erkek (eğitim uyumsuzluğu).

Uzaktan çalışanlar, ofise gelenlerden daha üretkendir.

Kadınların işgücüne katılımı, özellikle daha küçük bir nüfus grubu söz konusu olduğunda, devam eden ekonomik refahımız için hayati önem taşımaya devam edecektir. ABD GSYİH büyümesi 2000’lerden beri yavaştı – eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers’ın “laik durgunluk” olarak adlandırdığı, o zamandan bu yana yalnızca iki kez yıllık %3’ün üzerine çıkan büyüme.

Araştırmalar, kadınların ücretli işe katılımındaki artışın bir ülkenin GSYİH’sini artırdığını ve cinsiyet eşitliği şiddet içeren çatışmaları küresel olarak azaltır ve siyasi istikrarı artırır. bu Stanford Sosyal İnovasyon İncelemesi kadınların küresel ekonomide erkeklerle eşit oranlarda çalışması durumunda, bunun yıllık küresel GSYİH’ya %26 kadar ekleyeceğini buldu.

ABD’de ilk yaştaki (25 ila 54) kadınların işgücüne katılımı, 1977’de %54’ten 2000’de istikrarlı bir şekilde %75’e yükseldi, ardından 2001’deki nokta-com çöküşünde düştü ve 2008’de Büyük Durgunluk vuruncaya kadar sabit kaldı. tekrar düştü. Katılım oranı, 2020’de COVID pandemisi vurana kadar %75’e geri döndü ve oranı %63’e düşürdü. Kadınların katılım oranı şu anda yüzde 74. Louis Federal Rezervi.

Pandemide çok ama çok olumsuzluklar olsa da uzaktan çalışma gibi birkaç olumluluk da oldu. Çalışma saatlerinin ve konumun daha esnek hale gelmesine izin verdi, bu da anket sonrasında anket özellikle çalışan kadınlar için – anneler veya anneler olmak için önemli olduğunu göstermiştir.

Önemli olan, uzaktan çalışma çalışanlara işe gidip gelme süresinde haftada bir ila iki saat tasarruf sağladı, bu süre işlerine (%40) yeniden tahsis edildi ve bakım vermeye (%11) kaydırıldı. Evden çalışmak enflasyonu düşürmeye bile yardımcı olabilir, çünkü işçiler esnekliğe belki de zamdan daha çok değer veriyor. Uzaktan çalışanlar da daha fazla üretken ofise gelenlerden daha

Giderek daha fazla işveren ofise dönüş politikalarını zorunlu kıldıkça, daha fazla çalışan (bir ülkede %86) anket, örneğin) şahsen geri dönmektense başka bir iş aramayı tercih edeceklerini söylüyorlar. İşgücü piyasasının tarihi darlığı göz önüne alındığında, onların sadece iş değiştirmelerini ve işgücünü tamamen bırakmamalarını ummalıyız.

Her derde deva olmasa da ilk kanıtlar, özellikle doğurganlık çağındaki kadınlar için uzaktan çalışmanın, kadınların iş-yaşam dengesi kurmasına ve çocuk sahibi olmak isteyenler için doğurganlık oranlarını artırmasına yardımcı olmanın basit ve uygun maliyetli bir yolu olabileceğini gösteriyor.

Finansal teşviklerin, genişletilmiş anaokulunun ve hatta çöpçatanlık hizmetlerinin denendiği Doğu Asya’daki gibi doğum yanlısı politikalar, arızalı. ABD’li işverenler not almalı ve uzaktan ve hibrit çalışmaya devam etmeye daha istekli olmalıdır.

DJ Nordquist, Ekonomik İnovasyon Grubu’nun başkan yardımcısı ve Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi’nde eski personel başkanıdır. Aynı zamanda çalışan üç çocuk annesidir.

Daha fazla: Dünyanın en büyük üç ekonomisinin neden ciddi bir belada olabileceğini gösteren metrik

Artı: Kadınlar daha düşük ücretli işlerde daha fazla temsil ediliyor. Onlara milyarlarca dolara mal oluyor.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: