Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Eski FDIC başkanı, beceriksiz banka yönetimini hiçbir düzenleme veya kanunun düzeltemeyeceğini söylüyor

Görüş: Eski FDIC başkanı, beceriksiz banka yönetimini hiçbir düzenleme veya kanunun düzeltemeyeceğini söylüyor

SVB’nin Yönetim Kurulu neredeydi? Riskten korunma stratejileri nasıl olmaz?

Her bankacılık krizinden sonra, Federal Rezerv, FDIC, OCC, CFTC ve CFPB’deki bankacılık düzenleyicileri tarafından düzenlemeler, yeni yasalar ve daha güçlü gözetim reformu çağrısı yapılır. Her zaman son felakete dayanan, başka bir krizi önlemek için tasarlanan nihai ürün, genellikle küçük bankaları büyük bankalara karşı kışkırtan bir önyargıya sahiptir ki bu adil değildir.

Her bankacılık krizinde kendine özgü tohumlar olmakla birlikte, finansın her zaman ihlal edilen temel kiracıları da vardır. Her bankanın aynı ekonomik ortamda faaliyet gösterdiğini ve büyüklüğün hem avantajlar hem de dezavantajlar sunduğunu unutmayın.

Sorunlu bir topluluk bankasının CEO’su, büyük bir bankanın yönetim kurulu üyesi ve ülkenin en iyi bankacılık düzenleyicisi oldum. Her deneyim, biraz farklı bir bükülme ile aynı dersleri sunar. Kusurlu eğilimimiz, başarılı bankaların özelliklerine ve kültürüne odaklanmak yerine politikayı, düzenlemeleri veya her neyse suçlamaktır. Neden bazı bankalar batıyor, bazıları iyileşiyor ve diğerleri asla taviz vermiyor?

Başarılı ve istikrarlı bankaların tümü, üstün yönetim ve bağımsız, ahlaki otoriteye sahip ve bankacılık sektörü hakkında çalışma bilgisine sahip yüksek kaliteli bir yönetim kurulu dahil olmak üzere aynı özelliklere sahiptir. Bu liderlik, bankanın hem müşterilerine hem de hissedarlarına karşı görevinden taviz vermeden riske odaklanabilir ve odaklanmalıdır. Ayrıca banka çalışanlarının kalitesinden ve ahlakından asla taviz vermemelidirler. Kültür her zaman mevcuttur ve nihai öneme sahiptir. SVB’nin Yönetim Kurulu neredeydi? Riskten korunma stratejileri nasıl olmaz?

Amerika’daki yaklaşık 5.000 bankanın çoğunluğunun sağlam olduğunu ve yenilik, ekonomik dinamizm ve topluluk büyümesi için kritik öneme sahip olduğunu hatırlamak önemlidir. Bankalar kendilerini Amerikan serbest girişim sisteminin can damarını sağlamaya adamışlardır – ki bu sistem ABD’nin eşi benzeri olmayan bir şekilde gelişmesini sağlamıştır.

Güven ve itimat, çoğu bankanın yönetim tarafından uygulanan ve yönetim kurulu tarafından belirlenen kültürünün özüdür. Bağımsızlık, ahlaki otorite ve işleyen bir bankacılık bilgisi, sigortalı bir bankanın her müdürünü tanımlamalıdır. Bir banka müdürü zihniyeti, tüm gözlemcilerde bu güveni uyandıran güvenilir bir tutum gerektirir – bu, diğer insanlar için parayla ilgilenme misyonuna odaklanmak anlamına gelir. Bir bankanın misyonuyla ilgili olmayan alanlara dahil olmak anlamına gelmez.

SVB’nin çöküşü, güven eksikliği olduğunda ne olduğunu gösteriyor. Güven olmadan, bankacılık sistemi marjinal, politik ve işlevsiz hale gelen başka bir kurum olma riskiyle karşı karşıyadır. Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünün ışığında, Büyük Buhran sırasındaki banka iflaslarını konu alan klasik film “It’s a Wonderful Life”a pek çok gönderme yapıldı. Tıpkı George Bailey’nin o zamanlar bir banka hücumunu engelleyemediği gibi, sisteme duyulan güven eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan, Twitter liderliğindeki, paniğe kapılmış bir banka hücumunu engelleyebilecek hiçbir yasa veya düzenleme yok.

Okumak: SVB’nin ani çöküşü, ‘Twitter koşusu’ ile tetiklenen bir sosyal medya değildi. Paraları tehdit edildiğinde insanların hep yaptığı şey budur.

Yeni veya gözden geçirilmiş yönetmelikler de dahil olmak üzere politika tartışmaları faydalıdır ve her zaman gözden geçirilmelidir; ancak bankaların kendisinde deneyim ve temel değerlere bağlı kalmak her zaman ön planda olmalıdır.

Gözetim merkezinde düşünceli bağımsızlık, ahlaki otorite ve varlığın çalışma düzenine ilişkin bilgi yer alır. Bu temellere geri dönmemiz gerekiyor. Güvenlik ve sağlamlık her şeyden önemlidir.

Donald E. Powell, 2001-2005 yılları arasında FDIC’nin başkanıydı. Bank of America da dahil olmak üzere çok sayıda banka yönetim kurulunda görev yaptı. Halen Dallas Capital Bank’ın yönetim kurulu üyesidir.

Daha fazla: Paranız gerçek bir FDIC sigortalı bankada mı yoksa benzer bir bankada mı? Emin misin?

Ayrıca okuyun: Senatör Sherrod Brown: Amerikalı tüketicilerin birikimleri ve maaş çekleri üzerindeki güçlerini kaybetmeleri de acil bir durum.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: