Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Çip efsanesi Gordon Moore, bir sonraki büyük şeyini arayan bir Silikon Vadisi’ni geride bırakır

Görüş: Çip efsanesi Gordon Moore, bir sonraki büyük şeyini arayan bir Silikon Vadisi’ni geride bırakır

Çip endüstrisindeki çalışmaları bilgi işlemi hızlandıran Silikon Vadisi’nin kurucularından Gordon Moore, Cuma günü 94 yaşında öldü ve ölümü teknoloji endüstrisi için bir altın çağın daha da sonuna işaret ediyor.

Bir Intel INTC’si,
+%1,14
En eski yarı iletken şirketlerinin birçoğunda ayrılmaz bir rol oynayan kurucu ortak, belki de en çok, bir entegre devre üzerindeki transistör sayısının her yıl ikiye katlanacağına dair bir tahmin olan Moore Yasasını ortaya atmasıyla tanınır. Bu, nihayetinde bilgi işlemin ne kadar hızlı gelişeceğini tahmin etti.

Ancak Moore, Silikon Vadisi’ni bir tarım ekonomisinden teknolojik inovasyonun beşiğine dönüştürmeye yardımcı olduğu için aynı derecede tanınmalıdır.

Moore, 1957’de diğer yedi yarı iletken öncüsünden oluşan bir grupla birlikte Shockley Semiconductor’daki işini bırakmaya cesaret ettiğinde, Santa Clara Vadisi, meyve bahçelerinin ekonomik lokomotif olduğu ve risk sermayedarlarının ya da başlangıç ​​şirketleri.

Moore, entegre devreleri deneyen ve ticarileştiren ilk şirketlerden üçünde ve Silikon Vadisi’ne adının verilmesine yardımcı olan ilk yarı iletkenlerde etkili oldu. Shockley’den ayrıldıktan sonra, Fairchild Semiconductor’ı kurdu ve burada Robert Noyce ile birlikte silikon transistörlerin ilk ticari üretiminde ve daha sonra dünyanın ticari olarak uygun ilk entegre devrelerinde önemli bir rol oynadı.

Vadideki ilk yarı iletken şirketi olan Shockley’den ayrılmak cüretkar bir hareketti, ancak genellikle “Hain Sekizli” olarak anılan Moore ve diğerleri, silikon transistörler yapmaya devam etme vizyonlarına sahipken, Shockley’nin dikkati daha karmaşık bir şeyle dağılmıştı. , dört katmanlı diyot cihazı.

Moore, 2011 yılında kendisi ve yaşayan diğer üç Fairchild mezunuyla birlikte San Francisco’daki California Tarih Derneği’nde “Kaliforniya Efsaneleri Ödülü”nü almak için ağırlanırken Unsur.net’e “Bu, mühendisleri yeni bir şeye başlatan ilk şirketti,” dedi. ”

1968’de Moore ve Noyce, Fairchild’dan ayrıldı ve Intel Corp. INTC’yi kurdu.
+%1,14,
hızlı bir şekilde çip endüstrisi efsanesi Andy Grove’u kadrolarına ekliyor. İlk işlerinden biri olan bellek yongalarını terk etmek de dahil olmak üzere bazı erken uyum ve başlangıçlardan sonra Intel, kişisel bilgisayarlar için çekirdek mikroişlemcilerin geliştiricisi olarak dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi haline gelecekti.

Daha açık sözlü iki Intel efsanesi olan Noyce ve Grove ile karşılaştırıldığında Moore daha sessiz, daha alçakgönüllü bir liderdi. Sonunda, 2015’te yayınlanan ve yazarlar Arnold Thackray, David Brock ve Rachel Jones tarafından yazılan “Moore’s Law: The Life of Gordon Moore, Silicon Valley’s Quiet Revolutionary” adlı 500 sayfalık bir biyografiye konu oldu.

Biyografi yazarlarına, bu büyük şahsiyetler arasındaki “ortadaki önemsiz halka” olduğunu söyledi.

Intel’in şu anki CEO’su Pat Gelsinger yaptığı açıklamada, “Günümüzde yaşadığımız dünyayı Gordon Moore’un katkıları olmadan hayatlarımız için çok önemli olan bilgi işlemle hayal etmek imkansız.” Dedi. “O, Intel ailemiz ve inovasyon kültürümüzün merkezinde yer alan düşüncesi için her zaman bir ilham kaynağı olacak.”

Moore bir zamanlar Gelsinger’ın pozisyonunu elinde tuttu ve 1979’dan 1987’ye kadar şirketin ikinci CEO’su olarak görev yaptı. Ayrıca çip devinin yönetim kuruluna 18 yıl başkanlık etti.

Daha fazlasını görün: Intel’in kurucu ortağı ve dijital çağın öncüsü Gordon Moore 94 yaşında öldü

Intel’e katkıda bulunmanın ötesinde, yarı iletken endüstrisi için yol gösterici bir ışık haline gelen Moore Yasası tahminiyle Silikon Vadisi’nde yeniliğin daha geniş çapta teşvik edilmesine yardımcı oldu. Bu kavram, Moore’un Electronics dergisinde yazdığı 1965 tarihli bir makaleden geliştirildi, ancak on yıl sonra, bir entegre devre üzerindeki transistör sayısının her yıl değil, her iki yılda bir ikiye katlanacağını söylemek için tahmini revize etti.

Moore’un Moore Yasası ile düşüncesinin doğru olduğu ortaya çıktı ve bilgi işlem gücünün ne kadar hızlı ve ucuz bir şekilde gelişeceğini tahmin etmeye yardımcı oldu. Bilgisayarlar daha güçlü, daha ucuz ve daha küçük hale geldikçe, bu evrim, artık günlük yaşam için gerekli olan akıllı telefonların, akıllı saatlerin ve diğer cihazların geliştirilmesine yol açtı.

Ancak transistörler çok küçük hale geldikçe ve fizik yasalarıyla mücadele etmek zorlaştıkça, yarı iletken endüstrisinden bazıları Moore Yasasının sonunu ilan etti ve bilgi işlem gücünü artırmanın başka yollarını arıyor.

Nvidia NVDA, “Bugün bilgi işlemin özünde, iş başındaki temel dinamik, elbette, herhangi bir endüstri tarihindeki en önemli teknoloji sürücülerinden biri olan Moore Yasası’ndan etkileniyor ve temelde çok önemli bir yavaşlama noktasına geldi” dedi. ,
-%1,52
İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang, bu hafta başlarında şirketin GTC konferansında söyledi. “İtiraz edebilirsiniz… Moore Yasası sona erdi.”

Intel’in kendisi de bir yol ayrımında, çip endüstrisindeki liderliğini bir dizi operasyonel yanlışla teslim etti. Tayvan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd. TSM,
-1.90%,
Intel değil, artık gelir bazında en büyük yarı iletken üreticisi olurken, Intel’in rakibi Advanced Micro Devices Inc. AMD,
-2.32%,
Bir zamanlar aynı zamanda bir endüstri de çalışıyordu, bilgisayarlara ve veri merkezi sunucularına giren çipler için pazardaki payını hevesle yiyordu.

Ve sonra Silikon Vadisi’nin kendisi var. Teknoloji merkezi, Alphabet Inc. GOOG,
-0.19%

GOOGL,
-%0,15
ve Meta Platformlar A.Ş. META,
+0.85%.
Girişim dostu Silikon Vadisi Bankası’nın yakın zamanda çökmesi, bölgenin yenilikçi motorunu daha da tehdit ediyor.

Moore’un cuma günü ölümü, teknoloji endüstrisinin bu en çok katlı evi için bir başka sona daha işaret ediyor.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: