Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Bu kazanan yatırım fonu yöneticisi, piyasayı zamanlamanın kaybedenlerin oyunu olduğunu söylüyor. Sadece basit tutun ve hisse senetlerine sahip olun – ne olursa olsun.

Görüş: Bu kazanan yatırım fonu yöneticisi, piyasayı zamanlamanın kaybedenlerin oyunu olduğunu söylüyor. Sadece basit tutun ve hisse senetlerine sahip olun – ne olursa olsun.

Oakmark Fonu’nun efsanevi yöneticisi Bill Nygren’in günümüzün kaotik zamanlarında ne yapacağını bulmaya çalışan yatırımcılara bir cevabı var: Hisse senedi satın alın.

Spesifik olarak, yüksek kaliteli, nakit getiren işletmeleri makul fiyatlarla satın almakta yanlış bir şey yapmayacaksınız. Piyasa koşullarından bağımsız olarak iyi günde ve kötü günde satın alın. Ama satın al.

Haber raporları herkesin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin potansiyel etkisini düşünmesine neden olduğundan, bir yıl önce size söyleyeceği şey buydu. Üç yıl önce, dünya COVID-19’u ilk kez öğrendiğinde veya 2018’de Standard & Poor’s 500 SPX’ten sonra söyleyeceği şey buydu.
+%0,53
neredeyse on yıldır ilk kayıp yılını yaşadı. Aslında o zamanlar bana aynen böyle söylemişti.

Mart 2000’de Oakmark OAKMX’in başına geçtiğinde ona bunu sormamış olsam da,
+%0,27
tam internet balonu patlarken, o zaman da mesajı bu olurdu. O zamandan beri fonun yıllık %10 getirisi Nygren’i haklı çıkardı.

Bu nedenle, piyasanın korkunç bir ralli yaşadığı, yaklaşan bir resesyon olasılığına rağmen yükseldiği bir zamanda, onun sözleri yatıştırıcı.

Nygren, “Yapabileceğiniz en iyi uzun vadeli bahislerden biri, hisse senetlerini uzun süre elinizde tutarsanız para kazanacağınızdır” dedi. röportaj bu hafta podcast’im Money Life with Chuck Jaffe’de. “Piyasa, geçmiş yıllara göre %70’e yakın artış gösteriyor.

“Stokta olmamanın daha iyi olacağı zamanların %30’unu tahmin etmek için harcanan zaman ve enerji beni her zaman şaşırtıyor” diye ekledi. “Bir rulet çarkına benzetme yapıyorum ve sayıların 24’ü siyah ve 12’si kırmızıysa ve yine de aynı oranları ödüyorlarsa, gerçekten ne zaman kırmızı olacağını tahmin etmeye çalışır mıydınız yoksa sadece masaya git ve her seferinde siyaha bahse gir.”

Piyasalar değişir ama büyük yatırımcılar değişmez.

Geçmişte Nygren ile pek çok kez sohbet etmiş olsam da, son altı yıldır genellikle ilk çeyreğin ortasındaki uzun bir sohbet oldu. Sonuç olarak, piyasaların nasıl değiştiğine dair bir resim elde edersiniz, ancak büyük yatırımcılar değişmez.

Bir yıl önce, ABD piyasası düşüşteyken, Nygren yatırımcılara güncel olaylara değil uzun vadeye odaklanmalarını hatırlattı. 2022’de, o röportaj sırasında Oakmark, yılda yaklaşık %13,5 kaybetmenin ilk aşamalarındaydı. Fon, yüzde 18’den fazla değer kaybeden Standard & Poor’s 500’ü yendi, ancak Morningstar’ın büyük sermaye değeri kategorisinde en alttaki yüzde 10’luk dilime girdi.

Bu yıl, fon yaklaşık %10 artışla S&P’nin iki katından fazla arttı ve Morningstar emsal grubunun zirvesinde yer aldı.

Tüm bunlara rağmen, Nygren’in tavrı, tutumu ve yaklaşımı değişmedi, ancak bireysel yatırımcılar için de önerdiği şey bu.

Gösteriden ayrı bir sohbette “Uzun vadede akılcılık kazanır, her zaman kazanır” dedi. “Nasıl yapacağımızı bildiğimiz tek şey bu ve onu burada bırakmayacağız. Bu, herhangi birinin yapabileceği kesinlikle en kötü şey olurdu, ancak para yöneticilerinin ve bireylerin – şu anda piyasada olup bitenler yüzünden – başlarının belaya girdiğini düşündükleri her zaman oluyor.

ABD piyasasının çelişkili sinyaller verdiği bir zamanda – pozitif teknik, kısa vadeli potansiyele işaret ediyor ve uzun vadeli sorunlara işaret eden temelleri bozuyor – Nygren, yatırımcıların bunu çok karmaşık hale getirdiğinden ve sabır ve perspektifle beslendiğinde neyin işe yaradığını unuttuğundan endişeleniyor. .

“Bugün tek haneli rakamlara ulaşan birçok hisse senedi var. [price/earnings] katları, ”dedi Nygren programda. “Yüksek kaliteli bankalar, yüksek kaliteli enerji şirketleri, otomobil alanıyla ilgili çoğu şey. Bu işletmeleri – iyi nakit üreten işletmeler – tek haneli F/K’larda satın alabilirsiniz ve bunu yapan ve bu yatırımları bir kenara bırakıp bundan beş yıl sonra tekrar kontrol eden yatırımcıların yatırım yaptıkları için oldukça mutlu olacaklarını düşünüyoruz. Geçen yıl göründüğü kadar kaotik görünen bir zamanda.

Nygren bir Pollyanna değil, piyasayı etkileyen sorunları da görmezden gelmiyor, ancak piyasanın mevcut sorunları bir durgunluk olmadan atlatabileceğine inanıyor. Şimdi satın al mesajındaki fark, fiyatlandırmanın önemli bir faktör olmaya devam etmesidir.

Piyasanın, yatırımcıların “’Sadece iyi işler al, onlar için ne ödeyeceğin konusunda endişelenmene gerek yok” diyebileceği bir dönemin sonuna geldiğini söyledi. Tarihsel olarak bu asla işe yaramadı, ancak son 10 yılda insanlar bu şekilde düşünerek zengin oldular. Bunun tersine çevrilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Nygren, bu ortamda cazip hisse senetleri bulmak için, fiyat/defter oranı ve fiyat/defter oranları gibi geleneksel ölçütlerin “bugün iş değerinin gerçek kaynaklarının çoğunu yakalayamadığını” belirtti. Muhasebecilerin şirketlere şerefiye, marka adları, değerin nasıl yaratıldığı, bilgi ekonomisi ve daha fazlası gibi maddi olmayan varlıklar için kredi vermek istemediklerini ve geleneksel göstergelerin gerçek değeri gösterme konusunda zayıf bir iş çıkaracağını düşündüğünü söylüyor. muhasebeciler artık neyi gözden kaçırdıklarını anlıyorlar.

Sonuç olarak, piyasanın sorunları ortadan kaldırırken iyi şirketleri gözden çıkaracağını ve daha sonra vizyon sahibi olanları ödüllendireceğini belirtiyor. Nygren, “Piyasa, tam da bunu yapmanın en pahalı olacağı zamanlarda felsefenizi değiştirmeyi düşünmeniz için sizi kandırmanın bir yolunu buluyor” dedi. “Aldanmayın, bu o zamanlardan biri.”

Daha fazla: “Hepimiz darbe için hazırlanıyoruz.” Çoğu Amerikalı, bir durgunluğun zaten burada olduğunu düşünüyor.

Ayrıca okuyun: Ünlü değer fonu yöneticisi Bill Nygren’in piyasayı yenmenize yardımcı olabileceğini söylediği 6 ucuz hisse senedi


İlginizi Çekebilir

Ilımlı bir hava istiyoruz ve dağlardan bir saat uzaklıkta ve kumsala üç saatten az mesafede yaşıyoruz — nerede emekli olmalıyız?

Eşim ve ben 57 yaşındayız ve beş yıl içinde emekli olmayı düşünüyoruz. İşte bir yerel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: