Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Borsa, Ocak ayındaki dev ralliden sonra biraz nefes alıyor. Bu hisse senetleri ve ETF’ler bir sonraki ayağı güçlendirebilir

Görüş: Borsa, Ocak ayındaki dev ralliden sonra biraz nefes alıyor. Bu hisse senetleri ve ETF’ler bir sonraki ayağı güçlendirebilir

ABD borsasının Ocak rallisi gerçek anlaşmaydı. Bu popüler bir görüş değil, ama iyi bir şirkette olmam hoşuma gidiyor.

Yardeni Research’te stratejist ve ekonomik veri fısıldayan Ed Yardeni, ABD ekonomisi için “yumuşak iniş” olasılığını %60 olarak belirtiyor. Yumuşak iniş, Fed’in bir durgunluk yaratmadan enflasyonu evcilleştirmeyi başardığı anlamına gelir.

Howard Capital Management’taki para yöneticisi Vance Howard’dan daha da fazla bir yükseliş yorumu geliyor: “Trend yükseliyor. Çok fazla,” diyor.

Howard, Ekim ayının en düşük seviyelerinden Şubat ayının başına kadar olan toparlanmanın yeni bir yükseliş trendinin başlangıcı olduğunu söylüyor. O zamandan beri geri çekilmenin satın alınabilir olduğunu ve zayıflığın pozisyonları artırmak için bir fırsat olduğunu düşünüyor.

“Bence bu sadece bir konsolidasyon. Bu satın alınabilir bir geri çekilme” diyor. “Bunda başarılı olmak için rahatsız edici olanı yapmalısınız. Dışarıda pek çok olumsuz haber var ama bu, yeni bir boğa piyasasına giremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Korktuğunuz için pazara geri dönmemek konusunda gerçekten dikkatli olmalısınız.”

Howard’ın ne düşündüğünü neden umursuyorsun? Saygın bir orta vadeli sicili destekleyen tescilli bir teknik analiz sistemi kullanıyor.

Ne satın almayı düşünmelisiniz? Howard döngüsel sektörlere yöneliyor. Bunlar, ekonomide ve borsada duyarlılık geliştiğinde iyi sonuç veren alanlardır. Şu anda tercih ettiği sektörler arasında teknoloji, biyoteknoloji, sağlık hizmetleri ve gelişmekte olan piyasa borçları yer alıyor.

Bu borsa yatırım fonları (ETF’ler) aracılığıyla bu alanlara maruz kalabilirsiniz: Invesco QQQ Trust QQQ,
-%1,67
teknoloji için; Vanguard Mega Cap Büyüme MGK,
-%1,73
; iShares Biyoteknoloji IBB,
-2.01%
; iShares ABD Sağlık IYH,
-1.29%,
ve Invesco Gelişmekte Olan Piyasalar Devlet Borç PCY,
-%0,68.
Gelir odaklı yatırımcılar, iShares Select Temettü DVY’yi dikkate almalı,
-%0,23.

Bireysel hisse senetlerine gelince, Howard Boise Cascade BCC’yi seçiyor,
-%0,55,
inşaatta kullanılan ahşabın satışını yapan firma. Crown Castle CCI’ı da seviyor.
-2.31%,
hücre kulesi gayrimenkul yatırım ortaklığı, PayPal Holdings PYPL,
-2.18%
ödeme hizmetlerinde, Salesforce CRM,
-%1,17
satış ve müşteri ilişkileri destek yazılımında ve NVIDIA NVDA’da,
-1.60%,
üst düzey çip tasarımcısı.

İşte benim de yükselişe geçtiğim 12 Ekim 2022’deki düşük seviyeden ralliye girmek için en önemli beş nedenim.

1. Teknik göstergeler güçlü

12 Ekim’den bu yana ralli, hisse senedi katılımının, yani piyasa genişliğinin arttığını gördü. Invesco S&P 500 Eşit Ağırlıklı ETF RSP,
-%0,86
S&P 500 SPX için yaklaşık %16’lık bir kazançla karşılaştırıldığında, o zamandan bu yana neredeyse %20 arttı,
-1.05%.
Daha fazla katılım, sağlıklı bir pazarın yükseliş işaretidir. İşte bir başka iyi teknik sinyal: S&P 500, 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde tutunuyor.

Ayrıca Howard’ın HCM-BuyLine adını verdiği trend göstergesinden gelen yükseliş öngörülerini de göz önünde bulundurun. Piyasanın hareketli ortalamalarına göre nasıl hareket ettiğini izler. Howard, sadece S&P 500, Nasdaq COMP değil, genel piyasayı takip ediyor.
-%1,69
veya Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
-%1,02.
HCM-BuyLine kısa, orta ve uzun vadede pozitife döndü. Sistemi ona yükseliş çağrısının doğru olma şansının %73 olduğunu söylüyor. Howard nakit pozisyonunu geçen yılın büyük bölümünde %50’nin üzerindeyken %15’in altına düşürdü.

Howard dinlemeye değer çünkü sağlam bir sicili var. Yakın zamanda yükselişe geçmeden önce 2022’nin büyük bölümünde temkinliydi. Orta vadeli sicili de dikkate değer. Howard’ın HCM Taktik Büyüme Fonu HCMGX,
-1.87%
yatırım araştırmacısı Morningstar’a göre, Morningstar büyük büyüme hisse senedi kategorisini ve Morningstar ABD büyük-orta sermaye geniş büyüme endeksini son üç yılda yıllık bazda sırasıyla üç ve iki puan geride bıraktı. Bu arada, Howard’ın HCM Temettü Sektörü Artı Fonu HCMNX,
-%1,13
Morningstar kategorisini ve endeksini, son üç yılda yıllık olarak beş yüzde puanı ve son beş yılda yüzde üç puan geride bırakıyor.

2. Borsa ekonomik büyümeyi öngörür

İleriye dönük bir gösterge olarak borsa, ekonominin nereye gittiğini tahmin etmede iyidir. Bu nedenle, Konferans Kurulu tarafından takip edilen 10 öncü ekonomik göstergeden biridir. Şu anda, borsa büyüme öngörüyor. Bunu, ekonomiler büyüdükçe iyi işleyen “döngüsel” sektörlerdeki güçten biliyoruz.

Yardeni, Ocak ayında S&P 500’ün en döngüsel sektörlerinin hücuma öncülük ettiğini belirtiyor. İletişim hizmetleri stokları %14,8 arttı; tüketici takdirine bağlı avans %14,5; bilgi teknolojisi %9,8 arttı; S&P 500’ün %6’lık kazancına kıyasla gayrimenkul %9,2 ve malzemeler %7,3 arttı.

Gerçekten de, Federal Rezerv’in amansız faiz artırımına rağmen ABD ekonomisi orada asılı duruyor. Atlanta Fed GDPNow tahmincisi, ABD’nin ilk çeyrek büyümesinin %2,4 olmasını öngörüyor. ABD ekonomisi tüketiciye çok bağımlı olduğu için izlenmesi gereken temel faktör, güçlü olan istihdamdır. ABD’de işsizlik, Fed faiz artışlarına rağmen salgın öncesi seviyelerin altında olan %3,4’te.

Şüpheci stratejistler, istihdamın tipik olarak bir durgunluktan hemen önce güçlü olduğuna ve aslında bunun ekonomik daralmalara katkıda bulunduğuna işaret ediyor. Buradaki mantık, ekonomi tam istihdamda veya tam istihdama yakınken, büyümeyi sürdürmek için işe alınacak kimsenin kalmamasıdır.

Ancak bu sefer durum böyle olmayabilir, çünkü ABD işgücüne katılım, pandemiden önceki %89,3’e ve uzun vadeli ortalama %93,3’e kıyasla 25-54 yaşındakiler için %88,3 ile nispeten düşük. Kısacası, Leuthold Group’tan kısa süre önce emekli olan bir ekonomist ve piyasa stratejisti Jim Paulsen, teşvik parası tükendikçe ve Covid korkuları geriledikçe daha fazla insanın işe dönmesiyle potansiyel işgücü eksikliklerinin olumlu bir şekilde çözülebileceğini söylüyor.

Goldman Sachs ekonomisti Jan Hatzius, %65’lik bir konsensüse kıyasla, resesyon olasılığını %35’ten %25’e düşürdü. Anketlerde işgücü piyasasındaki gücün devam ettiğini ve iş dünyasının güveninin arttığına dair işaretlerden bahsediyor.

Fikir birliği dışında bir görüşte haklı olarak piyasada para kazanıyorsunuz. Yatırımcı duyarlılığındaki son artışa rağmen, yumuşak iniş senaryosu üzerine bahis oynamak artık kesinlikle fikir birliğinin dışında.

3. Analist kazanç tahminleri iyileşiyor

Yardeni, tahmini forward satışları ve kazançlarında olumlu değişiklikler olan S&P 500 şirketlerinin yüzdesinin, Aralık sonundaki %50,6 ve %44,4’ten Ocak ayı sonunda %66,1 ve %56,5’e yükseldiğini belirtiyor. Analistler 2024 tahminlerini 2023’e göre yükseltiyorlar. Bu önemlidir, çünkü borsa ileriye bakar, geleceği altı ay ve daha fazla iskonto eder.

4. Tahvil piyasası ‘inişsiz’ bir ekonomi öngörüyor

Ekonomistler, ekonomiyle ilgili ipuçları için tahvil piyasasını incelemeyi severler. Şimdi gördükleri şey yükseliş. Tahvil piyasası enflasyonun çok düşeceğini tahmin ediyor ama bir durgunluk görmeyeceğiz. Enflasyon tahmini, 10 yıllık ABD Hazinesi TMUBMUSD10Y’deki düşüşten geliyor,
%3,953
teslim olmak. Geçen Ekim ayındaki %4,25’e karşı şu anda %3,9’dur. Büyüme ve durgunluk hakkında bir okuma için, değersiz tahvillerin getirisi ile “güvenli” devlet borcu arasındaki farka bakın. Kartlarda bir durgunluk olduğunda, yatırımcılar temerrüde düşme korkusuyla hurda tahvil satarlar ve daha güvenli devlet borcuna göre önemsiz tahvil getirilerini artırırlar. Ama bu olmuyor. Yayılma uysal ve daralmaktadır.

5. Düşük kaliteli stoklar başı çekiyor

Bu kulağa kötü geliyor. Ancak RBC Capital Markets ABD hisse senedi stratejisi başkanı Lori Calvasina, piyasa düşüşlerinden sonra bunun aslında normal olduğunu ve bir rallinin devam edeceğinin bir işareti olabileceğini söylüyor. “Düşük kalite” derken, para kaybeden, öz sermaye getirisi düşük, çok fazla borcu olan ve daha küçük piyasa değeri olan şirketlerin hisselerini kastediyor. Calvasina, düşük kaliteli liderliğin bize borsanın tüm ekonomik zorluklara rağmen Ekim 2022’nin düşük olduğunu düşündüğünü söylediğini söylüyor.

Yine de, bir şey beni biraz endişelendiriyor. Yatırımcı duyarlılığı gözle görülür şekilde iyileşti. Bu benim gibi kontratçı bir yatırımcı için biraz sıkıntılı bir durum. Kalabalığa karşı bahse girmeyi seviyorum ve yatırımcılar, ABD hisse senetleri hakkında, tüm düşüşün mükemmel bir karşı satın alma sinyali olduğu geçen yıl 12 Ekim’deki en düşük seviyede oldukları kadar negatif değiller.

Örneğin, izlenmesi gereken güvenilir bir duyarlılık göstergesi olan Yatırımcı İstihbaratı boğa oranı, geçen yılın büyük bölümünde birin altındayken 1,68’e yükseldi. Bu büyük bir sıçrama, ancak bu seviye aslında hala yükseliş gösteriyor. Bağlam için, bu oran, nasıl kullandığıma göre, ikinin altındayken bir satın alma sinyali ve birin altında güçlü bir satın almadır. Ve Amerikan Bireysel Yatırımcılar Derneği (AAII) anketleri, ortalama yatırımcının çok daha fazla yükselişe geçtiğini gösterse de, güven seviyeleri hisse senedi satma zamanının geldiğini söylemeye yakın değil.

Michael Brush, Unsur.net’ta köşe yazarıdır. Yayınlandığı sırada PYPL ve NVDA’ya sahipti. Brush hisse senedi bülteninde IBB, CCI, PYPL, CRM ve NVD’yi önerdi, Hisse Senetlerini Tazeleyin. Onu Twitter’da takip edin @mbrushstocks

Daha fazla: JPMorgan stratejistleri, borsa rallisinin ilk çeyrek bitmeden zirveye çıkabileceğini söylüyor

Ayrıca okuyun: Morgan Stanley’den Mike Wilson, yatırımcıların hisseleri ölüm bölgesine ittiği konusunda uyardı


İlginizi Çekebilir

Tahvil getirileri, riskli varlıklardaki rallinin devam etmesiyle yükseldi

Bankacılık sistemiyle ilgili endişelerin arka planda kaybolmasıyla riskli varlıklardaki ralli devam ederken, tahvil getirileri Perşembe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: