Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Görüş: Amazon on yıl boyunca para kazanmadı, ancak bu kayıplar, başlangıç ​​şirketlerinin ve yatırımcılarının şu anda karşı karşıya kaldıklarının yakınından bile geçmedi.

Görüş: Amazon on yıl boyunca para kazanmadı, ancak bu kayıplar, başlangıç ​​şirketlerinin ve yatırımcılarının şu anda karşı karşıya kaldıklarının yakınından bile geçmedi.

Silikon Vadisi Bankası SIVB’nin iflası,
,
ulusun 16inci en büyük banka, küresel piyasaları sarstı. SVB, uzun vadeli tahvil, hisse senedi ve ipotek yatırımlarını finanse etmek için kısa vadeli mevduat kullandı – faiz oranlarının yükselmeyeceğine dair bir bahis.

Federal Rezerv, yaklaşık bir yıl önce enflasyonu yavaşlatmak için agresif bir şekilde faiz oranlarını artırmaya başladığında, SVB’nin uzun vadeli yatırımlarının piyasa değeri çöktü, ancak yönetim, bankanın tahvillerinin çoğuna piyasa yerine başabaş değer vererek ödeme gücü yanılsamasını sürdürmeyi başardı. değer.

Mudilerin çekilmesi, SVB’yi tahvillerinin bir kısmını 1,8 milyar $ zarara satarak bu muhasebe tutarsızlığını açıklamaya zorladı. Bir sonraki domino taşı, SVB hissesinden kaçan gergin yatırımcılardı.9 Mart’ta %60 düştü ve 10 Mart’ta piyasalar açıldığında %65 daha düştü. Gün bitmeden FDIC SVB’yi kapatmıştı.

SVB, kuruluşundan bu yana Silikon Vadisi girişimlerine odaklandı ve birçok kişinin başarılı olmasına yardımcı oldu. Bununla birlikte, çoğu girişim, artan faiz oranları SVB’nin bilançosunu ezene kadar belirginleşmeyen benzersiz bir dizi zorluk sunan para – çok para – kaybediyor.

Yıllardır başlangıç ​​mücadeleleri hakkında yazıyoruz (örneğin, Burada, burada ve burada). Yıllardır biriken bu başlangıç ​​kayıpları risk sermayedarları, hissedarlar ve SVB gibi borç verenler için bir sorun.

SVB, faiz oranlarının artmayacağına dair aptalca bir bahse girmemiş olsa bile iflas edebilirdi. Aralık 2021’den bu yana zayıf borsa, kâr getirmeyen girişimler için kaynak yaratmayı zorlaştırdı ve onları banka kredi limitlerini kullanmaya ve banka mevduatlarını çekmeye zorladı. SVB’nin uzun vadeli hazine tahvillerine yaptığı yatırımlar, yalnızca, büyüyen sorunların er ya da geç açığa çıkmasına neden oldu.

O zamanlar Amazon’un kayıpları büyük görünüyordu, ancak bugünün birçok yeni girişiminin yanında önemsiz kalıyor.

Bazı risk sermayedarları, Amazon.com AMZN’ye işaret ederek, başlangıçtaki kayıplara (özel olarak üzülmelerine rağmen) alenen gülerler.
-%1,25,
bugünkü dev haline gelmeden önce yıllarca kayıpları olan. Ama aslında, çok az girişim Amazon kadar başarılı oldu ve o zamanlar büyük görünen kayıpları, günümüzün birçok yeni girişiminin yanında önemsiz kalıyor.

Amazon, 3 milyar dolarlık kümülatif zararla 10. yılında kârlı hale geldi. Halka açık en az 18 Amerikan “tek boynuzlu atı” – 1 milyar dolar veya daha fazla değere sahip şirketler – 3 milyar dolardan fazla kümülatif zarara sahip ve bunlardan üçü 10 milyar dolardan fazla.

Üstelik çoğu 10 yaşından çok daha yaşlı. Amerika’nın halka açık 144 tek boynuzlu atının ortalama yaşı 14’tür. Amazon’un 3 milyar dolarlık kümülatif zararı, 10. yıldaki gelirlerine yaklaşık eşitken, halka açık Amerikan tek boynuzlu atlarının neredeyse %60’ının kümülatif kayıpları 2021 gelirlerinden daha fazla, yani kârlı hale gelseler bile – büyük bir eğer – zor olacak kümülatif kayıplarının üstesinden gelmeleri için.

Bazı risk sermayedarları, başlangıçların kârlılığın zirvesinde olmasıyla birlikte işlerin tersine döndüğünü söylüyor. Gerçekler aksini söylüyor.

Bazı risk sermayedarları, başlangıçların kârlılığın zirvesinde olmasıyla birlikte işlerin tersine döndüğünü söylüyor. Gerçekler aksini söylüyor. Kârlı olan halka açık Amerikan tek boynuzlu atlarının yüzdesi, 2020’de %16 ve 2019’da %12’den 2021’de %19’a yükseldi, ancak 2022’nin ilk üç çeyreğinde %12’ye geriledi. kolay para; aynı zamanda evlerine kapanan insanlara hizmet sunan startup’lar için yüksek gelir artışının da sonu anlamına geliyordu.

Sanrılar zor ölür. CBI Insights, 1.207 özel tek boynuzlu at olduğunu ve Mart 2023’teki toplam değerlerinin 3,79 trilyon dolar olduğunu bildiriyor – bu doğru, trilyon. Halka açık tek boynuzlu atların piyasa kapitalizasyonlarının 2021’in sonlarından beri düşüşe geçmesinden bu yana çok az kişi bu özdeğerlendirmelerin olduğuna inanıyor. Halka açık hemen hemen her Amerikan tek boynuzlu atının piyasa değeri, 2021’in sonundaki zirveden en az %50 ve çoğu, %80’den fazla düştü. .

Kısmen denetlenmiş beyannameler yayınlamak zorunda olmadıkları için özel olarak düzenlenen girişimler de kârlarına masaj yapıyor. Örneğin, Avrupa’nın en iyi fintech girişimlerinden biri olan Revolut, kısa bir süre önce 2021’de karlı olduğunu açıkladı ve görünüşe göre Avrupa’nın karlılık elde eden ikinci fintech şirketi oldu. Ama sonra sadece karlı olduğu ortaya çıktı çünkü kriptodaki şanslı yatırımların sayısı.

Ayrıca Revolut’un denetçisi, bu yatırımları doğrulayamayacağını söyledi. Bitcoin BTCUSD’nin değerinin,
-%0,47
ve diğer kripto para birimleri, 2021’deki zirvelerinin yarısından fazlasını kaybetti ve bu nedenle Revolut, 2022’de muhtemelen para kaybetti.

SVB’nin iflası, küresel başlangıç ​​sistemi için bir uyandırma çağrısı olmalıdır.

Medyanın çoğu bu yalanları esnedi ve hatta bazen onları gerçek olarak bildirdi. Gerçek şu ki, en iyi girişimler halka ilk açılanlardır. Özel olarak kalanlar, ortalama olarak, şüphesiz, halka açık olanlardan daha kötü durumda. Gerçek piyasa değerleri kesinlikle 3,79 trilyon dolarlık kendi değerlerinden çok daha düşük. Tahminimiz 500 milyar doların güneyinde.

Okumak: Daha fazla risk her zaman daha fazla ödül anlamına gelmez. Sadece bu iç içe geçmiş teknoloji stoklarına bakın.

Bu gerçekler, özel girişimlere yatırım yapan şirketleri etkiliyor. SoftBank’ın 9984’ü hakkında yazdık,
-%0,82
mücadeleler. Softbank’ın hisse fiyatı, 2021’in başlarındaki zirvesinden %50’den fazla düştü ve 16 Mart 2023, Wall Street Journal başlıklı bir makale “SVB Sarsıntıları SoftBank’ı Sarsacak” başlangıç ​​​​portföyünde daha fazla kayıp olacağı konusunda uyarıyor.

Bir diğer Wall Street Journal makalesi aynı gün yayınlanan, TikTok ana şirketi ByteDance ve ödeme şirketi Stripe dahil olmak üzere “Tiger Global’in dünya çapındaki dev startup holdinglerinden silinen 23 milyar dolarlık değeri” açıklıyor. Bu makale ayrıca, Harvard Üniversitesi bağış şefi NP “Narv” Narvekar’ın Ekim 2022’deki yıllık mektubunda girişim yöneticilerinin özel yatırımlarının değerini yeterince düşürmediği konusunda uyardığını da kaydetti.

“Ben demiştim” demekten geri durmayacağız. SVB’nin iflası, küresel başlangıç ​​sistemi için bir uyandırma çağrısı olmalıdır. Çok sayıda risk sermayedarı, banka ve hissedar, ilgi uyandıran hikayeler ve ikna edici sunumlardan biraz daha fazlası olan girişimlere çok fazla yatırım yaptı.

Tüm özel girişimlerin denetlenmiş mali tablolarından başlayarak hepimiz daha fazlasını talep etmeliyiz. Reddederlerse, piyasa değerleri sıfır olarak bildirilmelidir.

Jeffrey Funk emekli bir profesör ve şimdi bağımsız bir teknoloji danışmanı. “Büyük Vaatler, Küçük Sonuçlar: Yükselen Aldatmaca ve Yanıltıcı Anlatılar Yeni Bilim ve Teknolojide Başlangıç ​​Kayıplarını ve Yavaş İlerlemeyi Nasıl Gizliyor?” başlıklı bir kitabı geçici olarak tamamlıyor.

Pomona College’da Fletcher Jones Ekonomi Profesörü olan Gary Smith, düzinelerce araştırma makalesinin ve 16 kitabın yazarıdır, en son “Distrust: Big Data, Data-Torturing, and the Assault on Science” (Oxford University Press, 2023) .

Daha fazla: Bir zamanlar çok değer verilen ‘tek boynuzlu at’ startup’ları boynuzlanıyor ve yatırımcılar ve fon verenler buna inanmayı bıraktı

Artı: Morgan Stanley, Silikon Vadisi Bankası başarısızlığının ardından yeni başlayanların ‘yüksek oranda’ yıl sonuna kadar katlanabileceğini söylüyor


İlginizi Çekebilir

Üç aylık satışlar %60 düşerken SolarEdge’in hisseleri %14 düştü

SolarEdge Technologies Inc.’in hisseleri, invertör ve diğer güneş enerjisi ekipmanı üreticisinin üç ayda bir satışlarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.