Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Google, yargıçtan DOJ’un dijital reklam tekeli iddiasıyla açtığı davayı reddetmesini istedi

Google, yargıçtan DOJ’un dijital reklam tekeli iddiasıyla açtığı davayı reddetmesini istedi

Alphabet Inc.’in GOOG’u,
-2.83%

GOOGL,
-2.83%
Google Pazartesi günü bir federal yargıçtan, federal hükümetin reklam teknolojisi işini sona erdirmek isteyen antitröst davasını reddetmesini istedi.

Pazartesi günü geç saatlerde yapılan bir dosyalamada Google, Adalet Bakanlığı’nın davasının reklam teknolojisi rakiplerini görmezden geldiğini ve DOJ’un bir tekel olduğunu kanıtlayamadığını söyledi.

Teknoloji devi bir mahkeme dosyasında, “Google’ın reklam teknolojisi işini araştırdığı üç yıldan fazla bir süre içinde, ABD Google’dan 2 milyondan fazla belge aldı ve 30’dan fazla Google tanığının ifadesini aldı” dedi. “Yine de davacılar, iddia ettikleri antitröst zararları için destek bulamıyor.”

Bir örnekte Google, hükümetin reklam teknolojisi işinin pazarın “%50’sinden fazlasını” kontrol ettiğini iddia etmesine karşın, bir tekel olduğunu kanıtlamak için %70’in gerekli olduğunu söyledi.

Google, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Adalet Bakanlığı, baskın dijital reklam işinin bir tekel olduğunu iddia ederek ve reklam teknolojisi işinin tasfiye edilmesini talep ederek Ocak ayında Google’a dava açtı. Dava, Kaliforniya, New York, New Jersey ve Virginia dahil olmak üzere sekiz eyaleti davacı olarak içeriyordu.

DOJ, “Dijital reklam pazarının tüm yönlerine dahil olan Google, dijital reklam teknolojileri üzerindeki hakimiyetine yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırmak veya ciddi şekilde azaltmak için rekabete aykırı, dışlayıcı ve yasa dışı yöntemler kullandı” iddiasında bulundu. şikayetinde.

Google, bir tekel olmadığını savunuyor ve Facebook ana şirketi Meta Platforms Inc. ile zorlu bir rekabetle karşı karşıya. META,
-%1,54,
Amazon.com Inc. AMZN,
-0.09%,
Comcast Corp CMCSA,
+1.34%
ve diğerleri.

Dava, Google aleyhindeki ikinci federal antitröst şikayeti. 2020’de Adalet Bakanlığı, aramada tekel olduğu iddiasıyla Google’a dava açtı. Davanın Eylül ayında görülmesi planlanıyor.

Alphabet hisseleri, S&P 500’ün SPX’ine kıyasla, yıldan bugüne kadar yaklaşık %16 arttı, ancak son 12 ayda yaklaşık %27 düştü.
+%0,16
2023’te %3,6 artış ve geçen yıla göre %13 düşüş.

Unsur.net, Jon Swartz’ın bu rapora katkıda bulunduğunu bildirdi.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: