Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Goldman Sachs: Ticari ipotekler banka varlıklarının 3,1 trilyon dolarlık büyük bir kısmını oluşturuyor

Goldman Sachs: Ticari ipotekler banka varlıklarının 3,1 trilyon dolarlık büyük bir kısmını oluşturuyor

Goldman Sachs’ın bir analizine göre, ABD bankalarının yıla başlamak için tahminen 3,1 trilyon dolarlık ticari ipotek tutması emlak sektörünü borç vermede geri çekilmeye karşı özellikle savunmasız bıraktı.

Yeni rapor, iki segmentin ABD gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık %24’ünü oluşturmasıyla, ticari ipoteklerin ve banka kredilerinin son 20 yılda bankalar ve ABD ekonomisi için ne kadar önemli olduğuna dair bir fikir veriyor (grafiğe bakın).

Ticari ipotekler, bankaların varlıklarının büyük bir bölümünü ve bir GSYİH itici gücünü oluşturuyor.

Federal Rezerv. Goldman Sachs Küresel Yatırım Araştırması

Tabloya göre, genellikle Hazine ve kurum ipotek tahvillerini içeren bankalardaki borç menkul kıymetlerinin toplamı yaklaşık 7,6 trilyon doları buldu.

Silicon Valley Bank’ın düşük kuponlu, “risksiz” menkul kıymetleri Mart ayı başlarında 1,8 milyar $ zararla satması, bankanın mevduatlarındaki hızlı artışın hızlanmasına yardımcı oldu ve sonuçta bankanın çökmesine yol açtı.

Mart ayının başından bu yana bankalarda potansiyel bir istikrarsızlık korkusu, özellikle de mevduatlardaki bir artışın bankaları düşük kuponlu borçları veya kredi varlıklarını iskontolu satmaya zorlayarak zararı gerçekleştirmesi durumunda. Fed, zorunlu varlık satışlarını önlemek amacıyla Mart ayında bankaların kullanması için yeni bir tesis oluşturdu.

Görmek: Ekonomistler, Fed için ‘bir ya da bitti’ senaryolarının olası göründüğünü söylüyor

2 yıllık Hazine getirisi TMUBMUSD02Y iken,
%4.027
bir yıl önce %2,3 civarındaydı, Çarşamba günü %4,1’e yakındı ve bu, bugünkü getiriler göz önüne alındığında eski menkul kıymetlerin neden daha az değerli olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Goldman ekonomistleri, sektöre özgü kredi faaliyetini daha iyi ölçmek için yedi bölgesel bankanın kredi defterlerine ve üç aylık Federal Rezerv verilerine baktı.

İmalat ve emlak sektörünün toplam %30 ile banka kredileri içinde en önemli iki risk olduğunu tahmin ettiler, ancak diğer sektörler genelinde ticari gayrimenkul yatırımı dahil edildiğinde payın %50’ye yükseleceğini saptadılar.

Goldman’dan bir ekip, “Bu büyük paylar – imalat ve emlak sektörlerinin büyük yatırım harcamaları payıyla birleştiğinde – banka kredisi mevcudiyetindeki sıkılaşmanın ekonomiyi kısmen bu iki sektör üzerindeki etkisiyle etkileyeceğini ima ediyor” diye yazdı. Jan Hatzius liderliğindeki ekonomistler.

Öte yandan, ofis ve perakende gayrimenkullere yönelik zayıf talebin inşaat kredilerini azaltabileceğini söylediler. “Öyleyse, ticari gayrimenkul faaliyetindeki sıkı krediden kaynaklanan artan sürükleme, büyüklük olarak daha küçük olabilir.”

Hisse senetleri Çarşamba günü Dow Jones Endüstriyel Ortalama (DJIA) ile yükseldi.
+%1,26
260 puan veya 0,8 yükselirken, S&P 500 endeksi SPX,
+%1,44
FactSet’e göre %1,2 daha yüksekti. Yatırımcılar, Cuma günü açıklanacak enflasyon verilerine ve bankacılık sektöründeki endişelerin azalmasına odaklandı.

Devamını oku: 1 trilyon dolarlık faturanın vadesi geldiğinde kredi donarsa, ofis mülkiyetindeki sıkıntılar buzdağının görünen kısmı olabilir


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: