Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Goldman pandemiden bu yana en kötü kazanç sezonu için çağrıda bulunurken hisse senetlerini 4 şey koruyabilir

Goldman pandemiden bu yana en kötü kazanç sezonu için çağrıda bulunurken hisse senetlerini 4 şey koruyabilir

İlk çeyrekte şirket karları için görünüm oldukça kasvetli görünüyor.

Ancak Goldman Sachs Group’taki bir analist ekibi, yatırımcılar için kritik öneme sahip dört alanda hizmet sunarak trendi tersine çevirmeyi başarabilecek bireysel şirketler için umut görüyor.

Analistler, ekonomik görünümün ilk çeyrekte kötüleşmesi nedeniyle görünümlerini oldukça agresif bir şekilde düşürdü. Sonuç olarak, FactSet tarafından derlenen ortalama Wall Street tahminlerine göre, faaliyet karının geçen çeyrekte %6,8 oranında küçülmesi bekleniyor.

GOLDMAN SACHS

Bu gerçekleşirse, COVID-19’dan ilham alan kısıtlamalar küresel ekonomiyi sarsarken şirket kârlarının %30’dan fazla düştüğü 2020’nin üçüncü çeyreğinden bu yana en kötü üç aylık daralma olacak.

Diğer hisse senedi analistleri, bir kasvetli kurumsal sonuç seli ABD hisse senetlerini çıkmaza sürüklerse, yatırımcıların portföylerini korumalarına yardımcı olabilecek stratejiler geliştiriyorlar.

Kâr marjları önemli olacak

Kurumsal kar marjları, kırk yılın en kötü enflasyon dalgası tarafından sıkıştırılıyor. Geçtiğimiz çeyrekte S&P 500 şirketlerinin marjları endeks seviyesinde %11,2 gerileyerek %11,1’lik düşüş beklentilerini aştı.

Bu nedenle, bankanın ABD hisse senedi baş stratejisti David Kostin liderliğindeki Goldman ekibine göre, marjlarını korumak için güvenilir bir planı olan şirketler yatırımcılar tarafından ödüllendirilmeyi beklemeli.

İlgili: SocGen analisti, Fed’in yanlış anladığını söylüyor: Enflasyonun sorumlusu maaşlardaki artış değil, kurumsal açgözlülük

Ekip, “Pandemiden bu yana marjların diğer çeyreklerden daha fazla daralması öngörülürken, yatırımcılar hangi şirketlerin marjları nasıl koruyabildiğine odaklanacak” dedi.

Fiyatlandırma gücünü artırmaya, maliyetleri düşürmeye veya daha disiplinli bir gider yönetimi uygulamaya koymaya yönelik stratejiler muhtemelen ödüllendirilecektir.

Şirketler maliyetleri azaltmak ve verimliliği artırmak için yapay zeka kullanıyor mu?

Unsur.net’tan James Rogers’a göre ChatGPT’nin yükselişi, yapay zekanın 2023’ün en yakından takip edilen yatırım trendlerinden biri olmasına yardımcı oldu.

Yapay zeka alanında algılanan hakimiyet, Microsoft Corp.
+2.55%,
Google ana şirketi Alphabet Inc. GOOG,
+%3,76,
ve çip üreticisi Nvidia Corp. NVDA,
+%0,58
bu, Nasdaq-100’ü boğa piyasası bölgesine geri iterken, piyasanın diğer köşelerindeki zayıflığı maskelemeye yardımcı oldu.

Bu nedenle, şirketlerin, özellikle de işgücünü daha fazla yaparak kar marjlarını artırmaya yardımcı oluyorsa, yapay zekayı kendi avantajlarına nasıl kullanmayı planladıklarına dair ikna edici bir sunumla kâr ve satışlardaki zayıflığı belgeleyebilmeleri muhtemelen şaşırtıcı gelmemelidir. verimli, Goldman ekibi söyledi.

“Marjlar için yeni bir potansiyel nimet, şirketler tarafından manuel görevleri otomatikleştirmek ve emek verimliliğini artırmak için üretken yapay zekanın kademeli olarak benimsenmesi olabilir” dediler.

Kemer sıkma odak noktası olmaya devam edecek

Goldman ekibi, şirketlerin harcamalarını kıstığına dair işaretlerin somutlaşmaya başladığını söyledi.

Analistler, Goldman’ın geri alım masası aracılığıyla hisse geri alımlarının dördüncü çeyrekte 2021’e kıyasla %20’den fazla düştüğünü ve faaliyetin zayıf kaldığını söyledi. Dahası, önde gelen birkaç ekonomik gösterge, şirketlerin sermaye projeleri ve araştırma ve geliştirme harcamalarını kıstığını gösteriyor.

Bu nedenle, yatırımcıların üç aylık raporlar ve ardından üst düzey yöneticilerle yapılan analist görüşmeleri sırasında kemer sıkma belirtilerine dikkat etmelerini bekleyin.

Çin’in yeniden açılması bir fark yaratıyor mu?

Başkan Xi Jinping de dahil olmak üzere Çinli yetkililer güçlü bir yeniden açılış sözü verdiler. Çok önemli ABD hizmet sektöründe ve ekonominin diğer bölümlerinde yavaşlama belirtileri arasında, şirketler destek için Çin’e bakabilir.

Ekip, “Yatırımcıların bunun kazançları ne kadar artırdığı konusundaki tartışmalara kulaklarını dikmelerini bekliyoruz” dedi.

Portföyünüzü koruma stratejileri

Yüksek uçan megacap teknoloji isimleri, S&P 500 gibi endeksleri havada tutarken, değer odaklı isimler 2022’de daha iyi performans gösterdikten sonra daha geniş pazarın gerisinde kaldı.

Teknik olarak, kurumsal kazançlar üst üste iki çeyrek küçüldüğünde, bu bir “kazanç durgunluğu” olarak nitelendirilir. Ancak Yardeni Research başkanı Ed Yardeni’ye göre, bir kazanç durgunluğu tipik olarak daha geniş bir ekonomik durgunlukla çakışıyor olsa da, her zaman böyle olmak zorunda değil.

Tarihsel olarak, S&P 500 SPX,
+%0,36
Standard & Poor’s tarafından derlenen ve Yardeni tarafından aktarılan üç aylık verilere göre, firmaların raporlanan hisse başına kazançları ekonomik durgunluk dönemlerinde her zaman düştü.

Ancak bu sefer farklı olabilir: Kazançlar, ekonomi çapında bir durgunluk olmadan da düşebilir” dedi.

Ancak ekonominin genelinde ne olursa olsun, bazıları zayıf kurumsal kazançların S&P 500’ü 3.600’ün altında kapattığı Ekim ayındaki dip seviyelerine geri çekebileceğini düşünüyor.

Federe Hermes’in baş hisse senedi piyasası stratejisti Phil Orlando bunlardan biri.

“Daha ucuz değere, küçük sermayeli ve uluslararası hisse senetlerine ve daha düşük betalara ve daha yüksek temettü getirisi desteğine sahip sektörlere odaklanarak taktiksel bir savunma yatırım duruşunu savunmaya devam ediyoruz. Unsur.net ile paylaşılan e-postayla gönderilen yorumda, “Hala nakit ve Hazine’yi de seviyoruz” dedi.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: