Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Genç kadınlar: 3 basit adımda emeklilik planlamasında ustalaşabilirsiniz

Genç kadınlar: 3 basit adımda emeklilik planlamasında ustalaşabilirsiniz

35 yaşın altındaki kadınlar mali konularda erkek meslektaşlarına göre daha bilgili olabilir, ancak kadınların karşı karşıya olduğu ve emeklilikte güvenliği sağlamak için üstesinden gelinmesi gereken önemli rüzgarlar var.

Merrill Lynch’in yakın tarihli bir araştırmasına göre, 55 yaşın altındaki kadın yatırımcıların kendilerini finansal konularda çok bilgili olarak görme olasılığı yaşlı kadınlara göre 4,5 kat daha fazla. Daha da ümit verici olan şey, ankete katılan en genç kadın yatırımcı grubunun (35 yaşın altındakiler) finansal okuryazarlık sorularında erkek meslektaşlarından daha iyi puan almasıdır.

Bu, genç kadınları finansal başarı için daha iyi bir temele oturtsa da, kadınlar erkeklerden daha uzun yaşama eğiliminde oldukları, kariyerleri boyunca erkeklerden daha az kazandıkları ve genellikle aile bakımı için kariyerlerinden zaman ayıranlar oldukları için mali durumlarıyla ilgili tehditlerle karşı karşıya kalıyorlar. ve sonunda daha erken emekli oluyor – genellikle kendi seçimiyle değil.

“Erkekler genellikle para hakkında konuşurken daha rahatlar. The Lerner Group’un ortağı ve genel müdürü Megan Kowalski, kadınlar için neredeyse bir tabu konusu” dedi. “Kadınlar doğaları gereği biz dahil olmadan önce bir şeyi anlamak isterler. Erkekler daha çok doğal bir güvene sahiptir. Kadınlar arabaya binmeden önce tekerleğin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyor.”

İşte kadınların emekliliklerini daha güvenli hale getirmek için yapmaları gereken üç hamle.

Tasarruflarınızı ve yatırım katkılarınızı otomatikleştirin

“Parayı elinizde tutmaya alışmadan önce maaşınızdan otomatik olarak para çekilmesini alışkanlık haline getirin. Küçük başlayın ve ne kadar alındığını yavaşça artırın. Sadece bir yerden başla,” dedi Kowalski.

Varsa, en azından şirket eşleşmesini elde ettiğiniz noktaya kadar işvereninizin 401(k)’sine yatırım yapın. Mümkünse katkınızı maksimuma çıkarın. (2023 için, bireyler için maksimum 401(k) katkı limiti 22.500 ABD Doları veya 50 yaşında veya daha büyükseniz 30.000 ABD Dolarıdır.)

Elbette herkes 401(k) planı sunan bir şirkette çalışmıyor. Yakın tarihli Secure 2.0 mevzuatı, küçük şirketlerde çalışan kişiler veya serbest meslek sahibi olan geçici işçiler için yatırım seçeneklerini genişletiyor. Örneğin, Vanguard’ın ABD servet planlama araştırması başkanı Maria Bruno, eş IRA’larının evde çocuk bakımıyla uğraşan bazı kadınlar için de bir seçenek olduğunu söyledi.

Edward Jones’ta varlık yönetimi danışmanlığı ve çözümleri müdürü ve başkanı olan Lena Haas, kadınları 15 Nisan’dan önce bir IRA veya Roth IRA açmaya çağırdı çünkü bu son tarihe kadar 2022 için katkıda bulunabilirsiniz ve hala katkıda bulunmak için yılın geri kalanında var. 2023 için

Haas ayrıca, “otomatik katkıları kurun ve doğrudan bir Roth IRA’ya ayda 200 $ yatırın ve bu para gözden, akıldan ve sizin adınıza büyüyecek” diyerek otomatik katkı ihtiyacının altını çizdi.

59-½ yaşına gelene ve hesaba en az beş yıl sahip olana kadar bireysel emeklilik hesaplarındaki (IRA) parayı kullanamazsınız, aksi takdirde %10’luk bir ceza alırsınız. Katkıları geri çekebilirsiniz Roth IRA’nıza istediğiniz zaman, vergisiz ve cezasız yaptınız. Ancak, Roth IRA’nızdaki kazançlar üzerinden vergi ve ceza ödemeniz gerekebilir. (Not: Roth IRA’ların gelir limitleri vardır.)

“Kadınların ihtiyaç duyduğu şey esnekliktir. İş gücünden zaman alabilirler ve fonlara farklı zamanlarda erişmeleri gerekebilir. Hightower Wealth Advisors’ın yardımcı servet danışmanı Hannah Wardenburg, “Kadınlar geleneksel yolu izlemiyor, bu nedenle belirli bir yaşa kadar bir hesaptaki paraya dokunamamak onlar için işe yaramıyor” dedi.

401(k)’nizi maksimize ettikten ve bir Roth IRA kurduktan sonra Bruno, geniş bir çeşitlendirmeye sahip bir denge fonu veya endeks fonu ile genel bir aracılık hesabı önerir.

Dünya Kadınlar Günü için Unsur.net Editörü Leslie Albrecht, sertifikalı bir finansal planlamacı ve Green Bee Advisory’nin kurucusu Catherine Valega ile kadınların karşılaştıkları benzersiz finansal zorluklar ve bunların nasıl ele alınacağı hakkında konuştu.

Bir danışmanla konuş

“Maalesef birçok finansal bilgi ‘işveren destekli planınıza yatırım yapın’ noktasında duruyor. Ama anlayışınızı geliştirmeli ve araştırma yapmalısınız. Şimdi bir danışmanla konuşmak yardımcı olur çünkü neyi bilmediğinizi bilmiyorsunuz ve daha sonra devam etmek daha zor. Onlarla rahat olduğunuzdan emin olun – aptalca sorular yokmuş gibi hissettirmeli, ”dedi Kowalski.

“Her kadının iyi bir mali plana ihtiyacı vardır. Sadece bir yatırım planı değil. Sizin için önemli olanla başlayın, hedefleriniz hakkında konuşun, ne zaman emekli olmak istiyorsunuz ve sonra davranışlar oluşturun ve bu plana bağlı kalın. Haas, yılda bir kez ve evlenmek, boşanmak veya çocuk sahibi olmak gibi her büyük yaşam olayından sonra tekrar ziyaret edin” dedi.

“Servetin korunması konusunda da bir boşluk var. Haas, “Kadınlar ortalama olarak daha uzun yaşıyor ve hayat sigortası ve uzun süreli bakım sigortası gibi konular genellikle ihmal ediliyor” dedi.

Wardenburg, bir danışmanla konuşmak için “doğru zamanı” beklemek yerine daha erken başlayın dedi.

“Fazla beklememek çok önemli. Wardenburg, hedeflerinizin ne olduğunu ne kadar erken belirlerseniz ve plana göre ne kadar erken harekete geçerseniz o kadar iyi. “İş bugün yapılmazsa, yaşam tarzınız gelecekte önemli ölçüde farklı olacaktır.”

Doğru danışmanı seçmek ve bir kadının benzersiz kariyer yolu için yatırım yapmanın nüanslarını anlayan birini bulmak elbette önemlidir.

“Mali danışmanlar -çoğu zaman yanlış bir şekilde- daha yaşlı bir yatırımcı çiftte geleneksel cinsiyet rollerinin norm olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu varsayıyorlar. Mali müşavirler, genç yatırımcılar arasında bu rollerin değiştiğini ve kadınların ailelerde çok veya daha fazla karar verme yetkisini üstlendiğini biliyor gibi görünüyor” dedi.

“Ancak finansal danışmanların, bu değişikliklerin daha genç kümede ne kadar geniş kapsamlı olduğunu tam olarak takip etmediğini gösteren kanıtlar gözlemledik. Nihayetinde, hem yaşlı hem de genç kadın yatırımcılarda, mali danışmanların her zaman değişimin hızına ayak uyduramadığına dair bazı işaretler gördük” dedi Merrill Lynch.

Yine de Haas, bir danışmanla çalışmanın yatırım getirilerine yılda %2 ila %7 oranında fayda sağlayabileceğini söyledi.

Borcunuzu kontrol edin ve birikimlerinizi koruyun

Bruno, “Kontrol edebileceğiniz şeylere, yani harcama ve tasarruf oranınıza odaklanın,” dedi.

Borç konusunda disiplinli bir yaklaşım sergileyin, dedi Haas.

“Zamanla ödediğiniz bir ipotek gibi iyi borçlar ve sürekli yükselen yüksek faiz oranlarına sahip kredi kartları gibi kötü borçlar vardır. Bunu ödemek için disiplinli bir yaklaşıma sahip olmalısınız. Haas, “Yüksek faizli borcunuza odaklanın ve ödeme konusunda katı olun” dedi.

Kadınların ayrıca iş kesintileri veya beklenmedik yaşam olayları durumunda onları korumak için bir acil durum fonuna ihtiyacı vardır. Haas, acil durumlar için bir kenara ayırmak üzere altı aylık harcamalardan veya altı aylık maaştan oluşan bir zula biriktirmenizi önerir. Bu fonlar yatırılmamalı, yüksek faizli bir tasarruf hesabına veya CD’ye yatırılmalıdır.

Temel olarak paranızı ve kendinizi bilgiyle koruyun, dedi Bruno.

“Günümüzde iyi ve kötü haberler için diğer nesiller için orada olmayan daha fazla kaynak var. Bruno, “Daha fazla kadın para hakkında konuşurken daha özgüvenli hale geliyor ve bu muazzam” dedi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: