Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Gelecek yılın Sosyal Güvenlik yaşam maliyeti düzenlemesi, bu yılki COLA’nın yarısından az olabilir

Gelecek yılın Sosyal Güvenlik yaşam maliyeti düzenlemesi, bu yılki COLA’nın yarısından az olabilir

Hâlâ enflasyonla mücadele eden yaşlılar için uğursuz bir haber: Sosyal Güvenlik yetkilileri, yardımların bu yılki rekor %8,7’lik artıştan Ocak 2024’ten itibaren yalnızca %3,3 artmasını bekliyor. Bu, yaşlı vatandaşların aylık harcamalarında gördükleri mevcut enflasyon oranının ancak yarısı kadar olacaktır.

Yetkililer tahmini, program mütevellilerinin hazırladığı ve birleşik Sosyal Güvenlik tröstlerinin 2034’te tam yardım ödemeyi durduracağını söyleyen en son yıllık raporunu açıklayan bir basın toplantısında yaptılar. Ekonomi.

Mütevelli heyeti, potansiyel yaşam maliyeti ayarlamalarını, Sosyal Güvenlik’in ödeme gücüne ilişkin genel aktüeryal analizlerinin bir parçası olarak değerlendiriyor. Artan faydalar, program için daha yüksek uzun vadeli maliyetlere neden olur, ancak aynı zamanda, yaz sonunda enflasyonun düşmesini öngörürler.

Bunun nasıl sonuçlanacağını bilmek için henüz yılın başlarında ve COLA’nın gerçek büyüklüğünü sonbahara kadar bilemeyeceğiz. Yine de endişe verici bir haber. Enflasyon, kısmen Sosyal Güvenlik’in enflasyonu nasıl hesapladığına dair zekice bir numara nedeniyle, genellikle yaşlıları herkesten daha fazla vurur.

Sosyal Güvenlik şu anda 67 milyon Amerikalıya ayda yaklaşık 112 milyar dolar ödüyor ve çoğu yaşlı Amerikalının gelirinin temel dayanağı.

En son resmi enflasyon rakamları, tüketici maliyetlerinin Ocak’tan Şubat’a kadar %0,4 arttığını ve bunun yıllık %4,9 oranında arttığını gösterdi. Ancak yaşlılar bundan daha fazlasını ödüyor. Sam Amca, yaşlılar için tüketici fiyat endeksi olan “TÜFE-E”nin geçen ay %0,6 arttığını ve yıllık %7,5 olduğunu söylüyor.

Öyleyse neden gelecek yılın yaşam maliyeti ayarlaması sadece %3,3 olsun? Bu yılın temmuz, ağustos ve eylül aylarında yaşlılara özgü endekse değil normal TÜFE’ye ve bir yıl önceki aynı rakamlardan ne kadar değiştiğine dayanacaktır. Dolayısıyla, tüketici fiyatlarının bir yazdan diğerine ne kadar değiştiği etkili.

Sosyal Güvenlik İdaresi, Washington’un çoğu gibi, enflasyonun kısa sürede çökmesini bekliyor gibi görünüyor. göreceğiz.

Sosyal Güvenlik’in COLA’ları ile ilgili en önemli şey, bir yıl gecikmiş olarak ödenmesidir. Fiyatlar 2021’de %5,9 arttı, bu nedenle yaşlılar 2022’de sosyal yardımlarında %5,9 artış elde etti. Fiyatlar 2022’de %8,7 daha yükseldi, yani bu yıl aylık faydalarda %8,7 artış elde ettiler.

Bu, Sosyal Güvenlik İdaresi ve dolayısıyla ondan borç alan federal hükümet için harika. Ücretler gerçek zamanlı olarak enflasyona paralel olarak yükselme eğilimindedir; bu, programın gelirlerinin enflasyondan anında arttığı, faydaların – ve dolayısıyla programın maliyetlerinin – sekiz topun gerisinde kaldığı anlamına gelir. Son yıllarda olduğu gibi enflasyon yükseldiğinde, bu özellikle yaşlılar için kötü bir haber.

Dolayısıyla, Ocak 2018’den Aralık 2022’ye kadar olan son beş yılda, hükümet verileri, CPI-E ile ölçülen ortalama yaşlı harcamalarının %20 arttığını gösteriyor. Ancak bu süre zarfında sağlanan faydalar yalnızca %12 arttı. Gerçek harcama gücü açısından, 2022’nin sonunda, 2018’in başına göre ayda %8 daha az alıyorlardı.

Bu arada, yeni yıllık yediemin raporu, programın mali sıkıntılarının geçen yıl derinleştiğini ve hesaplardaki 75 yıllık boşluğun %10 genişleyerek 22.4 trilyon dolara ulaştığını gösteriyor. Hükümet, ya yardımları keserek ya da vergileri artırarak bu boşluğu doldurmak için para bulmak zorunda kalacak.

Bağlam için, bu, önümüzdeki 75 yıl boyunca yıllık gayri safi yurtiçi hasılanın %1,2’sine tekabül ediyor. Toplam federal vergiler şu anda GSYİH’nın ortalama %19’u kadardır, bu nedenle Sosyal Güvenlik açığını kapatmak için 1,2 puanlık bir artış önemli olacaktır.

Çukurun birçok nedeni arasında, Sosyal Güvenlik vergilerinin ödendiği azami gelir sınırının ortalama gelirlere ayak uyduramamasıdır. Bu miktar 2023’te %9 artarak 160.200 dolara yükseldi. 1983’te Ronald Reagan ve Meclis Sözcüsü Tip O’Neill, programı desteklemek için ünlü anlaşmalarını yaptıklarında, Sosyal Güvenlik vergilerinin kazanılan gelirlerin %90’ına uygulanmasını bekliyorlardı. Ancak bugün bu oran yaklaşık %82’dir, çünkü sınırın üzerindeki gelirler herkesinkinden çok daha fazla artmıştır.

Başkanlığa aday olduğu sırada Joe Biden, Sosyal Güvenlik vergilerini uygulamaya başlamak istediğini söyledi. 400.000 doların üzerindeki gelirlerde. Ancak Temsilciler Meclisi artık muhalefetteki Cumhuriyetçilerin elinde olduğundan, bu fikri bu son raporuna bile dahil etmedi. bütçe.

Okumaya devam etmek: Biden, Cumhuriyetçilerin Sosyal Güvenlik ve Medicare hayallerini kabusa çevireceğine söz verdi


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: