Anasayfa / Ekonomi Haberleri / FT: Teknoloji girişimleri Silikon Vadisi’nden değil İstanbul’dan çıktı

FT: Teknoloji girişimleri Silikon Vadisi’nden değil İstanbul’dan çıktı

Dünyanın önde gelen ekonomi ve iş dünyası dergisi Financial Times, Türk girişimcilerin ve tecim şirketlerinin başarısıyla ilgili uzun bir çözümleme kaleme aldı.

Teknoloji yatırımları açısından bu senenin sıcak fikirlerinin Silikon Vadisi’nden değil Türkiye’den çıktığına yer verildi. “Türkiye iyi mi Avrupa teknolojisinin yıldızı oldu” başlıklı analizde, start-up’ların başarısının Türkiye’de dönüm noktası olduğu açıklandı.

Haberinde teknoloji yatırımcılarının, ABD’de online market teslimatına yönelik start-up’lara milyarlarca dolar yatırdığı belirtilirken, 10 dakikada teslimatla sektörün önde gelen şirketlerinden Türk şirketi Getir’in değerinin şu anda 7.5 milyar dolara ulaştığına dikkat çekildi.

GİRİŞİMCİLERİN YENİ MERKEZİ TÜRKİYE

Haberde firmanın kaderindeki geçen yılki ani değişimin, Türkiye’nin teknoloji endüstrisindeki büyük değişimin de bir parçası olduğuna dikkat çekildi. FT, haberinde “Geçen yazdan bu yana, e-tecim platformları ile oyun geliştirici şirketlerin de içinde olduğu Türk teknoloji şirketleri, değerlerinin, start-up başarısı için küresel bir kilometre taşı olarak görülen milyar doları aştığını görmüş oldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki e-tecim yayılımını, üç yıl ilkin yüzde 3,5’ten bugün yüzde 10’a yükseldiği tahmin edilmiş olduğu belirtilen habere nazaran, bunun arkasındaki nedenlerden biri olarak da pandeminin etkisiyle küresel çapta çevrimiçi perakendenin aşırı büyümesi yayınlandı. Haberde, Trendyol’un bu hafta SoftBank ile beraber 1,5 milyar dolarlık fonlama turunu yöneten General Atlantic’in Genel Müdürü Melis Kahya Akar’ın, “Covid aşama atlattı. Türk şirketlerinin daha küresel düşünmeye başlaması için artık tüm parçalar yerine oturdu” ifadeleri yer aldı.

Haberde, şu anda 16,5 milyar dolar kıymet biçilen ve çoğunluk hissesi Alibaba’ya ilişik olan Trendyol’un, besin dağıtım sektörüne doğru genişlemeden ve dijital bir cüzdan çıkarmadan ilkin faaliyetlerine 2010 senesinde çevrimiçi bir moda perakendecisi olarak başladığı anlatıldı. 

Türk şirketlerinin internasyonal ilgiyi çekecek kadar büyüdüklerinin belirtildiği haberde, oyun geliştiricileri Peak Games ve Dream Games’in başarısına da dikkat çekildi.

Alıntıdır


İlginizi Çekebilir

Rapora göre, İngiliz nükleer denizaltı füzesi fırlatma testi üst üste ikinci kez başarısız oldu

The Sun gazetesinin haberine göre, Avam Kamarası’nda milletvekillerine konu hakkında verilen brifing öncesinde, İngiliz nükleer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.