Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fitch, Türkiye’nin notunu ve görünümünü teyit etti

Fitch, Türkiye’nin notunu ve görünümünü teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-“, kredi notu görünümünü ise “durağan” olarak teyit etti. Fitch Ratings, Türkiye için bu yıl gelişme beklentisini yüksek baz tesiri ve ekonomik faaliyetlerde devam eden toparlanma sebebiyle yüzde 6,3’ten yüzde 7,9’a yükseltti.

Fitch’ten meydana getirilen Açıklamada, averaj senelik enflasyonun gelecek yıl için yüzde 14,6 ve 2023 için yüzde 11,8 olarak tahmin edilmiş olduğu ifade edildi.

Fitch’in açıklamasında, Türkiye için bu yılki gelişme beklentisinin bilhassa senenin birinci çeyreğinde güçlü performansın peşinden yüksek devir tesiri ve ekonomik faaliyette devam eden direnç sebebiyle yüzde 6,3’ten yüzde 7,9’a yükseltildiği bildirildi.

Bu senenin ikinci yarısında iç talep yavaşlamasının güçlü ihracat ve gezim sektöründeki toparlanma ile dengeleneceğine işaret edilen açıklamada, ülke ekonomisinin 2022’de ise yüzde 3,5 büyümesinin beklendiği aktarıldı.

Açıklamada cari açığın daraldığını belirtilerek bu senenin ikinci yarısında gezim gelirlerindeki iyileşmeyle cari açığın 2021’de gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 3’üne gerileyeceği kaydedildi.


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: