Anasayfa / Ekonomi Haberleri / First Republic ve Western Alliance, bölgesel banka hisselerinde büyük bir toparlanma hızına ulaştı

First Republic ve Western Alliance, bölgesel banka hisselerinde büyük bir toparlanma hızına ulaştı

Bölgesel bankaların hisseleri, bir önceki seanstaki büyük kayıpların ardından yeniden toparlanarak Salı günü büyük artışlar kaydetti, ancak Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate Capital’in geçtiğimiz hafta iflas etmesiyle sektörde dalgalanma devam etti.

Bazı durumlarda artış göz kamaştırıcı olsa da, çoğu hisse senedi son birkaç gündeki kayıplarını henüz tam olarak toparlayamadı. Hisse senetlerinin çoğu, Salı günkü kazançlarına rağmen bir hafta önceki seviyelerinin çok altında işlem görüyor.

Seans ilerledikçe ilerlemeler zayıfladı, ancak birçok banka hissesi %10’dan fazla artışla kapandı.

Finans sektöründeki borsa yatırım fonları arasında yer alan KBW Nasdaq Bank Index BKX,
+%3,19
seansın başındaki %5,3’lük yükselişinden gerileyerek günü %3,2’lik yükselişle kapattı. SPDR S&P Bölgesel Bankacılık ETF KRE,
+2.09%
ve Finansal Seçim Sektörü SPDR ETF XLF,
+2.02%
her biri yaklaşık %2 yükseldi.

Bazı olumlu gelişmeler de alımları teşvik etmiş olabilir.

Ken Griffin kontrolündeki koruma fonu Citadel Advisors LLC, Western Alliance Bancorp WAL’ın %5,3 hissesini satın aldığını açıkladı.
+%14,36,
göre bir 13G dosyalama Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile.

Citadel, şu anda 1,31 milyondan 5,78 milyon Western Alliance hissesine sahip olduğunu söyledi. 2022 sonu itibariyle.

Western Alliance’ın hisseleri bir önceki seansa göre %47 kaybının ardından %14,4 arttı.

Ayrıca Oku: SVB’de ters giden ne oldu? Eski FDIC başkanı ve diğer bankacılık uzmanları bunu yıkıyor.

Uzun süredir bir bankacılık yöneticisi, Signature Bank, Silicon Valley Bank ve Silvergate’in başarısızlığı geçen hafta finans sektörünü alt üst ederken, 2023 bankacılık krizinin geçmişteki patlamalardan daha az şoka neden olduğunu söyledi.

Signature Bank, SVB Financial SIVB’nin bir birimi olan Silicon Valley Bank’ın hızlı para çekme işlemlerinin ardından kapanmasından sadece birkaç gün sonra hafta sonu çöktüğü için, ABD hükümeti teminatsız mevduatları desteklemek için yeni Banka Vadeli Finansman Programını hızla uygulamaya koydu.

Gözlemciler, Dodd-Frank sonrası daha fazla düzenleme ve daha yüksek sermaye gereksinimleri dünyasında, banka iflaslarının insanların hafızasında nispeten taze kaldığını ve günümüzde daha az şok edici olduğunu söyledi.

Ayrıca okuyun: Silicon Valley Bank, Adalet Bakanlığı ve SEC tarafından soruşturma altında çöktü: rapor

1981’den 1985’e kadar Federal Deposit Insurance Corp.’a başkanlık eden ve 2010’dan 2014’e kadar %0,53 ile Fifth Third Bancorp FITB’nin başkanı olarak görev yapan Bill Isaac, Silicon Valley Bank’ın yeni girişimlere odaklanarak riskli bir kredi portföyünü koruduğunu söyledi.

Isaac, Unsur.net’a “Aynı kredi türlerinde bir risk yoğunlaşması vardı” dedi. “Diğer bankalar gibi finanse edilmiyorlardı – daha büyük sigortasız mevduatlarla finanse ediliyorlardı. Sıcak para gerginleştiğinde kaçar.”

Isaac, Silicon Valley Bank’ın başarısızlığının, 1984’te meydana gelen Büyük Buhran’dan bu yana ABD’deki en büyük banka başarısızlığı olan Continental Illinois’in çöküşünü yansıttığını, çünkü her iki bankanın da yüksek riskli mevduatlara sahip olduğunu söyledi.

Isaac, “Continental Illinois’e kıyasla bu tür şeylere daha alışkınız ve bunun üstesinden gelebileceğimizi biliyoruz,” dedi.

Pennsylvania Üniversitesi Carey Hukuk Fakültesi’nden Profesör Jill E. Fisch, banka hücumlarının piyasalara yabancı olmadığını, ancak geçen hafta yaşanan üç başarısızlığın bankacılık sistemini karıştırmaya devam edip etmeyeceği konusunda belirsizliğin devam ettiğini söyledi.

Fisch, “Bu başarısızlıklara varlık tutma ve ekonomik ortamın birleşimi neden oldu” dedi.

Sosyal medyanın, mevduat sahiplerinin üç bankaya hücumunu hızlandırmasında büyük olasılıkla bir rol oynadığını söyledi ve Pazartesi günü banka hisselerindeki zayıflığın, kötü haberlerin sosyal medyada yankılanması nedeniyle “tipik bir güçlü piyasa tepkisi” anlamına geldiğini kaydetti.

Ancak, yatırımcılar tarafından alevlenen korkuların doğrulanıp doğrulanmadığını göreceğiz” dedi.

Fisch, “Banka başarısızlıklarını her zaman göreceğiz, ancak sistemin bozulup bozulmadığını söylemek için henüz çok erken” dedi. “Bir süre bilemeyeceğiz.”

Ayrıca okuyun: First Republic ve Western Alliance, büyük kayıpların ardından bölgesel banka hisselerinde büyük toparlanma hızını artırıyor

Halka açık bir bankada adını vermek istemeyen bir yönetici, son seanslarda banka hisselerindeki keskin kayıpların “çok ciddi” olduğunu, ancak hisse senetlerinin piyasa dip noktası oluşana kadar toparlanmayacağını söyledi.

Satış, birçok borç verenin, Silikon Vadisi Bankası tarafından tutulan yeni başlayanların mevduatlarından çok daha güvenli olduğu düşünülen bol miktarda tüketici mevduatına sahip, mahkum bankalardan çok daha çeşitli bir müşteri tabanına ve kredi portföyüne sahip olmasına rağmen geldi.

Yönetici, “Süper-bölgesel bankaların çok daha ayrıntılı bir mevduat tabanına sahip daha geleneksel modelleri var” dedi. “İnsanlar bankaların hisse başına defter değerine soğuk bakıyor.”

Yönetici, Pazartesi günkü büyük satışın, yatırımcıların uzun vadeli menkul kıymetler gibi bankaların elinde bulunan varlıkları yeniden değerleme çabalarını yansıttığını söyledi. Silikon Vadisi Bankası, uzun vadeli menkul kıymetleri zararına satmak zorunda kaldığında ve müşterilerinden çekilen paraları karşılamak için nakit toplamaya ihtiyaç duyduğunda sorunlarla karşılaştı.

Yönetici, federal hükümetin bankanın yeni backstop çabası olan Banka Vadeli Finansman Programı’nın başka bir bankanın iflas etmesi durumunda sigortasız mevduatları koruyacağını, ancak bunun bankalar için son çare olarak görüldüğünü söyledi.

Yönetici, programı kullanan herhangi bir bankanın genel mali durumu hakkında itibarını potansiyel olarak etkileyebilecek sorularla karşılaşabileceğini söyledi. Ayrıca, piyasanın mevduat çekimlerini karşılamak için devlet destekli borca ​​nasıl değer vereceği de görülecektir.

Yönetici, yatırımcıların geçen hafta spot mevduatların durumunu ve ayrıca toplam mevduat ve fonlama akışlarını kontrol etmek için şüphesiz ilk çeyrek banka sonuçlarını yakından izleyeceklerini söyledi.

Ayrıca okuyun: “Burada gerçek bir tehlike görmüyorum”: Michael Burry, ABD bankacılık krizinin “çok hızlı” çözüleceğini söyledi

Finansal teknoloji girişimi Finery Markets’in CEO’su ve kurucu ortağı Konstantin Shulga yaptığı açıklamada, işletmelerin, özellikle dijital varlık piyasalarında yer alıyorlarsa, bankacılık ve ödeme ilişkilerini çeşitlendirmeyi düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Blake Harris Law’ın yönetici ortağı Blake Harris yaptığı açıklamada, “bankacılık sektöründe bir dava dalgası görmeyi beklediğini ve banka yetkililerinden yatırımcılara, müşterilere ve daha fazlasına kadar kimlerin sorumlu tutulacağına dair görünürde net bir son olmadığını” söyledi. ”

Capital.com’da kıdemli bir piyasa analisti olan Daniela Hathorn, banka başarısızlığının Federal Rezerv’e para politikasını faiz oranlarını yükseltmekten uzaklaştırması için bir neden verebileceğini söyledi.

Hathorn yaptığı açıklamada, “Bankacılık sisteminin kırılganlığı ve faiz oranlarının ABD ekonomisindeki borç verenleri etkilemesi, gerçekten SVB ve Signature Bank’ın çöküşüyle ​​bağlantılı hale geldi” dedi. “Bu, merkez bankasının para politikasını tersine çevirmeye veya ılımlılaştırmaya başlaması için bir dönüm noktası olabilir.”

Ayrıca okuyun: Fon yöneticisi, bankalarda tutulan devlet tahvillerinin bir sonraki mali krizin sözde ‘zehirli varlığı’ olabileceğini söylüyor

Bu arada, federal hükümetin sigortasız banka mevduatlarını durdurma hamleleri nihayet işe yaramış gibi görünüyordu.

KBW analistleri, daha büyük sigortasız despot varlıkları olan bankaların satışta bir hedef olduğunu söyledi.

KBW Salı günü yaptığı açıklamada, sektörde sigortasız mevduat korkusu, artan banka düzenlemeleri ve Fed’in bankalar için yeni backstop programının etkinliği konusundaki belirsizliklerin devam ettiğini söyledi.

“Yatırımcılar, yılın diğer tarafında bankacılık sektörünün kazanç/karlılık görünümü konusunda daha temkinli hale geliyor. [Monday’s] değerleme için olumsuz etkileri olabilecek stres, ”dedi KBW.

Ayrıca okuyun: SVB’de ters giden ne oldu? Eski FDIC başkanı ve diğer bankacılık uzmanları bunu yıkıyor.

Bu arada, Moody’s Investors Service Salı günü ABD bankacılık sistemini durağandan negatife indirdi. Derecelendirme kuruluşu, hareketin Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate Bank’ın mevduat işlemleri ve başarısızlıklarının ardından “faaliyet ortamındaki hızlı bozulmayı” yansıttığını söyledi.

Moody’s ayrıca, derecelendirme kuruluşu First Republic Bank’ın “resmi sektör borçlanma kapasitesine” ve özel bankacılık ve yüksek net değerli bireyler için özel servet yönetimindeki güçlü imtiyazına kredi vermesine rağmen, altı bölgesel bankayı potansiyel bir not indirimi için incelemeye aldı.

İlk Cumhuriyet Bankası FRC,
+%26,98
Pazartesi günü değerinin yaklaşık %62’sini kaybettikten sonra %27,8’lik bir kazançla işlemi kapattı. Hisse hala bir hafta önceki kabaca 114$ değerinin yarısından daha az bir seviyede işlem görüyor.

PacWest Bancorp PACW,
+%33,85
Pazartesi günü normal işlemlerde %21 geriledikten sonra yaklaşık %34 yükseldi.

Comerica Inc.CMA,
+%3,99
Pazartesi günü %28’lik bir gerilemenin ardından %4 arttı.

Müşteriler Bancorp Inc. CUBI,
+%3,79
KUBİ,
+%3,79
önceki seansta %24 düştükten sonra %3,8 yükseldi.

Büyükşehir Bankası Holding A.Ş. MCB,
+%38,98
Pazartesi günü yaklaşık %44’lük düşüşün ardından %39 arttı.

KeyCorp. ANAHTAR,
+%6,94
%27 düştükten sonra %6,9 yükselirken, PNC Finansal Hizmetler Grubu A.Ş. PNC,
+%0,36
önceki seansta %5,2 kaybettikten sonra %0,4 yükseldi. Citizens Financial Group Inc. CFG,
+4.08%
Pazartesi günü %11 düştükten sonra %4,1 yükseldi. Bölgeler Financial Corp. RF,
+%0,58
%0,6 arttı. Doğu Batı Bancorp EWBC,
+%10,73
%10.7 yükseldi.

Ayrıca okuyun: Cumhuriyetçi cumhurbaşkanı adayları bankacılık krizine tepkiyi patlattı: ‘Biden bunun bir kurtarma paketi değilmiş gibi davranıyor’

Ayrıca okuyun: Bu fon yöneticisi, faiz oranları yükseldikçe paranın finansal sistemden çıkacağı konusunda uzun süredir uyarıda bulunuyor. İşte şimdi yatırımcılar için tavsiyesi.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: