Anasayfa / Ekonomi Haberleri / First Republic, satmayı düşündüğü raporların ortasında değerinin üçte birini kaybetti

First Republic, satmayı düşündüğü raporların ortasında değerinin üçte birini kaybetti

First Republic Bank’ın hisseleri, ülkenin en büyük bankalarının bankaya 25 milyar dolar destek sağlamak için görüşmelerde bulunduğuna dair haberlerin ardından, günün erken saatlerinde yaşanan büyük kayıpların ardından Perşembe günü yükseldi.

Wall Street Gazetesi bildirdi Morgan Stanley MS,
+1.91%,
JPMorgan ChaseJPM,
+1.77%,
şehir grubu C,
+1.34%,
Goldman Sachs Group Inc.GS,
+0.71%,
Bank of America Corp BAC,
+0.90%
ve diğerleri, First Republic tarafından tutulacak her bankanın kendi bilançosundan her biri 5 milyar dolarlık mevduat yapmayı düşünüyor.

Büyük bölgesel bankalar Truist Financial Corp. TFC,
+0.61%,
ABD Bancorp USB,
+2.29%
ve PNC Finansal Hizmetler Grubu A.Ş. PNC,
+4.01%
rapora göre, müzakereler devam eden planda yer alıyorlar.

Gazetenin, duruma aşina kaynaklara dayandırdığı haberine göre, bankalar son günlerde First Republic mevduat sahiplerinden çektikleri parayı iade edeceklerdi.

Daha önce First Republic hissesi, bankanın şirketin potansiyel bir satışı da dahil olmak üzere stratejik seçeneklerini araştırdığına dair haberler arasında tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı.

Banka hisseleri, seansın başlarında daha büyük kayıplar yaşadıktan sonra pozitif bölgeye geçti.

Birinci Cumhuriyet’in FRC’si,
+%5,58
hisse senedi %5,2 yükseliyor. First Republic’in tahvilleri de yükseldi.

Günün erken saatlerinde, hisse senedi yaklaşık üçte bir oranında düşerek hisse başına 22,48 $ olan tüm zamanların en düşük seviyesi olan 30,99 $’dan işlem gördü.

Silicon Valley Bank, Silvergate Bank ve Signature Bank’ın son günlerde iflas etmesinden sonra hisse senedi geçen hafta yaklaşık %66 düştü.

Bloomberg Çarşamba günü geç saatlerde, San Francisco merkezli bankanın likiditesini artırmanın yollarını aradığını ve muhtemelen daha büyük rakiplerinden ilgi çekeceğini bildirdi.

First Republic’in bir sözcüsü, Unsur.net’a olası bir satış hakkında yorum yapmayı reddetti.

Sektör bu arada Credit Suisse Group CS’nin de kaderini belirledi.
+%1,85,
“likiditesini önleyici olarak güçlendirmek” için İsviçre merkez bankasından yaklaşık 54 milyar dolar borç alacağını söyledi.

Ayrıca okuyun: Credit Suisse hisseleri, bankanın Swiss National Bank’tan borç alıp borcunu geri alacağını açıklamasının ardından sıçradı

First Republic’in hissesi, Silicon Valley Bank SIVB tarafından hizmet verilen risk sermayesi ve özel sermaye şirketleri evrenindeki aynı müşterilerin bazılarına hizmet ettiği için düşüş eğilimine karşı savunmasız kaldı.
,
geçen hafta başarısız oldu.

Yatırımcılar daha sonra Birinci Cumhuriyet’i düşecek bir sonraki domino taşı olarak görmeye yöneldiler ve hisseleri keskin bir şekilde düştü.

Bankanın sıkıntılarına ek olarak, S&P Global Ratings ve Fitch Ratings, Çarşamba günü First Republic’in borcunu, daha güvenli olduğu düşünülen daha büyük bankalara mevduat kaçışına ilişkin endişeler nedeniyle önemsiz tahvil bölgesine indirdi.

Daha fazla gör: First Republic Bank, S&P ve Fitch tarafından daha fazla mevduat kaçışının kârlılığa zarar vereceği korkusuyla ‘çöp’ seviyesine düşürüldü

Bir JPMorgan analisti Perşembe günü erken saatlerde perakende tüccarların geçen hafta yaklaşık 88 milyon $ değerinde First Republic tek borsada işlem gören fon sattığını ve bu yatırımcılar tarafından terk edilen 163 milyon $’ lık finansal ETF’lerin çoğunu oluşturduğunu söyledi. Bu toplamın yaklaşık 104 milyon doları bölgesel bankalardan geldi.

First Republic’in hisseleri son 12 ayda %82 düşerken, S&P 500 SPX,
+%1,53
%10,7 düştü.

Pazar günü First Republic, Federal Rezerv ve JPMorgan Chase & Co.
+1.77%,
70 milyar dolardan fazla kullanılmayan likidite sağlıyor.

Odeon Capital’den bankacılık analisti Richard Bove Çarşamba günü Unsur.net’e First Republic’in borç notunun düşürülmesinin şirket için “oldukça şok edici” olduğunu çünkü borçlanma maliyetlerini artıracağını ve işletmenin sağlığı hakkında soru işaretleri yaratacağını söyledi.

Ancak Bove, şirketin JPMorgan Chase ile olan kredi limitinin ve federal bankacılık düzenleyicilerinin dikkatli gözlerinin bankayı sağlıklı tutacağını söyledi.

“Şirketin başı büyük belada mı? Hayır, dedi Bove. “ABD hükümetinin buna izin vereceğini sanmıyorum.”

Bununla birlikte, bankanın sabit getirili ipoteğe dayalı menkul kıymetlere çok sayıda yatırım yapması ve mevduat tutma maliyetinin artması gibi bazı zayıf yönleri olduğunu söyledi.

Ayrıca okuyun: Bölgesel ve büyük banka hisseleri, artan bankacılık krizi korkuları arasında dalgalı


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: