Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Finansal başarının 3 anahtarı

Finansal başarının 3 anahtarı

Mali geleceklerini güvence altına almaya hevesli görünen üniversite öğrencileriyle düzenli olarak konuşma fırsatına sahip olduğum için şanslıyım.

“Öğretmek öğretmeni öğretir” diye eski bir söz vardır ve ben bundan her zaman ders çıkarırım. Tekrar tekrar öğrendiğim bir şey, yatırım başarısını temel unsurlarına indirgemenin değeridir.

Üniversite öğrencileri, başarının üç anahtarını kavramayı kolay buluyor:

 • Matematiği takip et.

 • Tarihi anlayın.

 • Birikimlerinizi otomatik olarak yapın.

Bu fikirleri detaylandırmadan önce, iki önemli noktayı daha paylaşmak istiyorum.

BirinciSon zamanlarda bir yolculuk olarak yatırım yapmakla bir dizi etkinlik olarak yatırım yapmak arasındaki farktan bahsetmeye başladım.

Çoğu yatırımcı, şu anda son derece önemli görünen olaylara, birkaç yıl içinde yalnızca uzak anılar olacağı neredeyse kesin olan olaylara çok fazla dikkat ediyor.

 • Bugünlerde odak noktası birkaç bankanın çöküşü.

 • Ekim 1987’de, felaket gibi görünen olay, S&P 500 SPX’te bir günlük %22’lik kayıptı.
  +0.89%
  (bu arada karlı bir yıl geçirdi).

 • 2001’de 11 Eylül’dü.

 • 2008’de en büyük olay emlak piyasasının çökmesiydi.

Bu olaylar önemsiz değil. Pek çok acıya ve endişeye neden oldular ve bazı durumlarda şimdi neden oluyorlar. Ancak ömür boyu sürecek bir yatırım portföyü oluşturmak için gerekli olan uzun vadeli yolculukla yapacakları pek bir şey yok.

Okumak: Biden’ın ilk vetosu, 401(k)’nizi ve ABD’nin iklim değişikliği mücadelesini etkiliyor

Bu beni bir ikinci En önemli nokta, gençlere söylemeye başladığım bir şey: Yatırım yaptığınızda, aslında sizin için çok çalışan birçok ortakla uzun vadeli bir iş kuruyorsunuz.

Jason Sudeikis ve “Ted Lasso” ekibinin diğer üyeleri, Başkan Biden ile akıl sağlığını görüşmek üzere Pazartesi günü Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında göründüler. Fotoğraf: Saul Loeb/AFP/Getty Images

Yatırım kariyeriniz boyunca, kıdemli ortak, patron sizsiniz.

Olağanüstü bir şey yapmadan, zamanla işinizi muhtemelen yaşadığınız yerin yakınındaki birçok alışveriş merkezinden daha değerli bir hale getirebilirsiniz.

Her iş, genellikle sahibinin bir miktar sermaye koymasıyla bir yerde başlar. Yaklaşık 40 yıl önce 15.000 $ koyarak bir iş kurdum, ardından yıllar içinde binlerce saatlik çalışmayla devam ettim; artık hiçbir parçasına sahip olmadığım iş şimdi milyonlar değerinde.

Okumak: Finansal geleceğinizi güçlendirmenin basit yolları

Ayda 500 Dolar veya yılda 6.000 Dolar yatırım yaparak işe başlayan genç bir üniversite mezunu, ortaya çıkan ortaklık için yorulmadan çalışmaya motive olmuş bir grup iş ortağını hemen “işe alabilir”.

Bir (veya birkaç) endeks fonuna yatırım yaparsanız, anında sizin için çalışan binlerce şirkete, binlerce CEO’ya ve milyonlarca çalışana sahip olabilirsiniz. Onlar sizin ortaklarınızdır.

Okumak: BlackRock CEO’su Larry Fink, emekliliği küresel ekonominin karşı karşıya olduğu ‘sessiz kriz’ olarak görüyor

İlk yıllarda, yaptığınız şey (özellikle yatırım yapmaya devam ettiğiniz para), “işinizin” büyüyen değerindeki farkın çoğunu oluşturacaktır.

Ama bir süre sonra binlerce çalışkan iş ortağınızın yaptıkları (yani borsa) daha çok etki yapacaktır.

Yine de her zaman kıdemli ortak, kontrol gücü sizsiniz. İşinizin nihai başarısı, ortaklığı nasıl yönettiğinize bağlı olacaktır.

Bu bizi daha önce bahsettiğim üç “başarının anahtarına” geri götürür.

Okumak: Şimdi emekliler için yüksek faizli yatırımlar

matematiği takip et

Dilediğiniz veya umduğunuz her şeye rağmen, ilkokul matematiğinin temel bir ilkesinden kaçış yoktur: Para biriktirmeye ne kadar erken başlarsanız, sonuçlarınız o kadar iyi olur.

Geçenlerde yaklaşık 150 Rutgers Üniversitesi Onur Topluluğu mühendislik öğrencisiyle bu konu hakkında konuştum ve mesajımı kolayca anladılar. Sen de yapabilirsin.

Basit matematik ayrıca, yıllık yatırım getirinizi %0,5 artırabiliyorsanız, şunları da yapabileceğinizi gösterir: ömür boyu kazancınızı %28 artırın.

Bunu iki katına çıkarırsanız, %1 ek getiri için yüzde artışı iki katından fazla%64’e.

Ayrıca temel matematik büyük faydalara işaret ediyor tasarruflarınızı her yıl otomatik olarak artırmaktan. Bu piyasaya bağlı değildir; tamamen kıdemli ortak olarak işinizi büyütme taahhüdünüzün sonucudur.

İşte bu üç tablonun ilk ortaya çıktığı makale: Genç yatırımcılar, bu adımları izleyerek zengin veya süper zengin emekli olabilir.

Bu roket bilimi değil, sadece matematik. teması buydu Rutgers mühendislik öğrencilerine sunumum.

Okumak: Emekliler için en iyi 9 Vanguard fonu

Tarihi anlayın

Bu pek çok alanı kapsıyor, ancak burada tarihin bize yatırım işinizi nasıl başarılı bir şekilde yürüteceğiniz konusunda öğrettiği yarım düzine önemli şey var.

 • Tüm varlık sınıfları eşit yaratılmamıştır. Küçük sermayeli hisse senetleri ve değerli hisse senetleri, zaman içinde büyük sermayeli hisse senetlerinden ve büyüyen hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi.

 • Çeşitlendirme en iyi arkadaşınız olmalıdır. Binlerce kurumsal girişimde hisseye sahip olarak, bunlardan biri patladığında işinizin mahvolmayacağından emin olacaksınız.

 • Harcamalar önemlidir. Satış komisyonları, yönetim ücretleri, işlem ücretleri ve vergiler, aksi takdirde sizin olabilecek yüzde 2’ye kadar getiriyi kolayca ekleyebilir.

 • Piyasayı yenmenin cazibesi güçlü, ama bu enayiler için bir tuzak. Aktif yöneticilere güvenen çoğu yatırımcı, basit, ucuz endeks fonlarının getirilerini bile elde edemez.

 • Risk gerçektir ve aşırı istekli yatırımcılar kafalarını aşabilirler. Bir yatırımcı olarak, hareketin bir kısmını hak ediyorsunuz. Ancak açgözlülüğün iç huzurunuzu tehlikeye atmasına izin verirseniz muhtemelen pişman olursunuz.

Birikimlerinizi otomatik pilota koyun

Gelecekte yıllar veya on yıllar sürebilecek bir hedef için para biriktirmeye çalışırken, zaman zaman bir kenara ayırmanız gerektiğini bildiğiniz para için başka kullanımlar bulacağınızı garanti ederim.

Daha acil bir meseleyi hallettikten sonra bunu telafi edebileceğinden emin olabilirsin. Bunu yaptığınızda, yakın vadede herhangi bir olumsuz sonuçla karşılaşmazsınız. Ve beyniniz muhtemelen size her şeyin yolunda olduğunu söyleyecektir.

Ne yazık ki, tüm sonuçları fark ettiğinizde, uzun vadeli hasar çoktan verilmiş olabilir ve iyileşme neredeyse imkansızdır.

Çözümü basit: bankanız, çalışan emeklilik planınız veya yatırım fonunuz aracılığıyla birikimlerinizi otomatikleştirin.

Zeki gençler, Warren Buffett’ın sık sık alıntılanan, harcamalarınızı para biriktirdikten sonra yapın tavsiyesini anlamakta hiç zorluk çekmiyorlar.

Bunu hayata geçirenler muhtemelen kendi kuşağının en başarılı yatırımcıları arasında yer alacaktır.

Sen de yapabilirsin.

Richard Buck bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Paul Merriman ve Richard Buck, “Milyonlarca Konuşuyoruz! Emekliliğinizi Güçlendirmenin 12 Basit Yolu.” Bedava polisini aly.


İlginizi Çekebilir

Üç aylık satışlar %60 düşerken SolarEdge’in hisseleri %14 düştü

SolarEdge Technologies Inc.’in hisseleri, invertör ve diğer güneş enerjisi ekipmanı üreticisinin üç ayda bir satışlarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.