Anasayfa / Ekonomi Haberleri / FedEx’in agresif maliyet indirimleri, yatırımcı hissiyatı mücadelesinde zayıf talebi geride bırakıyor

FedEx’in agresif maliyet indirimleri, yatırımcı hissiyatı mücadelesinde zayıf talebi geride bırakıyor

Paket teslimcisi FedEx Corp., önümüzdeki aylarda 4 milyar dolardan fazla maliyet kesintisi hedefliyor. Ancak yatırımcılar, Eylül ayında hisseyi yumrukladıktan sonra, nakliye talebindeki süregelen zayıflığa rağmen harcamaları kısma ve fiyatları yüksek tutma çabaları mali tablolara girmeye başladığından, Perşembe günü mesai sonrası ticarette hisseyi yukarı fırlattı.

İcra Kurulu Başkanı Raj Subramaniam, Perşembe günü geç saatlerde şirketin üçüncü çeyrek kazanç çağrısında FedEx FDX’in,
+4.48%
o çeyrekte yıldan yıla 1,2 milyar dolar tasarruf etmişti. Ayrıca potansiyel olarak personel pahasına ileride daha fazla kısıtlama sinyali verdi.

Subramaniam, geçen ay FedEx’in yönetici kadrolarını %10 azaltacağını açıkladıktan sonra, şirketin “personel sayısını agresif bir şekilde yönetmeye devam edeceğini” söyledi. Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanacak olan mali yılın sonuna kadar ABD çalışan sayısının 25.000 kişi daha az olmasını bekliyordu. FedEx, 5 Nisan’da maliyet azaltma kampanyasında bir “güncelleme etkinliği” düzenlemeyi planlıyor.

Perşembe günü yapılan görüşme sırasında yöneticiler, uçuş saatlerini ve diğer maliyetleri azaltacaklarını ve daha fazla jeti park edeceklerini veya aşamalı olarak kullanımdan kaldıracaklarını söylediler. Baş Müşteri Sorumlusu Brie Carere, şirketin düşen paket hacimleri ve satışlarla karakterize edilen daha zorlu bir talep ortamında “biraz ılımlılık” görmeye başladığını söyledi.

Avrupa’daki hizmetler iyileşirken, Asya’daki işler dengesizliğini korudu. FedEx’in ABD ve Kanada’daki kara yoluyla nakliye işi olan FedEx Ground’da, paket başına gelirde %11’lik bir artış ve maliyet kesintileri sonuçlara yardımcı oldu. Carere, FedEx’in “en yüksek ek ücretler için daha fazlasını elde ettiği” veya dalgalanan yakıt maliyetlerini dengelemek için kullanılan teslimat ücretleri için daha fazlasını aldığını söyledi.

Hisseler Perşembe günü mesai saatlerinden sonra %11.4 arttı.

FedEx, üçüncü çeyrek mali net gelirini geçen yılın aynı çeyreğindeki 1.11 milyar $ veya hisse başına 4.20 $’a kıyasla 771 milyon $ veya hisse başına 3.05 $ olarak bildirdi. Gelir, geçen yılın aynı çeyreğinde 23,6 milyar dolardan 22,2 milyar dolara geriledi.

“İş optimizasyonu” ve diğer maliyetlere göre ayarlanan FedEx, önceki yıl hisse başına 4,59 $’a kıyasla hisse başına 3,41 $ kazandı. FactSet anketine katılan analistler, hisse başına kazancın 22,72 milyar $ gelir üzerinden 2,71 $ olarak ayarlanmasını tahmin ediyor.

FedEx, tüm yıl için hisse başına tam yıl kazancının önceki bir tahmine göre 14,60 ila 15,20 ABD Doları arasında olmasını beklediğini söyledi.

Subramaniam, FedEx’in Perşembe günü erken saatlerde yayınlanan kazanç açıklamasında, “Verimliliği artırmak için aciliyetle hareket etmeye devam ettik ve maliyet eylemlerimiz geçerli mali yıl için daha iyi bir görünüm sağlayarak etkili oluyor” dedi.

FedEx, salgın kısıtlamaları sırasında talep patlamasının ardından e-ticaret ve teslimatlara yönelik zayıf talebin ardından nakliye fiyatlarını artırdı ve hava ve kara sevkiyatlarını kesti.

Ancak, bu çabalar analistleri cesaretlendirdi. Stifel Nicolaus analisti Bruce Chan, Çarşamba tarihli bir araştırma notunda, FedEx’in maliyetleri düşürme çabalarının “mevcut, derin indirimli değerlemede zorlayıcı bir yatırım fırsatı” için yapıldığını söyledi. Yine de, titrek bir ekonominin şirkete “maddi riskler” getirdiğini kaydetti.

Stephens analisti Jack Atkins, Perşembe günü geç saatlerde bir notta, FedEx’in sonuçlarının ardından iyimserdi.

“FDX’in son aylarda büyük ölçüde bir konsensüs hedge fonu olduğuna ve sağlam bir çeyrek beklendiğine inansak da, artışın büyüklüğünün ve rehberliğe yapılan yukarı yönlü revizyonun yarın anlamlı bir performansa dönüşmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

FedEx’in hisseleri son 12 ayda %12,4 düştü. Karşılaştırıldığında, S&P 500 Index SPX,
+%1,76
bu süre içinde %10 düştü.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: