Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Federaller teknoloji şirketlerini uyardı: ‘Yapay zeka yutturmacanıza’ dikkat edin

Federaller teknoloji şirketlerini uyardı: ‘Yapay zeka yutturmacanıza’ dikkat edin

Şirketler, yapay zekanın işlerini geliştirme yollarını abartmaya devam ediyor ve hükümet de bunun farkına varıyor.

Bir Federal Ticaret Komisyonu avukatı, Pazartesi günü şirketleri AI emelleri ve ürünleri hakkında yanıltıcı pazarlama iddialarında bulunmamaları konusunda uyardı ve işletmelerin “bu iddialar desteklenmediğinde FTC’nin ne yapabileceğini tahmin etmek için bir makineye ihtiyacı olmadığını” söyledi.

FTC’nin reklam uygulamaları bölümünde avukat olan Michael Atleson, bir blog yazısı “AI iddialarına sahip bazı ürünler ilk etapta reklamı yapıldığı gibi çalışmayabilir”, “FTC uygulama amaçları için – bir ürünün etkinliği hakkında yanlış veya asılsız iddialar bizim ekmeğimiz ve tereyağımızdır.”

Uyarısı, AI’nın neler yapabileceği ve yaratıcı şekillerde nasıl kullanılabileceği konusunda daha popüler bir anlayışa yol açan OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotunun yükselen popülaritesi ile beslenen Wall Street ve başka yerlerde AI’ya olan çılgınca ilginin ortasında geldi. Microsoft Corp. MSFT’den sonra,
+%0,38
Alphabet Inc.’in GOOGL’sine meydan okumak amacıyla bu teknolojiyi Bing arama motoruna dahil etti,
+0.83%

GOOG,
+%0,84
baskın arama motoru, yelpazedeki şirketler benzer ilgiyi umarak trendin üzerine atlıyorlar.

Ayrıca bakınız: AI ve ChatGPT çabalarına rağmen Microsoft’un hala “tırmanması gereken bir dağ” var

Atleson, “AI aldatmacası bugün oyuncaklardan arabalara, sohbet robotlarına ve aralarındaki pek çok şeye kadar birçok üründe oynuyor” dedi ve pazarlamanın bu konuda oynadığına dikkat çekti.

FTC, AI ile ilgili reklamları değerlendirirken bir dizi faktöre bakacaktır.

Atleson, “Örneğin, bilgisayarların genel olarak insan davranışına ilişkin güvenilir tahminlerde bulunabildiği bilim kurgu dünyasında yaşamıyoruz” diye yazdı. “Performans iddialarınız, bilimsel destekten yoksunsa veya yalnızca belirli kullanıcı türleri için veya belirli koşullar altında geçerliyse yanıltıcı olacaktır.”

Ayrıca, AI çabalarını satan birçok şirketin ürünlerinde aslında hiç AI bulunmayabileceğine dair rahatsız edici bir his var.

“Ürününüzün yapay zeka özellikli olduğuna dair asılsız iddialardan paçayı kurtarabileceğinizi düşünüyorsanız, tekrar düşünün.”


— Michael Atleson, FTC’nin reklam uygulamaları bölümünde avukat

Atleson, “Ürününüzün yapay zeka özellikli olduğuna dair asılsız iddialardan kurtulabileceğinizi düşünüyorsanız, tekrar düşünün” diye yazdı. “Bir soruşturmada, FTC teknoloji uzmanları ve diğerleri, kaputun altına bakıp diğer malzemeleri analiz ederek içindekilerin iddialarınızla uyuşup uyuşmadığını görebilir.”

Bu anlamda, “geliştirme sürecinde yalnızca bir AI aracı kullanmak, içinde AI bulunan bir ürünle aynı şey değildir.”

Ek olarak FTC, yapay zeka destekli ürünlerin normal ürünlerden daha iyi olduğu iddialarını değerlendirecek. Şirketler “belki daha yüksek bir fiyatı haklı çıkarmak veya işçi kararlarını etkilemek için” bu tür şeyler iddia ediyor, ancak “bu tür karşılaştırmalı iddialar için de yeterli kanıtlara ihtiyaçları var ve böyle bir kanıt elde etmek imkansızsa, o zaman iddia.”

Görüş: AI hisse senetlerine yatırım yapıyorsanız, bu gelir ve kazanç hilelerine dikkat edin

Atleson, şirketlerin, işler ters giderse geçiş izni isterken yapay zekanın harikalarını nefessiz bir şekilde itiraf edebileceklerini öne sürdü.

“Bir şeyler ters giderse – belki başarısız olur veya taraflı sonuçlar verir – teknolojinin üçüncü taraf geliştiricisini suçlayamazsınız” dedi. “Ve sorumlu olmadığınızı söyleyemezsiniz çünkü bu teknoloji, anlayamadığınız veya nasıl test edeceğinizi bilmediğiniz bir ‘kara kutu’dur.”


İlginizi Çekebilir

Ilımlı bir hava istiyoruz ve dağlardan bir saat uzaklıkta ve kumsala üç saatten az mesafede yaşıyoruz — nerede emekli olmalıyız?

Eşim ve ben 57 yaşındayız ve beş yıl içinde emekli olmayı düşünüyoruz. İşte bir yerel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: