Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fed’den Mester ileride faiz oranlarını ‘biraz’ daha yüksek görüyor

Fed’den Mester ileride faiz oranlarını ‘biraz’ daha yüksek görüyor

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, merkez bankasının enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını daha da yükseltmek zorunda kalacağını beklediğini söyledi.

“Modal projeksiyonuma göre, enflasyonu %2’ye kadar sürekli bir düşüş yörüngesine oturtmak ve enflasyon beklentilerini çıpalı tutmak için, para politikası bu yıl federal fon oranı %5’in üzerine çıkarak ve reel federal fon oranı ile biraz daha kısıtlayıcı bölgeye giriyor. Bir süre için pozitif bölgede kalmak,” dedi Mester bir grup profesyonel ekonomik tahminciye Salı akşamı New York’ta yaptığı bir konuşmada.

Cleveland Fed başkanı, Silicon Valley Bank’ın hızlı çöküşünün ardından bankalar üzerindeki son baskının ışığında, görünümü çevreleyen “artan belirsizlik” olduğunu söyledi.

Mester, gerilimlerin “bankaların kredi standartlarını daha da sıkılaştırmasına ve hanehalkı ile işletmelerin harcamalarında daha temkinli olmalarına yol açabileceğini” söyledi.

Mester, “Yön olarak, kredi koşullarının muhtemelen biraz daha sıkı olacağını biliyoruz ve ileriye dönük para politikasının uygun yolunu ayarlamamıza yardımcı olmak için ekonomik görünüm üzerindeki bu etkilerin büyüklüğünü ve süresini değerlendireceğiz” dedi.

Fed’in ekonominin nereye gittiğini anlamak için “tüm verilere” bakması gerekeceğini söyledi.

Mester, Fed yetkililerinin medyan tahminlerinden biraz daha kalıcı enflasyon baskıları gördüğünü söyledi.

Merkez bankasının medyan tahmini, PCE enflasyonunun bu yıl %3,3’e, 2024’te %2,5’e ve 2025’te %2,1’e düşeceği yönünde. Ana enflasyon Şubat ayında yıllık %5’te çalışıyordu.

Fed yetkilileri politika açıklamalarında daha fazla faiz artırımına “ihtiyaç duyulabilir” dediler ve gösterge faiz oranlarını %5-%5,25 aralığına getirecek olan tahminlerine bir faiz artırımı daha eklediler.

SGH Macro Advisors’ın ABD’li baş ekonomisti Tim Duy, enflasyonun yükseldiği ve istihdam artışının güçlü olduğu Fed’in Mayıs başındaki bir sonraki toplantısında duraksamasının zor olacağını düşündüğünü söyledi.

Çalışma Bakanlığı Mart ayı istihdam raporunu Cuma günü yayınlayacak. Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistler, ekonominin 238.000 yeni istihdam yaratmasını bekliyor. Bu tahmin doğruysa, ekonominin yılın ilk üç ayında 1 milyondan fazla istihdam sağladığı anlamına gelir.

Bazı analistler, Fed’in finansal sistemi desteklemek için kolay politika ihtiyacı ile enflasyonu dizginlemek için sıkı politika arasında sıkışıp kaldığını düşünüyor.

Mester konuşmasında iki gol arasında bir denge görmediğini söyledi.

Fed’in bankacılık sistemini güvenli ve sağlam tutmak için düzenleyici ve denetleyici araçlar kullanmasının “hayati” olduğunu söyledi. Ve “iyi formüle edilmiş ve iyi iletilmiş” faiz oranı politikasının düşük enflasyon ve güçlü bir işgücü piyasası hedeflerine ulaşabileceğini söyledi.

CME FedWatch aracına göre, türev piyasalarındaki trader’lar artık Fed’in Mayıs toplantısında faiz artırımını %50’den daha az bir ihtimal olarak görüyor ve bu oranlar mevcut %4,75 – %5 aralığında zirve yaptı. Yatırımcılar, Fed’in yaz aylarında faiz oranlarını düşürmeye başladığını ve yıl sonuna kadar 75 baz puanlık indirimlerin beklendiğini düşünüyor.

10 yıllık Hazine tahvili TMUBMUSD10Y getirisi,
%3,347
%3,34’e gerileyerek banka gerilimi öncesinde ulaşılan %4’lük seviyenin oldukça altına düştü.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: