Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fed’den Collins, bir faiz artışı daha ve bu yıl faiz indirimi olmayacağı tahminini destekliyor

Fed’den Collins, bir faiz artışı daha ve bu yıl faiz indirimi olmayacağı tahminini destekliyor

Boston Fed Başkanı Susan Collins Perşembe günü yaptığı açıklamada, bankacılık sektöründeki stresin uygun faiz oranı politikasının ne olduğunu bilmeyi zorlaştırırken, yüzde 1’lik bir faiz artışının daha makul göründüğünü söyledi.

Collins, Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği konferansında yaptığı konuşmada, “Şu anda mütevazı bir ek politika sıkılaştırması ve ardından bu yılın sonuna kadar beklemeyi bekliyorum” dedi.

Collins’in pozisyonu, Fed yetkililerinin geçen hafta yayınlanan son ekonomik projeksiyonlarındaki medyan tahminleriyle örtüşüyor.

Collins, bir faiz artırımı ve ardından 2024’e kadar sabit oranlarla ilgili bu tahminin “para politikasının enflasyonu düşürmek için yeterince kısıtlayıcı olmama riskini ve artan fiyat baskılarını ele almak için faaliyetin gerekenden daha fazla yavaşlama riskini makul bir şekilde dengelediğini” söyledi.

Boston Fed başkanı, Mayıs toplantısında neye ihtiyaç duyulacağını söylemek için erken olduğunu, çünkü politika yapıcıların 2-3 Mayıs’ta yapacağı toplantıdan önce daha fazla ekonomik veri olacağını söyledi.

Collins, önemli bir durgunluk olmadan enflasyonu düşürmenin bir yolu olduğunu düşündüğünü söyleyerek kendisini “gerçekçi bir iyimser” olarak nitelendirdi.

Boston Fed başkanı, enflasyonun hala çok yüksek olduğunu söyledi.

Son veriler, ekonomide pek çok kişinin tahmin ettiğinden daha güçlü olduğuna dair işaretler gösteriyor. Bu güç, faiz oranı politikasının geçen yılın ikinci yarısına kadar “tamamen kısıtlayıcı bölgeye” girmediğini ve faaliyet üzerindeki tam etkilerini görmek için çok erken olduğunu gösteriyor olabilir.

Collins, işgücü piyasasında yavaşlayan talebin bazı erken belirtileri olduğunu söyledi.

Bu yıl şu ana kadar istihdam artışı ayda ortalama 400.000’in üzerindeyken, kazanımların büyük bir kısmı, pandeminin başlarındaki kayıpları hâlâ “yetiştiren” sektörlerden geldi.

Bu süreç sona erdiğinde, Collins işe almada ücret baskılarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir ılımlılık görüyor.

Collins, Silicon Valley Bank’ın hızlı çöküşünden bankalar üzerindeki stresin, bankaları muhtemelen biraz daha muhafazakar bir görünüm benimsemeye ve kredi verme standartlarını sıkılaştırmaya yönlendireceğini söyledi.

Bunun ekonomiyi yavaşlatmaya ve enflasyonist baskıları azaltmaya katkıda bulunabileceğini söyledi.

Collins, “Bu gelişmeler, ek oran artışlarına olan ihtiyacı kısmen dengeleyebilir,” dedi.

Collins, bankacılık stresinden önce, geçen hafta Fed’in faiz oranlarının nihai bitiş noktası için tahminini yükseltmeyi planladığını söyledi. Ancak, özellikle enflasyon açısından “biraz hayal kırıklığı yaratan haberlere” rağmen Aralık ayında sunduğu tahmini aynı tutmaya karar verdi.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+0.30%
keskin bir şekilde açıldı ancak işlem günü devam ederken zemin kaybetti. 10 yıllık Hazine tahvili TMUBMUSD10Y getirisi,
%3,550
%3,56’ya geriledi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: