Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fed’den acil durum borçlanması, banka stresinin hafifliyor olabileceğine dair bir işaret

Fed’den acil durum borçlanması, banka stresinin hafifliyor olabileceğine dair bir işaret

Sayılar: Bankalar, Silicon Valley Bank’ın başarısızlığının ardından geçen hafta Federal Rezerv’den acil durum borçlanmasını biraz azalttı. 22 Mart’ta sona eren haftada merkez bankasından önceki haftaki 164,7 milyar dolardan 163,9 milyar dolar çektiler.

Önemli ayrıntılar: Bankalar, “indirim penceresi”ni kullanarak Fed’den 110.2 milyar dolar borç aldı. Bu, Fed’in bankalar için geleneksel daimi likidite tesisidir. Bu haftaki borçlanma önceki haftaya göre 153 milyar dolardan düştü.

Fed, bankacılık sektörünün daha fazla banka hücumundan zarar görmesini önlemek için kurulan yeni Banka Vadeli Finansman Programından 53,7 milyar dolar daha borç verdi. Bankaların kredi almasına ve menkul kıymetleri zararına piyasaya satmak zorunda kalmamasına olanak tanır.

Bu, programın başlamasından sonraki ilk birkaç gün olan önceki dönemdeki 11,9 milyar dolardan daha yüksek.

Fed, iflas eden iki büyük bankanın holding şirketlerine, California merkezli SVB ve New York’taki Signature Bank’a borç para verdi.

Fed ayrıca Federal Deposit Insurance Corp. aracılığıyla bankaları strese sokmak için önceki hafta 143 milyar $’dan 180 milyar $ kredi sağladı. FDIC sonunda parayı Fed’e iade eder.

Büyük fotoğraf: Ekonomistler, Silicon Valley Bank’ın son çöküşünden bankalar üzerindeki stresin artıp artmadığını ölçmek için Fed’in haftalık bilanço verilerini yakından izliyorlar.

Fed geçen yıl, pandemi sırasında ekonomiyi ve finansal piyasaları istikrarlı tutma çabalarının bir sonucu olarak 9 trilyon doları aşan bilançosunun yavaşça küçülmesine izin vermek için bir plan yaptı. Bu acil banka kredileri, bu azalmanın bir kısmını tersine çeviriyor.

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, parasal sıkılaştırma programının devam edeceğini ve Fed’in programı değiştirmeyi görüşmediğini söyledi.

Powell, bilanço genişlemesinin geçici olduğunu ve Fed’in para politikasını değiştirmeyi amaçlamadığını söyledi.

Onlar ne diyorlar? Evercore ISI başkan yardımcısı Krishna Guha, müşterilere gönderdiği bir notta, “Fed’in geçen haftaki bilanço açıklaması, ABD bankacılık sektöründeki durumun istikrar kazanıyor gibi göründüğünü gösteriyor” dedi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: