Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fed’de Lael Brainard’ın yerini kim alacak? İşte bilinmesi gereken bazı isimler.

Fed’de Lael Brainard’ın yerini kim alacak? İşte bilinmesi gereken bazı isimler.

Federal Rezerv’de Lael Brainard’ın olası yer değiştirmelerinin isimleri Washington’da dolaşmaya başladı ve Başkan Joe Biden, merkez bankasının yeni başkan yardımcısı olarak bir Latin adayı seçmesi için bir miktar baskıyla karşı karşıya.

Brainard, Beyaz Saray’ın Ulusal Ekonomi Konseyi başkanlığı görevini üstlendi ve Fed’in yedi üyeli yönetim kurulunda bir boşluk yarattı. Brainard aynı zamanda Fed’in başkan yardımcısıydı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın 2 numarası olarak görev yapıyordu.

Onun yerini alacak yaklaşık yarım düzine isim var.

Okumak: Beyaz Saray’a taşınmasıyla Brainard’ın kazandığı ve Powell’ın kaybettiği şey

Eski bir Biden danışmanı olan Evercore ISI analisti Tobin Marcus, eski bir Hazine yetkilisi ve Fed çalışanı olan Karen Dynan ve başka bir eski Hazine yetkilisi olan Janice Eberly tarafından yönetilen bir kısa listenin ortaya çıktığını söyledi.

Janice Eberly (solda) ve Karen Dynan (sağda), Federal Rezerv başkan yardımcılığı pozisyonu için aday olarak bahsedilen en önemli isimler arasında yer alıyor.

Bloomberg, ABD Hükümeti

Morgan Stanley MS baş ekonomisti Seth Carpenter,
+0.69%,
Marcus, başka bir olası aday olduğunu, ancak aday olma ihtimalinin daha düşük görüldüğünü söyledi. Raporlar ayrıca Başkan Barack Obama’nın eski danışmanını ve şu anki Chicago Fed Başkanını da seçti. austan goolsbeeFed Valisi Lisa Cook ve eski üst düzey Fed çalışanı Brian Sack olarak olası adaylar.

Sack, bir zamanlar New York Fed’in Piyasalar Grubunun başkanıydı ve yakın zamanda DE Shaw & Co.’daki görevinden ayrıldı. Bloomberg bildirdi.

“Dynan ve Eberly’nin en muhtemel olduğuna inanıyoruz. Her ikisini de Brainard’ı Demokrat politika yapıcı çevrelerde iyi tanınan başka bir saygın ekonomistle değiştirerek bir süreklilik seçimi olarak görürüz,” diye yazdı Marcus müşterilere bir notta.

Washington merkezli araştırma şirketi Monetary Policy Analytics’in kurucu ortağı Derek Tang, Eberly’nin diğer olası adaylara karşı üstün olduğunu düşündüğünü söyledi. Eberly’nin Fed’in Jackson Hole yaz tatilinde “dayanak noktası” olduğunu ve bunun ABD merkez bankacılarının saygısını kazandığını gösterdiğini kaydetti.

Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre Perşembe günü bir adayın “yakın gelecekte” yapılacağını söyledi.

Aralarında Senato Bankacılık Komitesi’nin kıdemli üyelerinden New Jersey Demokratı Senatör Bob Menendez’in de bulunduğu milletvekillerinin, Brainard’ın yerini alacak bir Latin adayı belirlemesi için Biden’a baskı yapması, tabloyu karmaşıklaştırıyor. Bankacılık komitesi, Fed adayları üzerinde yargı yetkisine sahiptir.

34 Latin Kongre üyesinden oluşan bir grup, “Federal Rezerv Yönetim Kurulu’ndaki boşluğu doldurmak için adayları düşündüğünüz için, İdareyi bu pozisyonu doldurmak için nitelikli bir Latin adayı aday göstermeye şiddetle tavsiye ediyoruz.” 17 Şubat’ta Biden’a yazdı.

Pennsylvania Üniversitesi’nde ekonomi araştırmacısı olan Kaleb Nygaard, Beyaz Saray’ın Menendez’in çağrısını ciddiye aldığını düşündüğünü söyledi.

Menendez ivme kazanıyor gibi görünüyor” dedi.

Jean-Pierre, Biden’ın başkan yardımcısı rolünü doldurmak için “çok çeşitli birinci sınıf ekonomistlerden oluşan bir gruba” bakacağını söyledi. Biden’ın kabinesinin çeşitli olduğunu, renkli insanların ve kadınların tarihi temsili olduğunu da sözlerine ekledi.

Biden’ın biraz esneklik payı var. Brainard’ın Fed yönetim kurulundaki koltuğunu doldurabilir ve ardından görevdeki bir Fed başkanını veya bir yedek banka başkanını Fed başkan yardımcısı olarak atayabilir. Bu gönderi geleneksel olarak bir para politikası uzmanına gitti.

Nygaard, Fed yönetim kurulunda bir koltuk daha boşalma ihtimali olduğunu söyledi.

Topluluk bankacılığı sektörü için ayrılan koltuğu dolduran ilk kişi olan Fed Başkanı Michelle Bowman, yakın zamanda raporlarda boş olan Kansas City Fed’deki en üst pozisyonla ilişkilendirildi. Bowman, 2018’in sonlarında Başkan Donald Trump tarafından Fed’e atandı. Ailesi, Kansas, Council Grove’da Farmers and Drovers Bank adlı bir devlet bankasını kiralayan bir grubun parçasıydı.

Federal Financial Analytics’ten Karen Petrou, listede Latin aday olmasa bile Menendez’in bankacılık komitesinde bir Biden Fed adayını engelleyeceğini düşünmediğini söyledi.

Petrou, Fed boşluğunun hızlı bir yolda olup olmadığını söylemenin zor olduğunu söyledi. Tarihsel olarak, Fed ve diğer finansal düzenleyici kurumlara yapılan atamaların bir öncelik olmadığını belirtti.

Beacon Policy Advisors araştırma direktörü Ben Koltun, Brainard’ı değiştirmek söz konusu olduğunda önemli olanın sadece parasal görüşleri değil, aynı zamanda kurumsal bilgisinin de olduğunu söyledi. Diğer şeylerin yanı sıra, Fed’in araştırma ekibini ve potansiyel bir merkez bankası dijital para biriminin analizini denetlemesini sağlayan sekiz yönetim kurulu komitesinden dördüne liderlik etti.

Bu amaçla dolaşıma giren isimlerin bir kısmının Fed ve/veya Hazine’de tecrübesi var” dedi.


İlginizi Çekebilir

Uber CEO’sunun maaşı geçen yıl 24 milyon dolara yükseldi

Uber Technologies Inc. İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi’nin geçen yılki toplam tazminatı %22 artışla 24.3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: