Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fed zammı: İşte kredi kartları, araba kredileri ve ipotek oranlarının ne kadar arttığı

Fed zammı: İşte kredi kartları, araba kredileri ve ipotek oranlarının ne kadar arttığı

Bu baharda bir ev veya araba için alışveriş yapıyorsanız, muhtemelen aynı şeyi Mart 2022’de satın almış olmanıza göre çok daha yüksek bir faiz oranı ödersiniz. Aynı şekilde, kredi kartı bakiyeniz varsa, yıllık Şu anda geçerli olan yüzde oranı, 2022’nin başlarında olduğundan neredeyse kesinlikle daha yüksek.

Federal Rezerv’in enflasyonu dizginlemek amacıyla gösterge faiz oranını neredeyse sıfırdan artırmaya başlamasının üzerinden bir yıl geçti. Çarşamba günkü 25 baz puanlık artış, merkez bankasının federal fon oranındaki art arda dokuzuncu artışı oldu.

Enflasyon oranı kırk yılın en yüksek seviyesinden düşerken, borç faizi birikmeye başlıyor. Allianz Life’ın tüketici içgörülerinden sorumlu başkan yardımcısı Kelly LaVigne, “Bu biraz sinsi,” dedi. “Farkında olmadan her şeyi çok daha pahalı hale getiriyor.”

Mass, Needham’daki Centerpoint Danışmanlarından Ashley Agnew, borçlarının son derece farkında olan insanlar için, daha yüksek oranların sıkıntıları artırdığını söyledi. “Faiz oranından çok bir ceza gibi geliyor” dedi.

Fed’in oran kararlarının ekonomi ve borsa için büyük etkileri var – özellikle de şu anda bankacılık sektörünün sağlığıyla ilgili sorular gündeme geliyor. Bankacılık sistemi “sağlam ve dayanıklı” olmakla birlikte, Fed Çarşamba günü yaptığı açıklamada “son gelişmelerin muhtemelen hane halkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarıyla sonuçlanacağını” söyledi.

Çarşamba öğleden sonra, Dow Jones Endüstri Ortalaması DJIA,
-%1,63,
S&P 500 SPX,
-%1,65
ve Nasdaq Kompozit COMP,
-1.60%
Powell muhabirlerle konuştuktan sonra hepsi daha düşük işlem görüyordu.

Bankrate.com’da kıdemli bir endüstri analisti olan Ted Rossman, kredi kartlarının, maliyetler yüksek olduğunda faiz oranlarının sinsi gecikmeli etkilerinin önemli bir örneği olduğunu söyledi. “Kötü bir durumu daha da kötüleştirdi” dedi. “Kümülatif etki gerçekten önemli.”

Merkez bankasının federal fon oranı, kredi kartı veren kuruluşların yıllık yüzde oranlarını veya APR’leri belirlemek için kullandıkları ana oranı doğrudan etkiler. Uzmanlar, bir Fed faiz artırımının mevcut bir hesaptaki APR’yi etkilemesi için bir veya iki fatura döngüsü sürebileceğini, ancak yeni tekliflerin oranını günler içinde artırabileceğini söyledi.

New York Fed’e göre, Amerikalıların 2022’nin sonunda toplam 968 milyar dolarlık kredi kartı borcu vardı. Bakiyesi olan kredi kartı hesaplarının ortalama yıllık faiz oranı 2021’in dördüncü çeyreğindeki %16,4’ten %20,4’e yükseldi, Fed verilerine göre.

Fed’in oranı ayrıca, borç verenlerin araba kredileri ve ipotek için kullandıkları oranları ve bankaların tasarruf hesaplarındaki yıllık getiri yüzdesini belirlemek için kullandıkları oranları dolaylı olarak etkiler.

Ev sahibi olmak isteyenler, konut kredisi faiz oranlarındaki değişikliğin aylık ödemeleri üzerindeki etkilerini kolayca görebilirler. Mortgage talebi, oranların ikinci hafta düşmesinin ardından geçen hafta arttı.

Mortgage Bankacılar Derneği Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomisti Mike Fratantoni, “2023’te ev alıcıları, ipotek oranlarındaki herhangi bir değişikliğe karşı oldukça duyarlı olduklarını gösterdiler” dedi. “Fed’in bu hamlesiyle MBA, mortgage oranlarının bu yıl boyunca düşüş eğilimi göstereceğine dair tahminini sürdürüyor ve bu da satın alma piyasasına destek sağlayacak.”

Daha yüksek oranlar, yeni bir araba için ortalama aylık ödemenin 700 doların üzerinde olduğu bir zamanda bir araba satın almayı daha da karşılanamaz hale getirebilir.

Ancak yıllarca nispeten düşük oranlardan sonra, artışlar tasarruf hesaplarına yeni bir parlaklık kazandırıyor.

Örneğin, yüksek getirili bir çevrimiçi tasarruf hesabı, Mart 2022’deki %0,49’dan şimdi ortalama %3,5’e yükseldi. DepositAccounts.com’dan alınan veriler. Sitenin kurucusu ve editörü Ken Tumin, aynı zamanda enflasyonun tüketicilerin nakit biriktirme kabiliyetini de azalttığını söyledi.

Tumin, “Enflasyon bir kez düştüğünde, tasarruf hesabı oranının enflasyon oranının üzerinde olduğu tasarruf ve CD’lerde bazı gerçek pozitif getirilerin olacağı bir dönem – en azından bir dönem – umut ediyoruz” dedi. .

Agnew’in Centerpoint Advisors’ta 20’li yaşlarında, kariyerinin ve finansal yaşamının başlangıcında olan bir müşterisi var. Paranın bir tasarruf hesabında büyüyebileceğini ve bunun bir pazarlama hilesi olmadığını anlaması için faiz oranlarındaki hızlı artış gerekti. Agnew, müşterisinin “Ah, bankaların bunu sadece kibar olmak için yaptığını sanıyordum” dediğini hatırladı.

Ve faiz oranları arttıkça, asıl borç alanların borcu da artar. Amerikalılar vardı 16,9 trilyon dolar New York Fed’e göre 2022’nin sonunda ipotek ve tüketici borcunda.

Bu borçların ne kadarının faiz olduğunu söylemek zor. Ancak, yüksek faiz oranlarının tüketicileri nasıl etkilediğine dair başka ipuçları da var.

Kredi kartları da dahil olmak üzere tüketici borçlarına ödenen faiz, şimdi pandeminin başlangıcındaki kadar harcanabilir geliri tüketiyor. Federal Rezerv’in 2022’nin üçüncü çeyreğine ait en son raporuna göre, tüketici borç hizmeti ödemeleri, harcanabilir kişisel gelirin %5,75’ini oluşturuyor.

Mortgage faizini ekleyin ve bir hanenin harcanabilir gelirinin %9,7’si geçen yılın üçüncü çeyreğinde konut ve tüketici borcu için borçlanma maliyetlerine gidiyordu. Bu, 2020’nin ilk çeyreğindeki seviyeye geri döndü, ancak büyük resme baktığınızda hala düşük.

Allianz Life’tan LaVigne, asıl sorunun sırada ne olduğu olduğunu söyledi. Veriler, insanların geçen yılın sonunda ne kadar faiz ödediğini ve şimdi ne kadar ödediklerini göstermiyor.

“Korkunç görünmüyor ama pruvadan bir atış olabilir. [signaling] Harcamaları biraz daha kısmalıyız” dedi.

Aarthi Swaminathan bu rapora katkıda bulunmuştur..


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: