Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fed, SVB bulaşma riskini azaltmak için bankalara yönelik yeni acil kredi programını duyurdu

Fed, SVB bulaşma riskini azaltmak için bankalara yönelik yeni acil kredi programını duyurdu

Pazar günü Federal Rezerv, Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ardından bankacılık sisteminin kapasitesini artırmak için yeni bir acil kredi programı duyurdu.

Program, bankaların tüm mudilerinin ihtiyaçlarını karşılama olanağına sahip olmalarını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Silicon Valley Bank SIVB’nin çöküşü,
-60.41%,
Amerikan tarihinin en büyük ikinci tahvili, mudilerinin bankanın tahvil portföyünün değerinden endişe duymasıyla geldi. Fed’in faiz oranlarını keskin bir şekilde artırmasıyla değer kaybeden tahvilleri elinde bulunduran birçok banka benzer bir profile sahip. Eski FDIC başkanı Sheila Bair tarafından “eski moda banka yönetimi” olarak adlandırıldı.

ABD mali düzenleyicileri ayrıca Silicon Valley Bank’taki tüm mevduat sahiplerinin paralarını geri alacağını duyurdu.

Program, diğer bankalardaki benzer işlemleri durdurmayı amaçlıyor gibi görünüyor.

Ayrıca bakınız: Düzenleyiciler, Silicon Valley Bank mevduat sahiplerinin ‘tüm paralarını’ alacaklarını söylüyor

Eski bir üst düzey Fed çalışanı ve şimdi Evercore ISI Başkan Yardımcısı olan Krishna Guha, “Çift namlulu bazukanın diğer bölgesel bankalardaki potansiyel kaçışları durdurmak ve önümüzdeki günlerde istikrarı yeniden sağlamak için yeterli olacağını düşünüyoruz” dedi ve bunun ” hükümetten maksimum kuvvet tepkisi ”.

Yeni program kapsamında bankalar ve diğer borç verenler, Hazine bonolarını ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri nakit karşılığında rehin verebilecek. Bankalar, varlıkları mevcut piyasa değerine göre işaretlemek yerine, teminatı nominal veya nominal değerde rehin verebilir.

Bu, bir bankanın stres zamanlarında varlıklarını hızla satma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

Merkez bankası, “ortaya çıkabilecek her türlü likidite baskısını ele almaya hazır” dedi.

Programın adı Banka Vadeli Finansman Programıdır. Hazine Bakanı Janet Yellen, yeni program için bir destek olarak 25 milyar dolara kadar kaynak sağlama planını onayladı.

Fed, “mali piyasalardaki gelişmeleri dikkatle izlediğini” söyledi.

Merkez bankası, ABD bankacılık sisteminin sermaye ve likidite pozisyonlarının “güçlü” ve ABD mali sisteminin “dayanıklı” olduğunu söyledi.

Fed yönetim kurulunun “finansal sistem genelindeki koşulları yakından izlediğini ve hane halklarını ve işletmeleri desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya hazır olduğunu ve uygun olduğunda ek adımlar atacağını” söyledi.

Fed, acil durum kredisi “indirim penceresinin” açık olduğunu ve bankalar için uygun olduğunu kaydetti.

İndirim penceresi, BTFP için kullanılan aynı koşullarda teminat kabul edecektir.

Pangea Policy’nin kurucusu Terry Haines, programın bankalar için cömert olduğunu ancak zaman açısından sınırlı olduğunu söyledi.

Haines, müşterilere yazdığı bir notta, programın “hem kapsamlı eylem isteyenleri hem de aşırı tepkiye karşı çıkanları tatmin etmeye” çalıştığını söyledi.

“Bu geceki eylem aynı zamanda Fed’in faiz oranı komitesinin artırmaya devam etme olasılığını artıran bir tampon sağlıyor” diye ekledi.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: