Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fed, SBV’den kaynaklanan serpintileri kontrol altına almak için harekete geçtiğinde banka borcu düşüyor, Signature Bank çöktü

Fed, SBV’den kaynaklanan serpintileri kontrol altına almak için harekete geçtiğinde banka borcu düşüyor, Signature Bank çöktü

Yüksek dereceli bankalar ve ABD finans kurumları tarafından ihraç edilen tahviller, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın ani çöküşünün bankacılık sistemi hakkında endişelere yol açmasının ardından Pazartesi günü baskı altına girdi.

Bankalar ve finans şirketleri tarafından ihraç edilen tahviller, tıpkı hisse senedi fiyatları gibi, Pazartesi günü Wall Street’te en çok hareket edenlerden bazıları oldu.

Charles Schwab Corp. SCHW tarafından verilen borç,
-%11,57,
PNC Finansal Hizmetler Grubu PNC,
-%5,18
ve Synchrony Financial SYF,
-8.96%
MarketAxess verilerine göre, özellikle yatırım sınıfı kurumsal tahvil ihraççıları arasında sert darbe aldı.

“Etkinliğin ilk kesintisini alırsınız. Dupont Capital portföy yöneticisi Wendy Watt, Cuma gününden bu yana yaşanan iki bölgesel banka iflasından bahsederken, bu bir şok” dedi. “Sonra herkes bunun bireysel bir şok mu yoksa sistemik bir şey mi olduğunu anlamaya çalışır.”

Cuma gününden bu yana büyük bir yükseliş gösteren BondCliQ’dan Pazartesi günü yedi finans şirketinin 10 yıllık tahvillerinin yılın başlangıcına kıyasla dağılımına görsel bir bakış.

İki büyük bölgesel bankanın iflas etmesinden bu yana finansal şirket borçlarındaki keskin hareketlere bir bakış.

BondCliQ

Spreadler, yatırımcıların devlet garantisi olmayan tahvillere yatırım yapmak için ihtiyaç duyduğu Hazine gibi risksiz bir oranın üzerindeki ekstra tazminat düzeyidir. Bu seviye genellikle piyasalar dalgalı hale geldiğinde veya yatırımcılar potansiyel temerrüt riskleri hakkında daha fazla endişe duymaya başladığında artar.

Yukarıdaki grafik, Ally Financial ALLY tarafından ihraç edilen 10 yıllık şirket tahvillerinin spreadini göstermektedir.
-10.73%
Hazine oranının hızla 400 baz puan üzerine çıkarak, yıla başlamak için 300 baz puanın altından yükseldi.

Görmek: Biden, Amerikalıların bankacılık sisteminin güvenli olduğuna güvenebileceğini söyledi

Watt, büyük bankaların ihraç ettiği tahvillerdeki marjların Pazartesi günü sadece 10 baz puan daha geniş olduğunu, ancak bölgesel bankalar için, özellikle de son yıllarda finansın daha egzotik köşelerine “yetkilerinde bir kayma” görenler için daha kasvetli bir zeminin gelişmekte olduğunu söyledi. .

Pazartesi günü, SVB Finans Grubu SIVB,
-60.41%,
Başarısız olan Silicon Valley Bank’ın ana şirketi, MarketAxess’e göre, Mayıs 2028’de vadesi dolacak %2,1’lik kuponlu tahvillerinin, Hazine tahvillerinin ağırlıklı ortalama 1.582 baz puan üzerinde kote edildiğini gördü.

MarketAxess’e göre, fiyat bazında tahviller, Mart ayı başlarında dolar bazında 84 sentten düşerek dolar karşısında yaklaşık 45 sente sabitlendi. Wall Street, genel olarak fiyatlar dolar karşısında 70 sentin altına düştüğünde tahvillerin sıkıntılı olduğunu düşünüyor.

Körfez Bölgesi’nin teknoloji girişimleri, risk sermayesi ve özel sermaye şirketlerinin “kulüp yanlısı” dünyasına borç veren Silicon Valley Bank, Cuma günü iflas etti. Mevduat tabanı düşmeye başladığında zararına satmak zorunda kaldığı, faize duyarlı ipoteğe dayalı menkul kıymetlere yoğun bir şekilde yatırım yaptı.

Kripto Dostu İmza Bankası
SBNY,
-22,87%
Hazine Bakanlığı, Fed ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi’nin her iki bankanın tüm mevduatlarının tam olmasını sağlamak için hızla devreye girmesiyle Pazar günü kapatıldı. Pazar günü Fed, bankaların menkul kıymetleri zararına satmak zorunda kalmadan para çekme taleplerini karşılamalarına yardımcı olmak için yeni bir borç verme imkanı da sundu.

Okumak: Bölgesel bankalar, iflas edemeyecek kadar büyük megabanklara mevduat uçuşu görüyor

Kripto varlıklar, tahviller, hisse senetleri ve diğer finansal varlıklar, Federal Rezerv’in yüksek enflasyonla mücadele etmek için geçen yıl hızlı faiz artırımları da dahil olmak üzere daha sıkı para politikaları tarafından sert bir darbe aldı.

Tahvillerde güvenlik arayan yatırımcılar, 10 yıllık Hazine getirisini TMUBMUSD10Y’ye yükseltti,
%3,550
Fed’in Mart 2020’den bu yana gördüğü en büyük üç seanslık getiri düşüşünün bir parçası olarak Pazartesi günü %3,515’e geriledi. bir dizi acil borç verme olanağının devreye alınması finansal piyasaları desteklemek için.

Hisse senetleri Pazartesi günü S&P 500 endeksi SPX ile çoğunlukla düşüşle kapandı.
-%0,15
Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA yaklaşık %0,2 düştü,
-%0,28
%0,3 daha düşük ve Nasdaq Bileşik Endeksi COMP,
+%0,45
%0,5 arttı.

Finans sektöründekiler de dahil olmak üzere birçok şirket, pandemi sırasında kredi akışının serbestçe akmasını sağlamak için Fed’in politika faizini neredeyse sıfıra indirmesinin ardından son birkaç yılda ucuza borçlanabildi.

Enflasyon inatla yüksek kalmaya devam ederken ve faiz oranları yükselirken, düşük getirili tahviller yeniden sertleşmeye başladı. Yine de, Watt bir başkasını beklemiyor. Lehman Kardeşler Borç verenin 2008’de yüksek faizli ipotek ve ilgili türev varlıklarının toksik hale gelen ağırlığı altında iflas etmesinden sonra küresel bankacılık sistemini saran bulaşmaya atıfta bulunarak ortaya çıkma anı.

Düzenleyicilerin Pazar günü bankalara ve müşteri mevduatlarına olan güveni artırma çabalarına ve aynı zamanda pandemi dönemine işaret ederek, “Araçların ve hükümetin oyun kitabının Lehman’ın temerrüdü öncesinde olduğundan çok daha büyük olduğunu düşünüyorum” dedi. kurumsal borç satın alma programı.

Fed ayrıca, “’Şirket tahvili satın al’ı tekrar geri getirelim” diyebilir” dedi. “Geri adım atabilir ve piyasayı yeniden sıkılaştırabilirler.”

Okumak: Bankacılık sektöründeki gerginlikler, Fed’in enflasyonla mücadelesini uzatarak hisse senetleri için daha fazla acı anlamına gelebilir


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: