Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fed faiz oranlarını 25 baz puan duraklatacak veya artıracak: her birinin artıları ve eksileri

Fed faiz oranlarını 25 baz puan duraklatacak veya artıracak: her birinin artıları ve eksileri

Federal Rezerv Çarşamba günü toplanacak ve bir kez olsun sonuç belirsiz.

Bianco Research başkanı Jim Bianco, bunun 2008’den beri en belirsiz Fed toplantısı olduğunu söyledi.

Eski başkan Ben Bernanke’den başlayarak Fed yetkilileri, yaklaşan her toplantıda merkez bankasının – en azından faiz oranlarıyla ilgili olarak – ne yapacağı konusunda piyasa fiyatına sahip olma sanatını mükemmelleştirdiler. Bianco Twitter’da bunun %100 gerçekleştiğini söyledi.

Fed’in bu haftaki toplantısı farklı, çünkü hükümetin Silicon Valley Bank’ı devralmasının ardından ABD bankacılık sistemine olan güvenin ani çöküşünü ve İsviçre bankacılık devi Credit Suisse’in ateşli evliliğine yol açan dünya çapındaki sarsıntıları takip ediyor. uzun süredir rakibi olan UBS.

CME FedWatch aracına göre şu anda piyasa olasılıkları çeyrek puanlık bir hareket için %73 ve hareket olmaması için %27. Analistler, eğrinin ön ucundaki hareketlere dayanarak, piyasanın zam güveniyle büyüyor gibi göründüğünü söyledi.

Fed’in kararı Çarşamba günü Doğu saatiyle 14:00’te gelecek ve ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı yapılacak.

Capital Alpha Partners finans sektörü analisti Ian Katz, “Bakış açınıza bağlı olarak, Fed’in kararı ya piyasalara teslim olma ya da piyasalardan fildişi kulesi izolasyonu olarak görülecektir” dedi.

İşte hem ara vermenin hem de 25 baz puanlık artışın artıları ve eksileri.

Bir duraklamanın lehinde ve aleyhinde durum

Duraklamanın ana gerekçesi, bankacılık sisteminin stres altında olmasıdır.

“Politika yapıcılar finansal sistemi desteklemek için agresif bir şekilde tepki verirken, piyasalar küçük ve orta ölçekli bankaları destekleme çabalarının yeterli olacağına tam olarak ikna olmuş görünmüyor. Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius, Pazartesi sabahı müşterilere notta, “Fed yetkililerinin bu nedenle bankacılık sistemindeki stresin şu an için en acil endişe olmaya devam ettiği yönündeki görüşümüzü paylaşacağını düşünüyoruz” dedi.

Eski New York Fed Başkanı William Dudley, ara verilmesini tavsiye edeceğini söyledi. “Sıfırın durumu ‘zarar verme’dir” dedi.

Duraklamaya karşı olan durum, bankacılık sistemi hakkında daha fazla endişeye yol açabileceğidir.

“Bence duraklarlarsa, tam olarak ne gördüklerini, onları neyin daha çok endişelendirdiğini açıklamak zorunda kalacaklar. Eski Fed Başkan Yardımcısı Roger Ferguson Pazartesi günü bir televizyon röportajında, bir aranın rahatlatıcı olduğundan emin değilim” dedi.

25 baz puanlık zam için lehte ve aleyhte dava

Çeyrek puanlık faiz artışının %4,75-%5 aralığında olmasının temel nedeni güveni yansıtabilmesidir.

HSBC çoklu varlık baş stratejisti Max Kettner, “Politika yapıcılardan ihtiyacınız olan şey, sağlam eller, sağlam gemi” dedi. “Aşırı aksiyona ihtiyacınız yok… projeksiyonlarda veya görüşlerde takla atmaya.”

Fed’in şu ana kadar güveni kontrol altına almayı başardığını ve “enflasyonla mücadelede ilerleyebileceğimizi” söylemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Oxford Economics’in baş ABD ekonomisti Oren Klachkin, “son banka iflaslarının geniş finansal sistem ve ekonomi için sistemik riskler oluşturduğunu” düşünmediğini söyledi.

“Enflasyonun hala yüksek olduğunu” ve Fed’in bankacılık sektörü stresini azaltmak için faiz oranlarından daha iyi yolları olduğunu kaydetti.

Yürüyüşe karşı olan durum, bunu yapmanın bankacılık sektörünün istikrarına ilişkin endişeleri daha da şiddetlendirebileceğidir.

“Daha derin, daha az kontrollü bir resesyon ve dezenflasyonla başa çıkmak için şimdi bir oran artışının hızla tersine çevrilmesi gerekebilir. Fed, oranları önceden umduğundan çok daha önce düşürmek zorunda kalabilecekken neden oranları artırsın? diye sordu KPMG baş ekonomisti Diane Swonk.

EY baş ekonomisti Gregory Daco, ekonomik aktivitenin yavaşladığını düşündüğünü ve bunun da Fed’e zaman kazandırdığını söyledi.

“Yürüyüş için acele yok. Sonuç olarak hiperenflasyon görmeyeceğiz” dedi.

hisse senetleri DJIA,
+%1,20

SPX,
+0.89%
Pazartesi yükseldi. 10 yıllık Hazine tahvili TMUBMUSD10Y getirisi,
%3,485
%3,46’ya yükseldi ve hala bankacılık krizi öncesinde görülen %4 seviyesinin oldukça altında.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: