Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fed Başkanı Powell’dan yüksek enflasyon kalıcı olmayacak mesajı

Fed Başkanı Powell’dan yüksek enflasyon kalıcı olmayacak mesajı

Powell, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kurado, Avrupa Merkez Bankası tarafınca düzenlenen (ECB) “Merkez Bankacılığı Forumu”na video konuşma kanalıyla katıldı.

ABD’deki enflasyon görünümünü değerlendiren Powell, “Mevcut enflasyon artışı, arz engellemelerinin oldukça güçlü taleple bir araya gelmesinin bir sonucudur. Fakat bunların tamamı, ekonominin tekrardan açılmasıyla ilişkili, başı, ortası ve sonu olan bir sürece dair. Demek istediğimiz, bu enflasyonist yükseliş, devam eden yüksek enflasyonlu yeni bir rejime yol açmayacak.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Enflasyonun kalıcı olmadığı vurgusunu icra eden Powell, “Fakat daha yüksek enflasyon görürsek, (Federal Açık Piyasa Komitesi) kesinlikle yanıt verir ve araçlarımızı kullanır.” dedi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey ise İngiltere’de benzin istasyonlarında yaşanmış olan tedarik aksaklıklarını da değerlendirerek, “İngiltere’de son günlerde yaşanmış olan klasik bir arz şoku.” ifadesini kullandı.

Varlık alımlarının son noktasına gelindiğini belirten Bailey, “Para politikası arz şokların çözemez.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kurado ise Çin emlak piyasasının küresel bir finansal krize yol açmayacağını belirterek, “Japonya’da tüketim halen daha zayıf durumda. Japon ekonomisinin bu senenin sonu ya da gelecek senenin başına kadar salgın öncesindeki ebatlarına dönmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: