Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fed, banka kaosuna karşı enflasyon mücadelesini tartarken borsa için sırada ne var?

Fed, banka kaosuna karşı enflasyon mücadelesini tartarken borsa için sırada ne var?

Tüccarlar bankacılık krizinin önümüzdeki yıl önemli faiz indirimlerine yol açabileceğine dair iddiaya girdiklerinden, piyasalar bu hafta Federal Rezerv’in toplantısı öncesinde hassas bir konumda olabilir.

California’daki Silicon Valley Bank ve New York’taki Signature Bank’ın iflasının ardından bankaların mudilerinin ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için 12 Mart’ta acil Banka Vadeli Fonlama Programı’nın oluşturulduğunu açıklayan Fed, bu hafta iki günlük bir politika toplantısı düzenleyecek. . Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü sona erdikten sonra bir basın toplantısına ev sahipliği yapacak.

Unlimited Funds CEO’su ve CFO’su Bob Elliott telefonla yaptığı açıklamada, “Birçok insan bir bankacılık krizi olduğu için bunun Fed’in önümüzdeki aylarda para politikasını gevşetmeye başlamasına neden olacağını düşündü” dedi. Federal fon vadeli işlemlerine işaret ederek, “faiz oranlarının gelecek yıl boyunca anlamlı bir şekilde düşürülmesi için fiyatlandırıldığını” gösterdiğini söyledi.

Ancak ona göre, Fed’in acil durum önlemleri finansal sistemin istikrara kavuşmasına yardımcı oldu ve ona “ekonomide hala çok yüksek olan enflasyonla mücadele etmesi için” alan sağladı.

Fed para politikasını sıkılaştırmalı” dedi. Yine de Elliott’a göre ABD’deki ekonomik genişleme ve ücret artışına bağlı enflasyonist baskı, tüccarların önümüzdeki 12 ay boyunca faiz indirimi beklentileriyle uyumlu değil. Bunun piyasaları risk altında bıraktığını düşünüyor.

Elliott, “Sorun şu ki, hem hisse senetlerine hem de tahvillere zarar verecek şekilde fiyatlandırılan daha sıkı para politikasını kolayca elde edebilirsiniz” dedi. Fed faiz artışlarından ziyade, düzenleyicilerin yakalayamadığı “liderliğin kötü yönetiminden” kaynaklanan bölgesel banka başarısızlıklarını gördüğünü söyledi.

‘Son çare bankacısı’

Research Affiliates’in kurucusu ve başkanı Rob Arnott, bir telefon görüşmesinde, “Uzun zamandır ilk kez,” Fed “son çare bankacısı” olarak “orijinal köklerine” geri döndü, dedi.

“Mudileri koruyacaksanız ve hisse senedi ve tahvil sahiplerinin hak ettikleri zararı görmelerine izin verecekseniz,” dedi, “sorun değil.” Kendisini “pratik bir özgürlükçü” olarak tanımlayan Arnott, “Bulaşmayı önlemek için iki veya üç orta ölçekli bankayı kurtarma konusunda tamamen aynı fikirdeyim” dedi.

Ancak Avrupa’nın çok daha büyük bankası Credit Suisse Group CSGN’deki sorunlara işaret ederek “her şey açık” diyecek kadar ileri gitmeyeceğini söyledi.
-8.01%,
Örnek olarak. Hisse senetlerine yatırım yapmaya gelince, Arnott “korkunun doruk noktasında” satın almayı sever.

“ABD’de korkunun zirvesinde miyiz? Muhtemelen hayır,” dedi ve muhtemelen Avrupa’nın da olmadığını sözlerine ekledi.

ABD’deki stresin bir işareti olarak bankalar, 15 Mart’ta sona eren haftada Fed’in iskonto penceresinden, uzun süredir devam eden destek kredisinden ve yeni Banka Vadeli Finansman Programından toplam 165 milyar dolar borç aldı. Fed verileri 16 Mart’ta yayınlandı. Yeni Banka Vadeli Finansman Programından yaklaşık 11.9 milyar dolar borç alındı.

Arnott’a göre, krizin yaratılmasında Fed’in parmağı vardı, çünkü kısmen faiz oranlarını çok uzun süre sıfıra yakın tuttu. Fed geçen yıl yüksek enflasyonla mücadele etmek için oranları hızla yükseltirken, “Nihayet 2022’nin başında dine kavuştular” dedi. “Yani insanları bedava paraya bağımlı hale getiriyorsunuz ve sonra onları pahalı parayla eziyorsunuz” dedi. Bu arada, “enflasyon tehdidi ortadan kalkmadı.”

Hem hisse senetleri hem de tahviller, Fed’in artan yaşam maliyetini kontrol altına almak amacıyla oranları agresif bir şekilde artırmasıyla 2022’de battı.

Enflasyon bu yıl düşmüş olsa da yüksek olmaya devam ediyor ve Arnott, yıldan yıla karşılaştırmaların zorlaştığı 2023’ün ikinci yarısında enflasyonun daha da sertleşebileceğini tahmin ediyor. Sonuç olarak, enflasyon oranının yılı %5 ila %6 aralığında kapatabileceğini tahmin etti.

Piyasa büyük ölçüde Fed’in Çarşamba günü gösterge faiz oranını çeyrek puan artırarak %4,75 ila %5’lik bir hedef aralığına yükselteceğini açıklayacağını bekliyor. CME FedWatch Tool’a göre, Cuma günkü Fed fonları vadeli işlemleri, bu büyüklükte bir faiz artırımı için %62 şans ve bir duraksama için %38 olasılık gösteriyor.

‘İğne taşıyıcı’

Charles Schwab’ın baş yatırım stratejisti Liz Ann Sonders, bir telefon görüşmesinde, Fed’in gösterge faiz oranını çeyrek puan artırıp artırmayacağının veya faizi duraklatacağının “iğne hareket ettiricisinin” “ortada olup bitenlerden herhangi bir ek serpinti” olacağını söyledi. bankacılık sistemi.”

Fed, politika kararını Çarşamba günü Doğu saatiyle 14.00’te açıklayacak, Powell ise saat 14.30’da bir basın toplantısı düzenleyecek.

Görmek: Fed’in ECB’nin oyun kitabını izlemesi ve önümüzdeki hafta faiz oranlarını artırması muhtemel

Powell’ın 7 Mart’ta para politikasıyla ilgili olarak Kongre’de yaptığı konuşmada, enflasyon endişeleri nedeniyle yaklaşan toplantısında faiz artırımlarının hızlanmasına kapı aralaması çok uzun zaman önce değildi.

Sonders, finansal istikrar endişeleri nedeniyle artık “karmaşık bir durum” olduğunu söyledi. Fed’in geçen yılki agresif oran artışları ve son banka sıkıntılarının ardından borç verme koşullarının sıkılaşmaya devam edeceğini beklediğini söyledi.

Okumak: First Republic, 11 büyük ABD bankasından 30 milyar dolarlık mevduat aldı, ancak temettüyü askıya aldığı için hisse senedi düşmeye devam ediyor

Ayrıca bakınız: SVB Financial, yaklaşık 2,2 milyar dolarlık likidite ile Bölüm 11’de iflas başvurusunda bulundu

Sonders, “Kredi koşullarının buradan daha da sıkılaştığını iddia etmek kolay,” dedi. “Temelde yaratıcı yıkımın henüz başında olduğumuzu düşünüyorum.”

Yine de, Atlanta Federal Rezerv Bankası GDPNow izleyici 16 Mart’ta ilk çeyrekte reel gayri safi yurtiçi hasıla büyüme oranının %3,2 olduğu tahmin ediliyor.

Bazı yatırımcılar, Fed’in agresif faiz artırım kampanyasının bir sonucu olarak bir durgunluğun baş gösterebileceğini ve ekonomik daralmanın enflasyonu düşürmeye yardımcı olacağını düşünüyor.

Yine de Elliott’a göre ABD, “en azından durgunluktan üç ya da altı ay önceki kadar uzakta” görünüyor. Ve önümüzdeki 12 ay boyunca piyasada fiyatlandığını gördüğü 100 baz puanlık “gevşeme”ye dayanarak, mevcut sıkılaştırma sürecindeki bir duraklamanın bile tahvillerde bir satışa yol açabileceğini ve muhtemelen “borsa üzerinde bir sürüklenme” olabileceğini söyledi. ”

Hisse senetleri içinde Arnott, değer hisselerinin büyüme hisse senetlerine göre ucuz göründüğünü ve enflasyon baskılarının olduğu bir ortamda daha iyi olması gerektiğini söyledi. Ancak Russell 1000 Büyüme Endeksi RLG,
-0.60%
bu yıl Cuma gününe kadar %8,7 arttı, Russell 1000 Değer Endeksi RLV,
-%1,79
aynı dönemde %4,4 düştü.

Okumak: ‘Tekrar kandırılmayacak’ mı? Nasdaq Ocak ayında %10’dan fazla arttı. İşte tarihin gösterdiği şey, teknoloji ağırlıklı endeksin yanında oluyor.

Arnott, oranların geri düşeceği ve düşük kalacağı anlatısının, büyüme stoklarındaki artışı hızlandırmaya yardımcı olduğunu söyledi, ancak bunu “kısa vadeli bir fenomen” olarak nitelendirdi. Daha uzun bir ufuktan bakıldığında, değerli hisse senetlerinin büyüme hisse senetlerine göre “çok ucuz” göründüğünü söyledi. Artı, endişe kaynağı olmaya devam eden enflasyon, “büyümenin değil, değerin yararına çalışıyor.”

Hisse senetleri ve tahviller geçen yıl artan oranlardan zarar görürken, JPMorgan Chase & Co.’nun portföy yöneticisi Phil Camporeale, Unsur.net’a son zamanlarda bankacılık sektöründen gelen kargaşada sabit gelirin savunmacı bir rol oynadığını gördüğünü söyledi.

JP Morgan Asset Management’ın küresel tahsis stratejisi portföy yöneticisi olan Camporeale telefonla, tahvillerin “özsermayenin zayıf olduğu zamanlarda denge ve savunma sağlama yeteneği bizim çok önemsediğimiz bir şey” dedi. “Geçen hafta boyunca hisse senetleri ve tahviller arasındaki negatif korelasyonlardan gerçekten faydalanıyoruz” dedi.

ABD hisse senetleri, Dow Jones Endüstriyel Ortalama (DJIA) ile devam eden bankacılık sektörü korkuları arasında Cuma gününü düşüşle tamamladı.
-1.19%
arka arkaya haftalık kayıpların rezervasyonu. S&P 500 SPX,
-1.10%
teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite COMP haftalık %1,4 yükselirken,
-%0,74
Dow Jones Market Data’ya göre, Ocak ayından bu yana en büyük haftalık yüzde artışıyla %4,4 yükseldi.

Görmek: Yatırımcılar megacap teknoloji stoklarında SVB kaosundan güvenlik ararken Microsoft, Apple ve Meta daha iyi performans gösteriyor

Hazine tahvil getirileri düştü

Tahvil piyasasında, Hazine getirileri Cuma günü düştü ve son 2023 zirvelerinden düşüşünü genişlettikçe hafta boyunca düştü. Getiriler düştüğünde tahvil fiyatları yükselir.

Pazar Ekstra: Neden tahvil piyasası oynaklığı, bankalardan yayılan serpintiler arasında 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyesinde?

İki yıllık Hazine tahvili TMUBMUSD02Y getirisi,
%3,824
Dow Jones Market Data’ya göre, geçen hafta 74 baz puan düşerek Cuma günü %3,846’ya geriledi ve Doğu saati ile 15:00 seviyelerine göre Ekim 1987’den bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirdi. Hazine getiri eğrisinin daha ilerisinde, 10 yıllık Hazine oranları TMUBMUSD10Y,
%3.430
haftalık 29,9 baz puan düşüşle %3,395 ile Ocak ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Camporeale’ye göre, Fed’in potansiyel olarak sıkılaştırma döngüsünün sonuna “çok yakın” olmasıyla birlikte, son banka kargaşasının bir sonucu olarak “agresif faiz artırımları şansı azaldı”.

Bankacılık sektöründeki kargaşa, “Fed için bir miktar mali durumu sıkılaştırabilir ve sırf ticari ihtiyat açısından dezenflasyonist olma potansiyeline sahiptir” dedi. Örneğin, bölge bankaları sektörün sıkıntılarından dolayı borç verme konusunda daha temkinli davranabilirler dedi.

Söyle: Ekonomist: Banka krizi şiddetlenirken ABD ekonomisini ‘sert iniş’ bekliyor

Ancak sabit gelir içinde daha uzun vadeli devlet borcunu ve ABD yatırım sınıfı şirket tahvillerini tercih eden Camporeale, “sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğini ilan etmek için hala çok erken” dedi. Bunun nedeni, enflasyonun yüksek olmaya devam etmesi, dedi, ancak “enflasyon kaçmadığı sürece, eğrinin uzun ucunun oldukça sabit kalmasını bekleriz.”

Camporeale’ye göre, aynı zamanda Fed’in para politikasını “gevşetmek için erken”. “Fed’in yılın ikinci yarısında gevşemeye başlayıp başlamayacağını henüz söyleyemem” dedi.

Sıradakini oku: Enflasyon hızla yavaşlayacak mı? Çay yapraklarını okuyalım


İlginizi Çekebilir

Nvidia, AI dalgalanmasını ve yeni bir çip yapımı çağını nasıl beslemeyi planlıyor?

Nvidia Corp. İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang Salı günü, çip üreticisinin yapay zeka ve yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: