Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fatih gemisi Türkali-5’te sondaja başladı

Fatih gemisi Türkali-5’te sondaja başladı

[ad_1]

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının Twitter hesabından meydana getirilen paylaşımda, “Fatih Sondaj Gemisi, Sakarya Gaz Sahası’ndaki yeni tespit kuyusu Türkali-5’te” ifadesine yer verildi.

Fatih sondaj gemisi, bulgu kuyusu olan Tuna-1’in peşinden Türkiye’nin ilk derin deniz tespit kuyusu olma özelliği taşıyan Türkali-1’de 3 bin 920 metre sondaj derinliğine ulaşarak buradaki emekleri 77 günde bitirmişti.

İkinci derin deniz tespit kuyusu Türkali-2’de ise gene 3 bin 950 metre sondaj derinliğine ulaşılmasının peşinden biriki tespit emekleri 53 günde tamamlanmıştı.

Fatih sondaj gemisi bu iki tespit kuyusunun peşinden yeni keşifler için Kuzey Sakarya Gaz Sahası’nda yer edinen Amasra-1 kuyusunda sondaj gerçekleştirmiş oldu. Geminin, 28 Mayıs’ta Sakarya Gaz Sahası’ndaki Türkali-3’te, 31 Temmuz’da ise Türkali-4’te sondaja başladığı duyurulmuştu.

TPAO’nun Karadeniz’de, ultra derin denizde gerçekleştirdiği arama çalışmalarında bugüne dek toplam 540 milyar metreküp naturel gaz ortaya çıkarıldı. Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi, deniz altında kurulacak naturel gaz üretim sistemi, Filyos kıyısında kurulacak bir işleme tesisi ve bu iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hatlarından oluşuyor.

[ad_2]

İlginizi Çekebilir

IMF Başkanı Georgieva ifade verecek

IMF İcra Kurulu’nun, soruşturma kapsamında bu hafta içinde Başkan Georgieva ve Dünya Bankası bünyesindeki araştırma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: