Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Fannie Mae’ye göre Amerikalıların çoğu ev almak için kötü bir zaman olduğunu söylüyor. İşte nedeni.

Fannie Mae’ye göre Amerikalıların çoğu ev almak için kötü bir zaman olduğunu söylüyor. İşte nedeni.

Mortgage oranları iki ayın en düşük seviyesinde, ancak yeni bir rapora göre tüketiciler hala ev satın almak için kötü bir zaman olduğunu düşünüyor.

Fannie Mae’nin FNMA’sı,
-%0,41
Ev Satın Alma Duyarlılık EndeksiCuma günü yayınlanan, Mart ayında 3,3 puan düşerek 61,3’e geriledi ve bu, geçen yılın sonlarında belirlenen tüm zamanların en düşük seviyesinin yalnızca biraz üzerinde.

Fannie Mae’nin başkan yardımcısı ve baş ekonomist yardımcısı Mark Palim yaptığı açıklamada, “Bahar ev satın alma mevsimi yaklaşırken, tüketicilerin büyük bir çoğunluğu ev satın almak için kötü bir zaman olduğuna inanmaya devam ediyor” dedi.

“Bu inancı paylaşan ev sahipleri, karamsarlıklarının birincil nedeni olarak sık sık ‘elverişsiz ipotek oranlarını’ gösterdiler ve bu da, taşınmayı düşünen birçok ipotek sahibinin konutlarından vazgeçmeye yönelik sık sık tartışılan caydırıcı – veya “kilitlenme etkisi” – daha da destekleniyor. oranları düşürün” diye ekledi.

Redfin RDFN baş ekonomist yardımcısı Taylor Marr, “%6 aralığındaki biri için %3’lük bir ipotek oranından vazgeçmek, yutması zor bir hap,” dedi.
+4.48%,
raporda söyledi. Satışlar daha sonra düştü çünkü “satıcılar satmak istemezse alıcılar satın alamaz” diye ekledi.

Çok az satıcı düşük oranlardan vazgeçmeye istekli olduğundan, düşük stok konut piyasasını sürüklüyor ve bu nedenle piyasadaki yeni listelerin sayısını aşağı çekiyor. Perşembe günü Redfin, 2 Nisan’da sona eren dört hafta boyunca yeni listelemelerin bir yıl öncesine göre %21,8 düştüğünü söyledi. Düşüş, pandeminin başlangıcından bu yana görülen en büyük düşüşlerden biri.

Palim, diğer yandan kiracıların, ev sahibi olmanın önündeki bir engel olarak yüksek ev fiyatlarıyla daha çok ilgilendiklerini de sözlerine ekledi.

Ev almak için kötü bir zaman olduğunu söyleyenlerin oranı, bir önceki aya göre değişmeden %79 oldu. Ankete katılanların sadece %20’si satın almak için iyi bir zaman olduğunu söyledi.

Satıcı tarafında, daha fazla yanıt veren, ev satmak için iyi bir zaman olduğunu söyleyerek %54’ten %58’e yükseldi. Ev almak için kötü bir zaman olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 4 düştü.

Tüketiciler, mortgage oranları ve ev fiyatlarının yönü konusunda daha az emindi.

Ayrı bir New York Federal Reserve anketine göre Amerikalılar, mortgage oranlarının önümüzdeki 12 ayda %8’in üzerine çıkmasını bekliyor. Ancak Fannie Mae anketine katılanlar aynı fikirde değildi: Gelecek yıl oranların düşmesini beklediklerini söyleyenler geçen ay %15’ten %12’ye düştü, ancak oranların artacağına inananların oranı da düştü. %55’ten %51’e.

Freddie Mac FMCC, Perşembe günü 30 yıllık sabit oranlı ipotek ortalama %6,28 seviyesindeydi.
-%0,06
ayrı bir raporda söyledi. Mortgage Haberleri Günlük bu sayıyı% 6,18’e koyun.

Konut fiyatlarının yönü konusunda da kafa karışıklığı yaşandı. Daha fazla anket katılımcısı, önümüzdeki 12 ayda ev fiyatlarının bir önceki aya göre %30’dan %32’ye yükseleceğine inanıyor. Ancak fiyatların düşmesini bekleyenlerin oranı bir önceki aya göre %35’ten %31’e geriledi.

“Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tüketiciler de ev fiyatlarının yönü hakkında endişelerini dile getirdiler. Mart ayında, konut fiyatlarının önümüzdeki 12 ayda yükseleceğini söyleyenler ile fiyatların düşmesini bekleyenler arasında eşit bir ayrım vardı” dedi.

Satın alınabilirlik kısıtlamaları, kilitlenme etkisi ve tüketicilerin kafasında ağır bir ağırlık oluşturan ev fiyatı yönü belirsizliği nedeniyle, yıl boyunca toplam ev satışlarının düşük kalacağı tahminimizi sürdürüyoruz” dedi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: