Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Evimin müstakbel alıcılarına kocamın oturma odasında öldüğünü söylemem gerekir mi? Satıştan önce tam olarak ne gibi durumlar açıklanmalıdır?

Evimin müstakbel alıcılarına kocamın oturma odasında öldüğünü söylemem gerekir mi? Satıştan önce tam olarak ne gibi durumlar açıklanmalıdır?

Sevgili Quentin,

Evimi satmayı düşünüyorum. Sorum şu, olası alıcılara kocamın oturma odasında öldüğünü söylemem gerekiyor mu? Evimi satın almakla ilgilenen kişilere hangi durumlarda bunu söylemek zorundayım?

Dul ve Ev Sahibi

Sevgili Dul,

Kısa sorunuzun kısa cevabı, hangi eyalette yaşadığınıza bağlıdır çünkü her eyaletin, bir mülk satarken ev sahipleri tarafından yapılan açıklamalar ve bu açıklamaların doğası hakkında farklı kuralları vardır. Nihayetinde, iyi bir emlak avukatı, sahip olabileceğiniz tüm soruları yanıtlayacaktır. Bunu tek başına yapmak zorunda değilsin. Ama daha ileri gitmeden önce: Kocanızın vefatına üzüldüm ve umarım çok huzurlu bir şekilde ölmüştür ve birlikte nice mutlu yıllar geçirmişsinizdir.

Ve şimdi uzun cevap için. California’da bir satıcı, doğal sebepler içerse bile evde son üç yıl içinde bir ölüm olup olmadığını açıklamak zorundadır. Kal. uygarlık Kod § 1710.2 şunu belirtir: “Bu bölümdeki hiçbir şey, bir maliki veya temsilcisini, bir devralan veya müstakbel bir taşınmaz malın ölümüyle ilgili doğrudan bir soruşturmaya yanıt olarak kasıtlı olarak yanlış beyanda bulunmaktan muaf tutacak şekilde yorumlanamaz. ”

Bazı eyaletlerde suç niteliğindeki ifşalarla ilgili yasalar vardır. Mesela evde bir cinayet olsaydı. Florida gibi diğer eyaletler, bir ev satarken bu tür ayrıntıları açıklamanız gerekmediğini açıkça söylüyor. Örnek olay: Fla.Stat. Ann. § 689.25(b) şunu belirtir: “Mülkün bir cinayet, intihar veya ölüm mahalli olduğunu veya olduğundan şüphelenildiğini devralana ifşa etmemek”, bir emlak anlaşmasında ifşa edilmesi gereken maddi bir gerçek değildir. .

Ancak satıcılar soruları doğru bir şekilde yanıtlamalıdır. “Hangi eyalette yaşarsanız yaşayın, alıcı evde bir ölüm olup olmadığını sorarsa, yasal olarak onlara gerçeği söylemeniz veya yasal sonuçları göze almanız gerekir.” Realtor.com’a göre. “Bir alıcıyla erkenden açık konuşmazsanız, alıcıların size güvenmedikleri için sözleşmeden çekilme ve mülkle ilgili başka şeyler sakladığınızı varsayma riskini de üstlenirsiniz.”

Ancak, herhangi bir olası alıcının, bir mülkü satın almadan önce, özellikle yakınlarda yaşayan insanlarla ilgili olarak, mülkün değerini etkileyebilecek herhangi bir geçmiş veya mevcut durum olup olmadığını araştırmak her zaman iyi bir uygulamadır. Buna sokak, ev veya mahalle hakkında soru sormak için bir komşunun kapısını çalmak da dahildir. İnsanların yaklaşık %11’i komşuları yüzünden ev değiştirmiş ve yaklaşık %75’i komşularından hoşlanmadığı, bu anket bulundu.

Ev satışınız hayırlı olsun. Umarım iyi bir fiyat alırsınız ve hayatınızın bu yeni bölümünde size her şeyin en iyisini diliyorum.

sensen The Moneyist’e finansal ve etik soruları için [email protected] adresinden e-posta gönderebilir ve Quentin Fottrell’i şu adresten takip edebilirsiniz: Twitter.

Çıkış yapmak Moneyist özel Facebook hayatın en çetrefilli para meselelerine cevap aradığımız grup. Sorularınızı gönderin, bana ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi söyleyin veya en son Moneyist sütunlarına ağırlık verin.

Moneyist, soruları tek tek yanıtlayamayacağına üzülüyor.

Yaşlı amcamın hanım arkadaşı çok çıkarcıdır’: Bu kız arkadaşa çok borç vermiş. Onu nasıl koruyabiliriz? İradesine itiraz edebilecek mi?

Kız arkadaşım ‘biraz’ öğrenci borcu olduğunu kabul etti, ancak az önce 83.000 dolar borcu olduğunu öğrendim. Yine de birlikte bir ev almayı planlamalı mıyız?

‘Kendimi enayi gibi hissediyorum’: Halka arzdan sonra 18 dolara hisse senedi aldım. Sigortacının aracı kurumunun 30$’lık bir fiyat hedefi vardı. 1 doların altına düştü. Nasıl bu kadar yanlış anlayabilirler?


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: