Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Evergrande, emlak yönetim biriminin çoğunluk hissesini satıyor

Evergrande, emlak yönetim biriminin çoğunluk hissesini satıyor

Global Times gazetesinde yer edinen habere nazaran, Hopson İnşaat tüm ortaklık, Evergrande grubuna ilişik ve Hong Kong Borsası’nda kote Evergrande Emlak Hizmetleri şirketinin hisselerinin yüzde 51’ini 40 milyar Hong Kong dolarına (averaj 5,1 milyar ABD doları) satın almak için görüşmeler yürütüyor.

Hopson İnşaat tüm ortaklık, borsaya yapmış olduğu başvuruda, “borsada işlem gören başka bir şirket ile yapılacak büyük çaplı hisse devri anlaşmasının duyurulması beklendiği için” hisse işlemlerinin durdurulmasını talep etti.

Borsa yönetimi ise, Hopson ile beraber Evergrande ve emlak şirketinin de işlem sıralarını durdurdu.

Evergrande’den meydana getirilen açıklamada, hisse işlemlerinin “birleşme yada hisse devriyle ilgili bir açıklama sebebiyle” durdurulduğu açıklandı.

Çin’in en büyük şirketlerinden ve inşaat sektöründe dünyanın en büyük yatırımcılarından olan firmalar grubu, geçen ay vadesi gelen borç tahvillerinin faizini ödemede başarısız olmuştu.

Grup, yurt dışındaki yatırımcılara 23 Eylül’de vadesi gelen borç tahvilleri için 35,9 milyon dolar faiz ödeyebilirken 83,5 milyon dolarlık faiz ödemesini yapamamıştı.

Şirket, ek olarak 29 Eylül’de vadesi gelen dolara endeksli tahviller için yapması gereksinim duyulan 47,5 milyon dolarlık faiz ödemesini de gerçekleştirmemişti.

ÇİN’İN GSYH’SININ YÜZDE 2’Sİ KADAR BORCU VAR

Toplam varlıkları 2,38 trilyon yuan (averaj 370 milyar dolar) olan grubun, Çin’in Gayrisafi Yurt içi Hasılasının (GSYH) averaj yüzde 2’sine ulaşan, 1,97 trilyon yuanlık (averaj 305 milyar dolar) borç yükümlülüğü bulunuyor.

Bu büyüklükteki bir firmanın cüzi boyuttaki dış faiz ödemelerinde dahi sıkıntıya girmesi, daha geniş ölçekli bir borç krizinin kapıda bulunduğunun işareti olarak değerlendiriliyor.

Çin’de 171 banka ve 121 finans kurumuna borcu bulunan grubun ödeme sıkıntısına düşmesinin ülke genelinde kredi sıkışmasına yol açabileceğinden kaygı ediliyor.

Hükümet, kamuya ilişik ve kamu destekli inşaat şirketlerini Evergrande’nin borç yükümlülüklerine karşılık bazı varlıklarını satın almaya teşvik ederek iç borç risklerini azaltmaya çalışıyor.

Evergrande, 29 Eylül’de yapmış olduğu açıklamada, Liaoning eyaletinde ortağı olduğu Şıncing Bankası’ndaki hisselerini averaj 10 milyar yuana (1,5 milyar dolar) kamuya ilişik bir varlık yönetim şirketine sattığını bildirmişti. hem de firmanın en büyük kreditörlerinden olan banka, tüm gelirin firmanın kredi borçlarının kapatılması için kullanılacağını belirtti.

firmanın gelecek aylarda diğeri varlıklarıyla ilgili de satın alma ve devir adımları atması umut ediliyor.

Alıntıdır


İlginizi Çekebilir

IMF Başkanı Georgieva ifade verecek

IMF İcra Kurulu’nun, soruşturma kapsamında bu hafta içinde Başkan Georgieva ve Dünya Bankası bünyesindeki araştırma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: