Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ev ilanları artıyor, ancak alıcıların istediği türden değil: Realtor.com raporu

Ev ilanları artıyor, ancak alıcıların istediği türden değil: Realtor.com raporu

Realtor.com’un yeni bir raporuna göre, ABD’de satılık ev eksikliği konut piyasasını etkiliyor.

Mart ayında satılık ev sayısı artsa da yeni ilanlar az kaldı. şirketin mart raporu. Şirket, satılık ev sayısındaki artışın “piyasada geçirilen daha fazla zamanın bir yansıması” olduğunu söyledi. söz konusumücadeleye katılan yeni satıcılar yerine.

Müstakbel alıcılar için ev sahibi olma maliyetini artıran yüksek ipotek oranlarının yanı sıra, alıcılara birkaç seçenek bırakıldığı için evlerin olmaması muhtemelen ev satışlarını etkileyecektir.

Satılık aktif listeleme arzı Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık %60 arttı, ancak hala pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık %50 altında. Mart 2022’ye kıyasla yeni listelenen evler %20 düştü. Geçen ay bu sayı %15,9 düştü.

Kayıtlar en çok %127 ile Güney’de büyüyor. Ve ABD’nin en büyük 50 metropol bölgesinde aktif envanterin %312 artmasıyla Austin, Teksas en fazla büyümeyi gördü, ardından envanterin %274 arttığı Raleigh, NC izledi.

Milwaukee, Wis.; Hartford, Bağ.; ve New York.

Realtor.com ayrıca, daha fazla alıcının piyasaya geri döndüğünü, ancak bir yıl önceki seviyelerde olmadığını da tespit etti.

Realtor.com’un baş ekonomisti Danielle Hale yaptığı açıklamada, “İşaretler, alıcıların, pandemi sırasındaki kadar çok olmasalar bile, bahar konut piyasasında aktif olduğunu gösteriyor” dedi.

“Piyasada daha az yeni seçenek ve hala yükselen ev fiyatları arasında, evden alışveriş yapanlar, fiyatlara çok duyarlı olduklarını, yalnızca oranlar düştüğünde piyasaya geri döndüklerini gösterdiler ve bu nedenle, bu baharda oranlarla ilgili olacaklar muhtemelen güçlü bir rol oynayacaktır. konut piyasasının bu yıl yükselip yükselmediğini veya hızlanıp artmadığını belirlemektir” diye ekledi.

Mart ayında tipik bir ev, geçen yılın aynı dönemine göre 18 gün daha uzun süre pazarda 54 gün geçirdi. Ancak 2017 ile 2019 arasındaki salgın öncesi dönemde evler ortalama olarak piyasada daha da uzun süre kaldı.

Realtor.com, News Corp’un bağlı kuruluşu Move Inc. tarafından işletilmektedir ve Unsur.net, yine News Corp’un bir yan kuruluşu olan Dow Jones’un bir birimidir.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: