Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Enerji analistlerine göre, OPEC+ petrol üretimi kesintilerinin ardında yatan gerçek nedenler bunlar

Enerji analistlerine göre, OPEC+ petrol üretimi kesintilerinin ardında yatan gerçek nedenler bunlar

OPEC+ petrol üreticileri tarafından Pazar günü açıklanan beklenmedik bir üretim kesintisi, yatırımcıların kararda jeopolitik duruş belirtileri görmesiyle ABD ile Suudi Arabistan arasındaki gergin ilişkileri karmaşıklaştırıyor.

Ancak bazı piyasa analistleri, kesintilerin Washington’a bir mesaj göndermekten çok, resesyon korkuları arasında petrol fiyatlarını istikrara kavuşturmanın yanı sıra arz ve talep dengelerini korumakla ilgili olduğunu iddia ediyor.

Görmek: Yatırımcıların sürpriz OPEC+ üretim kesintileri hakkında bilmesi gereken 6 şey

Suudi Arabistan ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün diğer üyeleri Pazar günü, Mayıs ayından 2023’ün sonuna kadar günlük toplam 1,16 milyon varil daha petrol üretimini azaltacaklarını açıkladılar. Rusya, enerji ürünlerine uygulanan tavan fiyat ve ambargolardan rahatsız Ukrayna işgalinin bir sonucu olarak, günlük 500.000 varillik üretim kesintisini yıl sonuna kadar uzatacağını söyledi. OPEC ve Rusya liderliğindeki müttefikleri birlikte OPEC+ olarak bilinen grubu oluşturuyor.

Bazı haber raporları ve piyasa analistleri, sürpriz hareketin jeopolitik ve Suudi Arabistan’ın ABD ile yıpranan bağlarından kaynaklandığını düşünüyor.

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm Mart ayında yaptığı açıklamada, dört petrol sahasının ikisindeki bakım nedeniyle ABD’nin Stratejik Petrol Rezervini yenilemeyeceğini söyledi. Financial Times bildirdi, Suudi Arabistan’ın düşüncesine aşina olan insanlara atıfta bulunarak, Riyad’ın bu yorumdan “sinirlendiğini” söyledi.

Ekim ayında OPEC+, ABD’de artan faiz oranlarına ve zayıflayan küresel ekonomiye yanıt vermenin gerekli olduğunu söyleyerek, küresel arzın %2’sine eşit olan günlük 2 milyon varillik benzer bir kesinti duyurdu. Çağrı, Başkan Biden’ı Suudi Arabistan için “sonuçlar” sözü verirken ülkeyi bir enerji krizini tetikleme girişiminde Rusya ile kaymakla suçlamaya sevk etti.

Ancak bu sefer Washington daha sessiz bir tepki gösterdi.

“Geçen Ekim’deki kesintiye kıyasla bu kesinti ile Washington’da gerçekten farklı dinamikler var. O zamanlar, silah satışlarından Petrolsüz Üretim ve İhracat Kartelleri (NOPEC) yasasına kadar her konuda, hatta ilişkinin yeniden değerlendirilmesinden bahsederken bile bu iki partinin üzerinde bir tepki vardı. [with Saudi Arabia]Rapidan Energy Group’ta küresel petrol hizmetleri müdürü Clay Seigle, “dedi.

Petrol vadeli işlemleri, Ekim üretim kesintilerinden kalıcı bir yükseliş elde edemedi, Aralık ayına doğru düşüşe geçti ve ardından geçen ay yeni düşük seviyelere düşmeden önce yatay bir işlem aralığını korudu.

Seigle, Pazar günkü duyurunun ardından politika yapıcıların açıklamalarının çok daha sessiz olmasına rağmen, kesintinin yakın gelecekte Washington ile Riyad arasındaki gerilimi artırma olasılığını artırdığını söyledi.

“Gelecekte, Federal Rezerv’in bu arz kesintisini enflasyonist ve oranların daha uzun süre yüksek kalması için bir neden olarak gösterdiğini ve bunun da bir durgunluğa neden olduğunu hayal edin, o zaman Washington ile Riyad arasındaki gerilimler yeniden kaynama noktasına gelebilir.” Seigle, Unsur.net’a bir telefon görüşmesinde söyledi.

RBC Capital Markets küresel emtia stratejisi başkanı Helima Croft, kararın Beyaz Saray tarafından memnuniyetle karşılanmayacağı kesindi, ancak sonuçta Washington ve Riyad’ın “temel politika girişimleri için farklı fiyat hedefleri var” dedi. Pazar notu.

Croft, Suudi Arabistan’ın, Başkan Biden’ın geçen Ağustos ayında Cidde’ye yaptığı ziyaretten bu yana ikili ilişkilerde artan sürtüşmeye katlanmaya hazırlandığını ve Washington’un istediği üretim artışını elde edemediğini yazdı.

“ABD artık birkaç ortaktan sadece biri olarak görülüyor ve Çin ile ikili ilişkinin önemi artıyor. Çin zaten Krallığın en önemli ticaret ortağı ve ülkenin ekonomik geleceği Doğu’da ikamet ediyor” dedi.

Görmek: Sürpriz petrol üretimi kesintileri, Fed’in faiz planları ve piyasalar için ne anlama geliyor?

Wood Mackenzie’nin makro petroller başkanı Ann-Louise Hittle, son ABD banka başarısızlıklarının mali kriz ve küresel durgunluk korkularını yeniden canlandırmasının ardından OPEC+’ın piyasayı istikrara kavuşturması için hareketin gerekli olduğunu söyledi.

Mart ayında petrol vadeli işlemleri Aralık 2021’den bu yana ilk kez varil başına 70 doların altına düştü.

“OPEC+ açısından bakıldığında, kesinti fiyatların olduğu yere geri dönüşü tetiklemek için yapıldı. Brent için şimdi 80 doların en düşük seviyelerine geri döndük. Yani başardılar. Piyasanın Silicon Valley Bank sonrası dip seviyesinden çıkmak için bir sarsıntıya ihtiyacı olduğunu biliyorlardı,” dedi Hittle.

Küresel ölçüt June Brent petrol BRN00,
+%0,38

BRNM23,
+%0,38
Salı günü ICE Vadeli İşlemler Avrupa’da varil başına 84,94 $ ile 6 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. West Texas Intermediate ham petrol Mayıs teslimi için CL00,
+0.14%

CL.1,
+0.14%

CLK23,
+0.14%
New York Ticaret Borsası’nda varil başına 80.71 dolardan işlem gördü. Dow Jones Market Data’ya göre bu, 26 Ocak’tan bu yana en yüksek ön ay yerleşimi oldu. Hem Brent hem de WTI, üretim kesintilerine tepki olarak Pazartesi günü %6’dan fazla arttı.

Analistler, OPEC+’ın da petrol talebi büyümesinin 2023’ün ikinci yarısında gerçekleşmeyebileceği endişeleri nedeniyle üretimi kıstığını düşünüyor.

“Böyle bir hareket, özellikle de tüm grubun bir alt kümesinin gönüllü kesintileri, arzı desteklemeye güvenilirlik katmak için tasarlandı… Gerçekten de ileriye dönük dengeleri korumaya çalışıyorlar ve bizim de bu duruma girmediğimizden emin olmak istiyorlar. Seigle, yapısal bir arz fazlası durumu, ancak piyasayı aşırı sıkabileceği için riskli” dedi.

Tüccarlar, Çin’in Aralık ayında COVID-19 kısıtlamalarını hafifletmesi ve dünyanın ikinci büyük ekonomisini dışa açmasıyla 2023’ün başından bu yana petrol talebinde keskin bir toparlanma olacağına inanıyor.

Clocktower Group’un baş stratejisti Marko Papic, Unsur.net’a Çin’in petrol talebinin geri geleceğini ve “Suudilerin yanıt verdiği küresel veya ABD durgunluğu” hakkındaki endişeleri gidereceğini ve bunun da daha yüksek petrol fiyatlarına yol açacağını söyledi.

Bununla birlikte Hittle, piyasada Çin’in “büyük toparlanmasının” olmayacağına dair çok fazla korku olduğunu ve potansiyel bir durgunluk nedeniyle ABD petrol talebinin de zarar göreceğine dair temel bir endişe olduğunu söyledi, “bu nedenle piyasa ve OPEC makul değil. Bunun olma riskinin olduğunu düşünüyorum, ”dedi Hittle bir röportajda Unsur.net’a.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: