Anasayfa / Ekonomi Haberleri / En çok bu konut piyasaları soğuyor. Teknoloji şehirleri listenin üst sıralarında yer alıyor.

En çok bu konut piyasaları soğuyor. Teknoloji şehirleri listenin üst sıralarında yer alıyor.

Teknoloji endüstrisindeki yüksek ipotek oranları ve işten çıkarmalar ev satışlarını baskıladığından, konut piyasasındaki yavaşlama Batı Kıyısı’nda tüm gücüyle devam ediyor.

göre bir yeni rapor Redfin RDFN’den,
+2.31%,
En hızlı yavaşlayan konut piyasaları, Seattle ve San Jose gibi Batı Kıyısı’ndaki büyük şehirlerin yanı sıra Austin ve Phoenix gibi salgın patlama yaşayan şehirleri içeriyor.

Raporda, “Ev satın alma talebi ve rekabet ölçümleri teknoloji merkezlerinde hızla düşüyor” dedi.

Ayrıca, koronavirüs pandemisinin ortasında uzaktan çalışanlar arasında popüler olan pandemik boomtowns’a da ilgide bir düşüş görülüyor.

Rapor, ABD’nin en kalabalık 100 metro bölgesini sıraladı. Şubat 2023 ile 2022 arasındaki fiyatlardaki yıldan yıla değişikliklere, fiyatlardaki düşüşe, arza, bekleyen satışlara ve diğer ölçümlere bakıldığında, raporun yazarları Austin, Teksas’ın en hızlı soğuduğunu buldu.

Redfin, “Austin kendi popülaritesinin kurbanı,” dedi. “Varlıklı ev alıcılarının artışı, yerel ev fiyatlarını yükseltti ve bunun ardından ipotek oranlarındaki artış, daha da fazla yerel sakini fiyatlandırdı.”

“Austin kendi popülaritesinin kurbanı.”


— Redfin raporu

Listenin ikinci ve üçüncüsü Seattle ve Phoenix. Las Vegas, San Jose ve Oakland ilk 10’da yer alıyor.

Satın almadaki gerileme, mortgage oranlarındaki artışın yanında geldi. Pazartesi öğleden sonra, 30 yıllık ortalama %6,54 seviyesindeydi. İpotek Haberleri Günlük.

Yüksek oranlar ve düşük envanter arasında, ABD’li ev alıcıları iyi fırsatlar bulmakta zorlanıyor.

Ve daha genel olarak, tüketiciler konut durumu hakkında endişe duyuyorlar. A ayrı anket Aylık bazda tüketici duyarlılığını takip eden Numerator, Mart ayında tüketicilerin %30’unun Şubat ayına göre yüzde 5 artışla konut piyasasının istikrarından endişe duyduğunu kaydetti.

Ancak bir emlak uzmanı, yavaşlamanın mutlaka kötü bir şey olmadığını söyledi.

Austin Board of Realtors’ın CEO’su Emily Chenevert, Unsur.net’a verdiği demeçte, son birkaç yıl “gerçekten sürdürülemez bir hız ve tam bir anormallikti” dedi. “Artık alıcıların biraz pazarlık yapma, zaman ayırma ve beğenilerine göre doğru evi bulma fırsatlarının olduğu bir pazar görüyoruz.”

Redfin, ülke genelinde, Orta Batı ve Kuzeydoğu’daki daha uygun fiyatlı konut piyasalarının satış ve listeleme açısından hala dayandığını söyledi.

En kalabalık 100 metro bölgesinden Hartford, Conn. güç belirtileri gösteriyor (ancak bu mutlaka sıcak bir pazar değil).

Redfin, New Haven ve Bridgeport gibi eyaletteki diğer metropol bölgelerinin yanı sıra Albany ve Rochester gibi New York’un taşra bölgelerinin de dayandığını söyledi.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: