Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Emlakçılar, bu baharda ev satın almak isteyen ev alıcıları için ipuçları sunuyor

Emlakçılar, bu baharda ev satın almak isteyen ev alıcıları için ipuçları sunuyor

İlkbahar genellikle emlak piyasası için en yoğun mevsimdir. Ancak sınırlı envanter ve yüksek ipotek oranları ile bir ev satın almak pahalı ve zaman alan bir süreç olmaya devam ediyor. Unsur.net, ev alıcılarının rekabette nasıl öne çıkabileceği hakkında üç emlakçıyla konuştu.

İpotek oranları bir yıl öncesine göre iki katına çıkarak %6,6’nın üzerine çıktı ve satılık ev sayısı sınırlı kaldı. ABD’de mevcut bir evin ortalama fiyatı Ocak 2023 itibariyle 359.000 dolardı. Ulusal Emlakçılar Derneği.

Emlakçılar, alıcıların bugün pandemi sırasında olduğundan çok daha az rekabete sahip olmasına rağmen, emlakçıların söylediğine göre o kadar fazla seçenek yok.

Lake Keowee, SC’de Emlakçı olan Reah Land Smith, Unsur.net’a “İnsanlar alabilecekleri her şeyi arıyorlar” dedi.

Chapel Hill, NC’de Emlakçı olan Sue Fox, “Kesinlikle 2021’dekinden daha fazla bir alıcı pazarı haline geliyor” dedi. “Bir veya iki yıl öncesine göre artık bir ev satın almak kesinlikle daha kolay – ama bizim bölgemizde hala zor.” Fox, Raleigh, Durham ve Chapel Hill’de birden fazla teklifin hala yaygın olduğunu söyledi.

Redfin RDFN’nin ana temsilcisi Holly Stinson, “Alıcılarımı, sosyal çevrelerindeki herkese bir sonraki evlerinde ne aradıklarını bildirmeye teşvik ediyorum” dedi.
-%3,28.
Birisi hayalinizdeki evin sahibi olan birini tanıyor ve yakın gelecekte onu satmayı düşünüyor olabilir.

Ancak bu, alıcıların sıkıştığı anlamına gelmez. Bu taktikler, ev alıcılarına hayallerindeki eve rastlamaları durumunda bir avantaj sağlayabilir:

1. Emlakçınızı akıllıca seçin

İlk tavsiye biraz göz devirmeye neden olabilir, ancak uzmanlar, bir ev ararken, özellikle de yeni bir şehir veya eyaletteyseniz, bir emlak profesyoneli tutmanın ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Smith, gerçek bir mahalle emlak uzmanı tutmayı tavsiye ediyor. “Parçası olmak istedikleri topluluğun tüm ayrıntılarını bilen ve anlayan biri,” dedi Smith, “kulakları yerde, ya da Ebeveyn Öğretmenler Derneği toplantısında bir şeye kulak misafiri olmuş olabilir. yolun aşağısındaki bir listeye.

2. İnterneti avantajınıza kullanın

Smith ayrıca listeleri çok yakından takip etmenizi ve hızlı bir şekilde kontrol ettiğinizden emin olmanızı tavsiye etti.

“Piyasaya haftada bir, günde bir kez bakamazsınız – MLS’de ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmalısınız” dedi. MLS, müşterilerin mülk alıp satmasına yardımcı olmak için emlak uzmanları tarafından oluşturulan, sürdürülen ve ödenen özel bir veritabanı olan Çoklu Listeleme Hizmeti’nin kısaltmasıdır.

Realtor.com ve Zillow gibi üçüncü taraf siteler
Z,
+0.10%
Ancak Smith, müşterilerine, bir listeleme piyasaya çıktığı anda potansiyel alıcıları bilgilendiren otomatik metin veya e-posta uyarıları kurduğunu söyledi. Smith, “Yalnızca yerel MLS bölgesinin bir üyesi olan bir emlak profesyoneli bunu yapar,” dedi, “bu yüzden masada ilk onlar var.”

Ancak internet becerilerinizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, hayalinizdeki evi bulmak için sosyal medyayı kullanın, dedi Stinson. Daha büyük Seattle bölgesinde bulunan Stinson, “Sosyal medyanın gücü gerçek bir şey,” diye ekledi.

3. Gerçek hayatta evi kontrol edin

Pandemi yıllarına göre biraz daha az rekabetle Fox, alıcıların bir evi canlı olarak kontrol etmek için arabaya (veya metroya) binmesi gerektiğini söyledi.

Fox, alıcıların altı aydan kısa bir süre içinde bir ev satın almaya hazır olduklarında, “gerçekten biriyle arabaya binmeleri ve etrafta dolaşıp evlerin içlerine bir göz atmaları gerekiyor” dedi.

Alıcılar, “yerleşim düzeni nasıl olacak, iç donanımlar nasıl, eski bir ev mi istiyorum yoksa yeni inşaatla mı ilgileniyorum?” gibi soruları dikkate almalıdır. dedi.

Bazı mülkler çevrimiçi olarak harika görünebilir, ancak tüm mahallede ağaç olmaz, dedi. Fox, “Güzel bir mutfağı olabilir, ancak ağaçsız, ıssız bir arazi gibiyse, orayı satın almadan önce bunu bilmek istersiniz,” dedi.

İşte burada deneyimli bir emlakçı işe yarayacaktır: Evin bazı özelliklerine bakıp iyi durumda olup olmadıklarını ve daha fazlasını görebilirler. Fox, “Orada yabani otları ayıklamanıza ve zaman ayırmaya değer olanları bulmanıza yardımcı olacak iyi bir emlakçıya sahip olmak istiyorsunuz,” diye vurguladı.

4. Bir evi yenilemeyi düşünün

Fox, mükemmel, taşınmaya hazır bir ev fikrine bağlı kalmayın, dedi.

Özellikle envanterin sıkı olduğu pazarlarda, insanların takaslarının ne olduğunu düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Fox, “Herkes sevimli ve yenilenmiş şirin evin peşinden koşacak ve 10 teklif alacak ve liste fiyatı üzerinden 50.000 veya 100.000 $ gibi bir fiyata satılacak” dedi.

Anlayışlı bir alıcı o evi atlar ve belki biraz çalışma gerektiren ama yine de sağlam kemikleri olan bir ev arardı, diye ekledi. “İçine 10.000 dolar koyacağım ve sevimli küçük bir ev gibi görünmesini sağlayacağım ama onu liste fiyatından daha düşük bir fiyata alacağım ve tüm bu farklı alıcılarla rekabet etmek zorunda kalmayacağım.”

Ayrıca alıcıları, geleneksel tek ailelik birimden daha ucuz olabilecek bir dubleks veya şehir evinde yaşamayı düşünmeye çağırdı.

5. Acımasız ve hazırlıklı olun

Ve son olarak, cesaretiniz kırılmasın.

Tamamen hazırlıklı olarak ava çıkın. Stinson, “Birden çok teklifin çirkin yüzünü yeniden ortaya çıkarmasıyla, teklifleri sunarken tam olarak taahhüt altına girmenin önemi, rekabete karşı kazanmanıza yardımcı olabilir,” dedi, “bir sigortacının, geleneksel ön onay aşamasından bir adım daha ileri olan dosyayı onayladığı anlamına gelir.” ”

Smith, alıcılara listeleri incelerken ve evleri görüntülerken sabırlı olmalarını söyledi. “Zamanı geldiğinde tetiği çekmeye hazır olun,” dedi, “ama aradığınız mülkü güvence altına almak için birkaç deneme gerekebilir.”

Smith, “Cesaretiniz kırılmasın,” diye ekledi.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: