Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Emekli olmamak pahalı olabilir – bu sürpriz maliyetlere dikkat edin

Emekli olmamak pahalı olabilir – bu sürpriz maliyetlere dikkat edin

Emekli olduktan sonra işe geri dönmek, yenilenmiş bir maaş çeki lüksünü getirebilir, ancak işgücüne yeniden girme konusunda biraz planlama gerektiren bazı potansiyel aksaklıklar vardır.

Sıkı bir işgücü piyasası, yüksek enflasyon, azalan salgın endişeleri – ve belki de bir can sıkıntısı durumu – birçok emekliyi işe geri dönmeyi düşünmeye sevk etti.

Paychex’in yakın tarihli bir araştırmasına göre, her altı emekliden biri ortalama dört yıl işgücü dışında kaldıktan sonra işe geri dönmeyi düşünüyor. Emeklilerin toplam %55’i daha fazla paraya ihtiyaçları olduğu için işe geri döndü.

Okumak: Daha mutlu, daha tatmin edici bir emeklilik mi istiyorsunuz? Bu Japon konseptini deneyin.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, 65 ila 74 yaşları arasındaki yetişkinler arasında işgücüne katılım oranı 2021’de %25,8 idi. BLS’ye göre, bu payın 2031’de %30,7’ye çıkması bekleniyor. 75 yaş ve üstü segmentte, işgücü içindeki payının BLS’ye göre 2021’de %8,6’dan 2031’de %11,1’e ulaşması bekleniyor.

Concenture Wealth Management’ın genel müdürü ve kıdemli servet danışmanı Robert Gilliland, “Müşterilerle artık hiç olmadığı kadar çok sohbet ediyoruz – insanlar işe geri dönmeyi düşünüyor ve bunun nasıl olacağını öğrenmek istiyor” dedi. “Sadece golf oynayabilirsin ya da sadece o kadar balık tutabilirsin. Sıkıldılar.”

Gilliland, sağlık masrafları gibi beklenmedik harcamaların da insanları iş gücüne geri dönmeye zorlayabileceğini söyledi.

“Emeklilik kararı, duyguların doruğunda veriliyor. Yaşam tarzında bir değişikliktir. Bu çok duygusal bir karar. İşe geri dönmek, insanlara hâlâ yararlı oldukları, üretkenliklerinin yine de topluma fayda sağlayabileceği ve becerilerinden yine de para kazanabilecekleri hissini veriyor – kendilerini değerli hissetmelerini sağlıyor,” dedi Gilliland.

Okumak: Emekli ve sıkılmış mı yoksa – daha da kötüsü – sıkıcı mı? Bunu dene

Sosyal Güvenlik yardım indirimi

Birisi emekli olduktan sonra işe geri dönerse, Sosyal Güvenlik almaya başladığınızda ancak henüz tam emeklilik yaşı olan 67’ye ulaşmadığınızda komplikasyonlar ortaya çıkar.

“Henüz Sosyal Güvenlik almıyorsanız, bu karmaşık değil. Zaten Sosyal Güvenlik alıyorsanız, cezalandırılırsınız. Craig James Financial Services LLC’nin başkanı Craig Ferrantino, “Faydaları ve maliyetleri tartmanız gerekiyor” dedi.

Ferrantino, Sosyal Güvenlik almaya başladıysanız ve üzerinden bir yıldan az zaman geçtiyse, bu yardımları devlete iade edebilir ve daha sonra tekrar Sosyal Güvenlik’e başlayabilirsiniz, dedi.

Bir yıldan uzun süredir Sosyal Güvenlik alıyorsanız, 2023’te 21.240 ABD Doları kazanabilir ve Sosyal Güvenlik yardımlarınız üzerinde herhangi bir etki görmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, bu miktardan daha fazla kazanırsanız, Sosyal Güvenlik, kazandığınız her 2 $ için yardımlarınızı 1 $ azaltacaktır.

Tam emeklilik yaşına ulaştığınız yılda Sosyal Güvenlik, belirli bir eşiğin üzerinde kazanılan her 3 ABD Doları için 1 ABD Doları tutar. 2023’te tam emeklilik yaşına ulaşırsanız, tam emeklilik yaşından önceki aylar için kazançlarınızın sınırı 56.520 ABD dolarıdır. SGK’ya göre tam emeklilik yaşına ulaştığınız aydan itibaren kazancınızda herhangi bir sınırlama olmaksızın yardımlarınızı alabilirsiniz.

Gilliland, “Geri dönüp geçiminizi sağlamak için gelir elde edecekseniz, indirimden daha fazlasını kazanacağınızdan emin olun,” dedi. “Günün sonunda, daha fazla geliriniz olacak.”

İşe geri dönmenin bir mali artısı vardır: Sosyal Güvenlik ödemeleri en yüksek 35 yıllık gelirinize dayandığından, “emekli olmama” durumunda yaptığınız ek maaş, daha az para kazandığınız yılları değiştirerek veya doldurarak Sosyal Güvenlik yardımlarınızı artırabilir.

Okumak: SGK’lı iken çalışmak ödeneğimi artırır mı?

(Sosyal Güvenlik İdaresinden iki kullanışlı kaynak: Emeklilik Yaşı Hesaplayıcı doğum tarihinize ve doğum tarihinize göre tam emeklilik yaşınızı bulmak için Emeklilik Kazanç Testi Hesaplayıcı faydalarınızın ne kadar azaltılacağını öğrenmek için.)

Sosyal Güvenlik Kurumu, işinizden kazandığınız ücretlere veya serbest meslek sahibiyseniz net kazancınıza bakar. Ayrıca ikramiyelere, komisyonlara ve tatil ücretine bakar, ancak emekli maaşlarını, emeklilik maaşlarını, yatırım gelirlerini, faizleri, gazileri veya diğer hükümet veya askeri emeklilik yardımlarını saymaz.

Tutuklanan faydalar kaybolmaz. Sosyal Güvenlik İdaresi’ne göre, daha önceki kazançlarınız nedeniyle alıkonulan yardımları hesaba katmak için tam emeklilik yaşınızda ödeneğiniz artacaktır.

Okumak: 62 yaşında Sosyal Güvenlik aldım ve şimdi pişmanım. Sosyal Güvenlik ödeneğimi artırmanın bir yolu var mı?

Medicare

Sağlık harcamaları, insanların işe dönmesinin bir başka önemli nedenidir.

65 yaşında otomatik olarak Medicare’e hak kazanırsınız, ancak şirketinizin sağlık planı Medicare ile birlikte ek teminat sunabilir.

Daha fazla gelir, daha yüksek prim potansiyelini beraberinde getirir. Medicare değiştirilmiş düzeltilmiş brüt gelire bakar, bu nedenle daha yüksek gelir yararlanıcıları Medicare Bölüm B (ayakta tedavi sigortası) ve Bölüm D (reçeteli ilaç sigortası) için bir prim ek ücreti öderler.

Medicare Bölüm A, bordro vergileri aracılığıyla programa 10 yıllık katkıda bulunma geçmişiniz olduğu sürece primsiz gelir. 2023 için, Kısım B standart aylık 164,90 Dolarlık primle gelir ve Kısım D primleri bu yıl ortalama 43 Dolar olacaktır.

Gilliland, “Ortak olarak 194.000 ABD Dolarından veya tek bir dosyalayıcı olarak 97.000 ABD Dolarından fazla kazanacaksanız, sonunda Medicare için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacaksınız” dedi.

Bu, bir işten elde edilen ek gelirin ödediğiniz tutarı nasıl etkileyebileceğini düşünmeye değer olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, Medicare’e kaydolduğunuzda, artık şirketinizin sağlık tasarruf hesabına (HSA) katkıda bulunmaya uygun değilsiniz.

Medicare’in son iki yıllık gelire baktığını unutmayın. James Regan, yüksek gelirli işten ayrıldıktan ve iki yıl boyunca daha düşük emeklilik geliriniz olduğunda, en son iki yıllık aralığa bakmak için Medicare ile iletişime geçme konusunda proaktif olun, aksi takdirde Medicare Kısım B primleriniz hala daha yüksek seviyede olur, dedi. bir servet yönetimi şirketi olan SharpePoint’in mali danışmanı ve ortağı.

RMD’ler

73 yaşına girdikten sonraki yılın 1 Nisan’ına kadar, geleneksel IRA’lar ve 401(k)’ler gibi vergi ertelenmiş emeklilik hesaplarınızdan gerekli minimum dağıtımları almaya başlamanız gerekir.

Bununla birlikte, 73 yaşında çalışıyorsanız, RMD’leri mevcut işvereninizle 401(k)’den emekli olduğunuz yılı takip eden 1 Nisan’a erteleyebilirsiniz. Ancak eski işverenlerinizden aldığınız 401(k)’lerden RMD’leri standart programa göre almayı unutmayın, aksi takdirde %50’lik bir vergi cezasıyla karşı karşıya kalırsınız.

“Bütün bunlar biraz yardımla çözülebilir. İşe geri dönme kararı çok kişiseldir. Gilliland, bazı insanlar için yaşam kalitesi ve amaç duygusuyla ilgili” dedi. “İnsanlar heyecanlı. Şartlarına göre yapabilirler. Uzaktan çalışmalarına izin verilebilir. Onları meşgul ediyor.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: