Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Emekli olmak için en iyi yer neresidir? Bu, onu daraltmaya yardımcı olabilir.

Emekli olmak için en iyi yer neresidir? Bu, onu daraltmaya yardımcı olabilir.

Emekliliğe giren veya emekli olmakta olan birçok insanın aklına gelen bir soru: Nerede yaşamalıyım?

Genellikle cevap başka bir durumdur – daha iyi hava, daha düşük yaşam maliyetleri, yetişkin çocuklara yakınlık veya başka bir neden için. Aslında, kabaca 234.000 emekli yeni bir eyalete taşındı geçen yıl, çevrimiçi bir taşıma pazarı hizmeti olan Hire a Helper tarafından yapılan bir ankete göre.

Ancak emeklilik için bir yer değiştirmeyi araştırırken, bölgenin ne kadar yaşlı dostu olduğunu keşfetmek de işe yarar, böylece misafirperver olup olmayacağına dair bir fikriniz olur.

Devamını oku nerede emekli olunacağı hakkında

Yaş dostu olma durumu sıralaması

Şimdi, türünün ilk örneği bir sıralama var. 50 eyaletin tümü artı Washington, DC’nin yaşlı dostu olması AgeFriendly.org sitesinden.

Bu sıralamayı diğer pek çok eyalet listesinden farklı kılan şey, bunun tamamen yaşlı sakinlerin nerede yaşadıkları hakkında söylediklerine dayanmasıdır.

“Bütün öncül, bir şehri veya eyaleti neyin yaşlı dostu yaptığını belirlemek için ‘yukarıdan aşağıya’ bir değerlendirme listesi olmasıydı. AgeFriendly.org ve çatı grubu The Age Friendly Institute’un başkanı Tim Driver, “Bu, yaşlı yetişkinlerin kendilerinin tartabileceği ‘aşağıdan yukarıya’ anlamına geliyor” dedi.

Driver sıralamasını oluşturmak için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yaşlı dostu topluluklar programını tasarlayan Dr. Alexandre Kalache ile birlikte çalışarak topluluklarının ne kadar yaşlı dostu olduğunu düşündükleri konusunda insanlara anket yaptı.

Kullandılar DSÖ’nün sekiz kriteri: toplum ve sağlık; toplu taşıma; Konut; sosyal katılım; dış mekanlar ve binalar; saygı ve sosyal içerme; sivil katılım ve istihdam ve iletişim ve bilgi.

Yorumları bir sıralamaya dönüştürmek

AgeFriendly.org, Amerika’daki yaşlı sakinlerden 60.000’den fazla yanıt aldıktan sonra, sonuçlarını normalde müşterilerin ve müşterilerin sadakatini ölçmek için kullanılan Net Promoter Score metodolojisiyle birleştirdi. Yaşlı Dostu Sağlık Sistemi için 4 Ms Çerçevesi John A. Hartford Foundation ve Institute for Healthcare Development’tan (4 Ms: What Matters, Medication, Mentation veya Mental Activity and Mobility).

Ardından site, eyalet sıralamalarını oluşturmak için şehirlerden ve kasabalardan alınan puanları bir araya getirdi.

Ve olası beş üzerinden dörtten fazla yıldız alan (genellikle şaşırtıcı) kazananlar şunlardır: 1 Numara: Delaware; 2 numara: Idaho; 3 numara: Hawaii ve 4 numara: Arkansas.

Beş üzerinden 3,25 ila 3,36 yıldız alan bodrum sakinleri: No. 51: Güney Dakota; 50: Kolorado; 49: Kansas; 48 numara: Kuzey Dakota ve 47 numara: Nevada.

Driver, anketin “dinamik” olduğunu belirtti. Her üç ayda bir eyalet bazında yeni sıralamaları güncelleyecek ve yayınlayacak.

Kalache, “Sonuçlara ‘yönlü’ olarak bakmak önemlidir” dedi. Bununla, listedeki 4. durumun listedeki 3. durumdan daha kötü olduğunu varsaymayın demek istiyoruz. Her ikisi de birçok yaşlı sakinin çok mutlu olduğu harika yerlerdir. Ancak 3 numara ile 30 numara arasında anlamlı bir fark var.”

Kalache ayrıca, bu sıralamanın bölge sakinlerinin yaptıkları seçimden ne kadar memnun olduklarına bağlı olduğunu da sözlerine ekledi. Bu nedenle, verilere dayalı değildir.

Neden Delaware 1 Numara

Şu anki listeye gelince, Delaware gayet güzel bir eyalet ve aslında Amerika’nın Anayasa’yı onaylayan ilk eyaleti. Ancak en yaşlı dostu? (WalletHub’ın en son Emekli Edilecek En İyi Eyaletleri listesinde 5. sırada ve Kiplinger’in En Vergi Dostu Eyaletler listesinde 1. sırada yer aldı, ancak Bankrate’nin 2022 emeklilik için en iyi eyaletler listesinde sadece 40. sırada yer aldı.)

Delaware’in en yüksek yaşlı dostu puanı, AgeFriendly.org’un aldığı aşağıdaki gibi sakinlerin yorumlarından geldi: “birbirlerini kollayan komşular var” (Wilmington); “Kasaba, bir çiftlik kasabasından her yaştan insanın hoş karşılandığı bir yer haline geldi” (Middletown) ve “dolaşmak çok kolay” (Newark).

John A. Hartford Vakfı başkanı Terry Fulmer, “Yaşlı yetişkinlerin devam eden geri bildirimlerini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. “Mevcut değerlendirme listelerini yaşa uygun olanla eşleştirmek için gerçek kaynaktan – yaşlı yetişkinlerden – gelen kritik bilgiler.”

Hayatın ikinci yarısında nerede yaşanacağını seçmekle ilgili bir kitap olan “Doğru Zaman, Doğru Yer” kitabının yazarı Ryan Frederick bana şunları söyledi: “Delaware’in yaşlı dostu olma konusunda en iyi yer olmasına şaşırmadım.” Frederick, birkaç yıl önce yakınlardaki Maryland’den Austin, Teksas’a taşındı.

Bazı şaşırtıcı sonuçlar

Ancak Frederick, AgeFriendly.org listesindeki bazı eyalet sıralamalarını yanlış değilse de şaşırtıcı buldu.

“Washington DC’nin yaşlı dostu statüsü için gerçekten çok çalıştığını biliyorum. Bazı çalışmalarını bizzat gördüm. Doğası gereği yürünebilir. Dahil olabileceğiniz tonlarca şey var,” dedi Frederick. “Ama bu listede gerçekten alt sıralarda yer alıyorlar.” 41 numara, özellikle.

50 numara Colorado, 49 numara Kansas ve 35 numara Arizona’nın da daha üst sıralarda yer almasını bekliyordu. Birincisi, Colorado, eyaletini özellikle yaşlı işçiler için daha yaşlı dostu hale getirmeye ciddi şekilde kararlıdır.

Devletler ve topluluklar

Bir eyaletin küçük kasabalarını ve büyük metropollerini tek bir genel eyalet yaşlı dostu olma sıralamasında bir araya getirmek adil ve doğru mu?

Frederick’in çekinceleri var. “Demek istediğim, Teksas’ta yaşamak, aman tanrım, burası bir ulus gibi,” dedi. “Örneğin, Austin’de yaşanan deneyim şu anda El Paso’dan çok farklı.”

Driver, “daha büyük kontrastlar görmeye başladığınızı kabul ediyor. [for age-friendliness] şehir düzeyinde ve eyalet düzeyinde analiz ettiğinizde.

Ancak zamanla, daha fazla insan kendi yaşlı dostu yorumlarını sıralamasına ekledikçe, “daha fazlasını görmeye başlayacağınıza” inanıyor ve ekliyor “TripAdvisor ilk yıllarındaki gibi.”

Yaşlı dostu ve emekli olmak için en iyi yerler

Kalache, AgeFriendly.org eyalet sıralamasının, bir eyaletin emeklilikte yaşamak için harika bir yer olmasıyla ilgili olmadığını belirtti.

“Emekliliğe son verilecek en iyi yerler listeleri ayrı bir amaca hizmet eder ve tipik olarak uygun hava durumu modelleri gibi topluluk organizatörlerinin kontrolü dışındaki faktörleri içerir” dedi. “Yaş dostu olma, topluluk düzenleyicilerinin yaşlı dostu olmanın ortak ilkelerine ve özelliklerine bağlı kalmada ne kadar başarılı olduklarını ölçme eğilimindedir: duyarlı, sağlıklı, eşitlikçi, ilgi çekici, aktif ve saygılı.”

İlgileniyorsanız, Driver ve diğer altı kişinin yazdığı 2021 Gerontological Society of America’s Innovation in Aging” makalesinde bu ilkeler ve özellikler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: “Yaşlı Dostu Ekosistemi Tanımlayacak Ortak Bir Dil Geliştirmek

En Yaşlı Dostu Eyaletler sıralaması, sınırlamalarını anlıyorsanız kontrol etmeye değer. Örneğin Frederick, yaşlı dostu olmanın öznel olabileceği konusunda uyarıyor. “Sizin yaş dostu olarak düşündüğünüz şey benim yaptığımdan farklı olabilir” dedi.

Ancak, emekli olduklarında taşınmayı düşünen insanların AgeFriendly.org sıralamalarını ve bölge sakinlerinin yorumlarını araştırma oklarına eklemek isteyebileceklerine inanıyor.

Driver, şu anda listesinde en alt sırada yer alan eyaletlerin (ve içindeki toplulukların) onları daha yaşlı dostu hale getirmek için daha çok çalışacaklarını umuyor. “Liderliği harekete geçirmek için biraz teşvik ediyor” dedi.


İlginizi Çekebilir

Strateji uzmanı, SVB’ye yenildi, bankalar ucuz ve M&A geliyor

Yatırımcılar, kıyının bu sinir bozucu bankacılık krizinden gerçekten temiz olup olmadığını görmek için saklandıkları yerlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: