Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Emekli olmak için en iyi yer neresidir? Bu büyük yaşam kararında siyaset nasıl bir rol oynuyor?

Emekli olmak için en iyi yer neresidir? Bu büyük yaşam kararında siyaset nasıl bir rol oynuyor?

Nesiller boyunca, Orta Batı ve Kuzeydoğu’dan emekliler, yıl boyunca golf veya turşu oynayabilecekleri ve bir daha asla kar küreklemeyecekleri daha güneşli iklimlere taşındılar. Diğerleri banliyöleri şehir hayatı ve sanata, müziğe, tiyatroya ve kaliteli yemeklere daha kolay erişim için değiştirdi.

Daha düşük vergiler ve torunlara yakınlık diğer hususlardır. Son zamanlarda, emekliler nerede yaşayacaklarına karar verirken başka bir faktör eklediler: siyasi iklim.

Politika, geçmiş yıllarda yaşamla ilgili kararları gölgede bırakmamış olsa da, bazı insanlar için artık ön planda ve merkezde. Bunun kanıtı Facebook META’da çoktur,
+0.46%
risk almayı düşünen insanlara yönelik gruplar.

Ev fiyatları, vergiler, okullar ve ulaşımın yanı sıra farklı kasaba, şehir ve eyaletlerin siyaseti de rutin olarak inceleniyor. Daha fazla el ele tutuşmak isteyenler için, bazı yer değiştirme şirketleri, insanların potansiyel yeni memleketlerin politikalarını incelemelerine ve hatta oraya vardıklarında partizan kulüpleri ve örgütleriyle bağlantı kurmalarına yardımcı olur.

Görmek: 50 yaşındayım ve erken emekli olmayı düşünüyorum. Birikimlerimi genişletebileceğim, ılımlı sol demografiye sahip canlı bir yer istiyorum

Artan gerilimler

Emekli bir ilaç temsilcisi olan 58 yaşındaki Karyn Segal Robinson için, o ve kocası Jay, uzun yıllardır evleri olan Miami’den ayrılmayı düşündüklerinde siyaset büyük önem kazandı.

Miami hâlâ bir bütün olarak Florida’dan daha ilerici olsa da, bir liberal olan Robinson, yine de eyalet siyasetinde son zamanlarda sağa doğru kaymayı “yorucu” buldu. Arkadaşlarla yapılan tartışmalar gerginleştiğinde, o ve Jay gitme zamanının geldiğini anladılar.

Segal Robinson, “Sohbet etmenin daha kolay olduğu bir yerde olmak istedik,” dedi. “[In Florida] yapamazsın [talk about] kapsayıcılık ve çeşitlilik ve artık ‘gay’ diyemiyorsunuz.”

(Florida Valisi Ron DeSantis, Florida devlet okulu öğretmenlerinin cinsel yönelim veya cinsiyet kimliğine atıfta bulunmasını yasaklayan tartışmalı bir yasa tasarısını imzaladı. Eğitimde Ebeveyn Hakları yasası olarak anılırken, muhalifler buna “Eşcinsel Deme” yasası adını verdiler.)

İlgili: The Villages bir emeklilik ‘cenneti’ – öyleyse bu neden bir sorun olsun?

Daha iyi bir kültürel uyum

Segal Robinson ve kocası, oğullarının üniversiteye gittiği Colorado’yu ziyaret ettiler ve eve geldiklerinde buranın kendilerine göre bir yer olduğunu anladılar. Nihayetinde, yeni evleri olarak Demokratik eğilimli Boulder’ı seçtiler.

Benzer düşünen ilericilerden oluşan bir çevre bulan Robinson, “Burası küçük bir şehir, ancak kültürel olarak devam eden çok şey var” dedi. “Artık bir arkadaş grubumuz ve haftada en az üç gece yapacak bir şeyimiz var.”

Herkes aynı inançlara sahip olmasa da, yelpazenin muhafazakar ucundaki bazı Demokratlar ve daha solundaki bazı Demokratlar ile Robinson, Boulder’daki insanların hassas konuları kin olmadan tartışabilmelerinden hoşlanıyor.

Ayrıca bakınız: Kira dahil ayda 3.000 dolarla ‘liberal düşünen bir bölgede’ emekli olmak istiyorum – nereye gitmeliyim?

Ayaklarınızla oylama

Genel dalga boyuna sahip insanlarla birlikte olma arzusu güçlü olabilir. Gazeteci Bill Bishop, “adlı bir kitabın yazarlarından biridir.Büyük Sıralama: Benzer Fikirlere Sahip Amerika’nın Kümelenmesi Neden Bizi Parçalıyor?İnsanların benzer inançlara sahip başkalarının yanında yaşamayı nasıl seçtiklerini ve bu dürtünün ulusu nasıl etkilediğini araştırıyor.

Bishop’ın kitabı, özellikle emeklilikteki siyasi sıralamaya odaklanmıyor, ancak bu tür bir kümelenmenin daha yaşlı bir nüfusta var olduğundan emin.

“Emeklilik konusunda daha fazla seçeneğiniz olduğu göz önüne alındığında, sıralamanın daha belirgin olacağını düşünürdüm” dedi ve emeklilik yaşındaki Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin hareketine ilişkin kesin verilerin olmadığını kabul etti.

Bishop, “Bazı rekreasyon bölgelerinde, özellikle dağ kayağı bölgelerinde görebilirsiniz,” diye ekledi. “Ayrıca bazı Kaliforniyalıların siyaseti ve (biraz) daha ucuz şehir hayatı nedeniyle Austin’e taşınacağını düşünürdüm.”

Liberal eğilimli Austin olmasa da Teksas’a kaçan Kaliforniyalı bir çift, Joe Vranich ve eşi Marie’dir. Yıllarca Orange County’de yaşayıp çalıştıktan sonra, iki yıl önce Dallas’ın banliyösü McKinney’e yerleştiler. Bölgenin muhafazakar eğilimi, hamleyi yaparken en önemli husustu.

Ayrıca bakınız: Ayda 3.000 dolarla ‘çok, çok rahat’ yaşayabileceğiniz Bali’de emekli olmak için Minnesota’dan kaçan 62 yaşındaki bir kişi, ‘Hiçbir zaman ABD’ye ait olduğumu hissetmedim’ diyor.

Düşük vergilerin kalbinde

Taşınmasaydı eyalet dışı bir mülkün satışından yüksek sermaye kazancı vergilerine maruz kalacak olan Vranich, “Kaliforniya politikacıları yüksek vergileri seviyor” dedi. “Kaliforniya’da yaşamanın maliyeti gerçekten çok yüksek.”

Hâlâ şirketlerin taşınması konusunda uzmanlaşmış bir danışman olarak çalışan Vranich, Teksas’taki işletmeler üzerindeki daha düşük vergileri ve daha gevşek kısıtlamaları takdir ediyor.

Ayrıca komşularının samimiyetinden, bölgenin doğal güzelliğinden ve düşük evsizlik ve suç oranlarından da hoşlanıyor. Ancak yeni durumunu sevse de, en azından bir parçası olmadan yapamayacağı bir şey var. “Çok aptalca olan ‘polisin parasını geri çekme’ hareketi Austin’de yaşıyor,” diye yakındı.

Bütün siyaset yereldir.

Vranich’in Demokratik eğilimli Austin yerine Dallas’ı seçmesi, tıpkı Robinson’un daha muhafazakâr Colorado Springs yerine Boulder’a taşınma kararı gibi, göç modellerini inceleyen sosyologlar için apaçık hale gelen şeyi gösteriyor: Belirli bir eyaletin seçimi muhtemelen ikinci planda kalıyor. belirli bir şehir veya kasaba seçimi.

Başka bir deyişle, yeni sakinler devlet düzeyinde siyasetten nefret ederken, kendi siyasetlerini yansıttığını düşündükleri bir mahalleye taşınırlarsa oldukça memnun olabilirler.

Maryland College Park Üniversitesi’nde ekonomi profesörü ve bir kitabın ortak yazarı Ethan Kaplan, “Kutuplaşma miktarı eyaletler arasında bile eyaletler arasında olduğundan çok daha yüksek” dedi. 2022 çalışması ABD’de partizan coğrafi sıralama üzerine “Mikro seviyelerde çok daha fazla sıralama var.”

Bu, sözde mavi eyaletlerde bile, bazı Cumhuriyetçi eğilimli kasabaların yerel makamlara nadiren Demokratları seçerken, çok kırmızı eyaletlerin neden hala ilerici cepler içerdiğini açıklıyor.

diyaloga açık

65 yaşındaki Michelle van Schouwen bu ceplerden birinde yaşıyor. Pazarlama şirketini sattıktan sonra, o ve kocası Don Longmeadow, Massachusetts’ten Sarasota, Florida’ya taşındı. Orada yılda sekiz ay yaşıyorlar, yazları Cape Cod’da geçiriyorlar.

Giderek Cumhuriyetçi eğilimli bir eyalete geçme seçiminin fayda sağladığını söyleyen van Schouwen, liberal bir çift olarak görüşleri kendileriyle örtüşmeyen insanlarla sosyalleşmeyi ve sohbet etmeyi değerli bulduklarını belirtti. Ayrıca hayır işleriyle daha bariz bir etki yaratabiliyorlar.

“Yerel katkılarımızın, özellikle benim durumumda, iklim ve çevre savunuculuğuna yönelik olarak, burada çok sayıda insanın zaten işi yaptığı Massachusetts’ten daha fazla ihtiyaç duyulduğunu ve belki de daha fazla takdir edildiğini görüyoruz” dedi.

Nihayetinde, potansiyel bir emeklilik yerinin politikasının ne kadar önemli olduğu ve benzer düşünen seçmenler olmanın ne kadar önemli olduğu size kalmış.

Çıkış yapmak: Emekli olmak için en iyi yer neresi? Unsur.net’ın emeklilik aracına ne istediğinizi söyleyin, sizin için doğru yeri bulalım

Van Schouwen için mavimsi-kırmızımsı karışımın bir artı olduğu ortaya çıktı.

“Farklı siyasi görüşlere sahip insanlarla daha iyi kaynaşabileceğimize ve onları anlayabileceğimize inanmaya başladım, ancak aşırı sağ için sabrım olmadığını kabul ediyorum” dedi. “Ama o geniş, ılımlı alan? Amerikalılar olarak makul farklılıkları anlamamız gerekiyor.”

Laurie Saloman sağlıktan ebeveynliğe ve paraya kadar konularda 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Northwestern Üniversitesi Medill Gazetecilik Okulu mezunu ve ailesiyle birlikte New Jersey’de yaşıyor.

Bu makale, izniyle yeniden basılmıştır. NextAvenue.org©2023 Twin Cities Public Television, Inc. Tüm hakları saklıdır.

Next Avenue’dan daha fazlası:


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: